หัวข้อ: หมากจัน

เรื่องฮิตน่าอ่าน หมากจัน

พอดีอ้ายพลไปกำแพงเพชร ...ได้หมากจันมาฝากจ้า...เด็กน้อยกะบ่กินดอกเพราะว่ามันบ่ค่อยแซบแต่จะเอาไว้ดมมากกว่าเพราะมันมีกลิ่นหอมดีมักจ้า....

หมากจัน

ท่องเวบ สัญลักษณ์ของ pui.lab
    โสดไม่มีใครเอา หรือว่าเราไม่เอาใคร
    บล็อก
    9
    หมากจันแห่งควมหลัง ก่อนไปโรงเรียนแม่ะไปลักขึ่นของไผบ่ฮู้ฝนตกรินฮำๆ ต้นหมากจันมื่นก่ามื่น
    ใส่กระโปรงนักเรียนปีนต้นหมากจันพะนะ อยากได้หลาย 555
    บ้านมหาดอทคอม เว็บไซต์ส่งเสริม ศิลปะ วัฒนธรรมไทย ศิลปิน ความรู้ออนไลน์
    st1: มิตรภาพและรอยยิ้ม กับดีเจคนไกลบ้าน st1:

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ lukhin_inter
    อิสานใต้ ประเทศไทย
    หมากจัน...ลูกจันแห่งความหลัง
    บ้านที่สุพรรณฯ ของลูกหิน มีต้นจัน 2 ต้นใหญ่มากมาก
    ชื่อจันอู กับจันอิน จันอูลูกใหญ่มากเท่าผลส้มหละจ๊ะ
    เนื้อเยอะ หวานพวกเรานิยมกินเล่น.......แซ่บ
    ส่วนจันอิน ลูกเล็ก ๆ แบน ๆ หอม ๆ เอาไว้ดม
    เก็บไปแจกหมู่ ที่โรงเรียนจ๊ะ
    .
    .

เคยได้ยิน ชื่อแฝดสยามอินจัน ไหมจ๊ะ กะจัน 2 แบบนี้หละจ๊ะ
    คุณตาของลูกหินก็ชื่อ คุณตาจันกับน้องชายคุณตา กะชื่อคุณตาอิน
    พืชโบราณ นับวัน สิสูญพันธุ์ ไปเรื่อย แล้วหละเสี่ยวลูกจันนี่
    .
    .
    เห็นภาพ กะนึกถึงตอนเด็ก พากันไปเก็บลูกจัน ต้องบอกว่าปีน
    บ่ได้ เพราะต้นสูงใหญ่มาก มาก 2 ต้นที่บ้านของลูกหิน
    .
    .
    คิดฮอดบ้านเด้

อุปสรรคเป็นได้ทั้งบันไดให้ก้าวขึ้นไป...หรือ
    เป็นภูผาที่ขวางกั้น...ขึ้นอยู่กับว่าจะมองมุมไหน

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ bootchai

ดูวีดีโอ YouTube ออนไลน์

ขอเอามาดมจักลูกแหน่ครับ

นักปราชญ์เมืองอีสาน
    ศิลปินนักแต่ง ผญา
    สัญลักษณ์ของ ศรีสะท้าน
    หมากจันหน่วยดิบยำแล้วฝานดีๆ หมากเฟืองส้มฝานตำใส่หมากพริกกระเทียมน้ำปลาแดกชูรสแบบตำหมากหุ่ง แต่บ่ใส่หมากส้ม/มะเขือเทศ แซบเป็นตาหน่ายพี่น้อง เอาส้มหมากเฟืองมาตัดฝาดหมากจัน ของว่างอีสานสมัยก่อน สู่มื้อนี้หากินยากอยู่
    วรรณคดีล้ำลำนำเอื้อนเอ่ย เขยภาษาพากษ์เว้าลาวพื้นกล่าวไกล

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ bootchai
    หมอ ธรรมประจำบ้าน เพิ่นแนะนำ เกิดมาเพิ่งฮู้จักนี่หละครับ ตำหมากจันดิบ...
    ขอบคุณหลายครับเดี๋ยวสิลองทำเบิ่ง ว่าแต่..บ่ตายแน่ไช่ไหมครับ::)::)::)

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ ฝนหลวง
    บ้านผมบ่อมีดอกคับเคยเห็นแต่นวยมัน

บ้านอ้ายลูกหินมีต้นหมากจันมื่อหน่าถ่ายรูปมาไห่เบิ่งแนเด้อคับ

บ่อเคยเห็นต้นมัน

นักปราชญ์เมืองอีสาน
    ศิลปินนักแต่ง ผญา
    สัญลักษณ์ของ ศรีสะท้าน
    อ้างถึง : หมอ ธรรมประจำบ้าน เพิ่นแนะนำ เกิดมาเพิ่งฮู้จักนี่หละครับ ตำหมากจันดิบ...
    ขอบคุณหลายครับเดี๋ยวสิลองทำเบิ่ง ว่าแต่..บ่ตายแน่ไช่ไหมครับ

ฮ่วยย บ่ตาย โหยย คันกินตำหมากจันแล้วตาย ปานนี้ข้อยมาสิได้มาเว้านำหมู่เจ้าเนาะ แต่คันปีนกกหมากจัน แล้วตกลงมาคอหักหน่ะ ข้อยเซื่ออยู่ว่า..ตาย ! อิ อิ อิ
    วรรณคดีล้ำลำนำเอื้อนเอ่ย เขยภาษาพากษ์เว้าลาวพื้นกล่าวไกล

เรื่องฮิตน่าอ่าน

อ้ายบุญชัยต้องเสี่ยอ้ายศรีเด้อจ้า เพราะอ้ายศรีกินแล่วบ่ตาย... ::)::)::)
    เด็กน้อยกะพึ่งรู้ล่ะ ว่ามันตำกินได้ มีแต่ดมอย่างเดียว กินสุกมันบ่แซบแมะ
    ต้นหมากจันบ่เคยเห็น .... แต่เอ! อ้ายพลว่าเพิ่นถ่ายรูปมาบ่น้อ ... ไปซอก
    เบิ่งรูปก่อนนะ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ แหลวแดง
    เคยชิมหมากสุกมันอยู่คับ อยู่หลังวังเดิม กองทัพเรือ แถวเก๋งจีน บ่แซบดอกฝาดโพด มักดมมากกว่าเพราะว่ามันหอมดี ผมว่าหน่วยดิบมันสิตำกินได้คือหมอธรรมว่านั่นหละ เพราะว่าถ้ากินบ่ได้เลาคือสิบ่ได้มานั่งให้ศีลให้พรลูกหลานบ้านมหาฮอดซุมื้อนี้ดอก อิอิอิ::)::)::)

Tags for this Thread