หัวข้อ: อีสานบ้านเฮา

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ nuzing
    ตกฟากอยู่อุบล เป็นคนชราบางแคแล้ว
    บล็อก
    5

ดูวีดีโอ YouTube ออนไลน์ .-*""*-. อีสานบ้านเฮา .-*""*-.

ยายไปผ้อมาเห็นแล้วมักหลายจ้ากะเลยอดสาเฮ็ด.ตาจื้นอยู่ 3 มื่อจ้า เบิ่งเอาโลดจ้า..อีสานบ้านเฮาคักบ่..??

หอมดอกผักกะแยง

ยามฟ้าแดงค่ำลงมา

แอ๊บๆ เขียดจะนา

ร้องยามฟ้าฮ้องห่วนๆ

เขียดโม้

เขียดขาคำ

เหมือนหมอลำพากันม่วน

เมฆดำลอยปั่นป่วน

ฝนตกมาสู่อีสาน

หมู่หญ้าตีนกับแก ถูกฝนแลเขียวตระการ

ควายทุยเสร็จจากงาน เล็มหญ้าอ่อนตามคันนา

เร่งรุดไถฮุดนา รีบนำฟ้าฟ่าวนำฝน

อีสานบ้านของเฮา อาชีพเก่า แต่นานดน

ม่วน..เอ๊ย..โอ... ม่วนเอยม่วนเสียงกบ ร้อง
    อ๊บๆ กล่อมลำเนา

ผักเม็ก

ผักกะเดา

ผักกระโดน

และผักยีฮีน

ธรรมชาติแห่งบ้านนา ฝนตกมามีของกิน

ฝนแล้งแห้งแผ่นดิน ห้วยบึงหนอง แห้งเหือดหาย

มาเด้อมาเฮ็ดนา มาเด้อหล้าอย่าเดินอาย นับวันจะกลับกลาย บ่าวสาวไหลเข้าเมืองกรุง

เสียงแคนกล่อมเสียงซุง ตุ้งลุ่งตุ้ง แล่นแตรลุ่งตุง เสียงแคนกล่อมเสียงซอ อ้อนแล้วอ๋ออ้อนอีแล้วอ๋อ

มาเด้อมาช่วยกันก่อ อีสานน้อ...บ้านของเฮา

ขอบคุณข้อมูล ภาพ ไอเดีย ดีดี จาก คุณ ลำพะเนียง http://www.siamensis.org/board/8423.html

เพลงประกอบโดย
    อีสานบ้านเฮา - เทพพร เพชรอุบล
    "ใจประสงค์สร้างกลางดงกะหว่าถ่ง ใจขี้คร้านกลางบ้านกะหว่าดง"

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ หล่อร้อยเมตร
    หล่อบ่มักดอกบรรยากาศแบบนี่ หล่อมักแต่เขียดขาคำ มักแฮงงงงงงงงงงงงง หมกเบิ่งเด้เนาะ ::)
    คาดสิได้ลอยมาคือปลาเน่า ... สั่นแล๊ววว

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ สาวเมืองกะสิน
    มักหลายๆๆเลยจ้าคุณยาย เห็นแล้วมักเทิ่งบรรยากาศแล้วกะภาพประกอบจ้า แถมได้ร้องเพลงมักอีกต่างหาก ขอบคุณเจ้าไอเดียแล้วกะคุณยายที่นำมาโพสจ้า

คิๆๆแต่ว่า ภาพดอกผักกะแยงภาพแรกน่ะแหมคุณยาย เปิดมาเห็นตอนแรก สงสัยสิตายลายหลายเติบ เบิ่งเป็นดอกไม้ฝาหรั่งพู้นแล้ว ดอกฟอร์เก็ต มีน๊อตแหมจ้า 55555 คิดว่าเอ๋า คุณยายเอาดอกอย่าลืมฉัน ของฝาหรั่งมาโพส มันเกี่ยวหยังน้อกับ อีสานบ้านของเฮาหะน่ะ
    5555555 บัดเบิ่งคักๆอีกรอบจักคิดพ้อว่า โอ้! มันดอกผักกะแยงบ้านเฮา ตั้วนี้ 555

นักปราชญ์เมืองอีสาน
    ศิลปินนักแต่ง ผญา
    สัญลักษณ์ของ ศรีสะท้าน
    ป๊าดดดดดดดด สุดยอดปลายตาลเลยใหญ่ ไปลุยน้ำลุยนาถ่ายปานนั้นคุณหอยคันกับปลิงค้าว บ่ต้าวกกขาแหน่บ่หละ เหอะ ๆ ๆ
    วรรณคดีล้ำลำนำเอื้อนเอ่ย เขยภาษาพากษ์เว้าลาวพื้นกล่าวไกล

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ sompoi
    บล็อก
    23

แจ่มๆๆยาย..

ปร๊าดด กะทู้นี้ แย่มยอดมากๆเลยจ้ายาย..ได่ความรู้อิกต่างหาก
    อย่างน้อยกะได่รู้จักแล่วล่ะ ผักยีฮีนยาย..ฮ่าๆๆ..ขอบคุณยายมากๆจ้าสำหรับความรู้ดีๆค่ะ..จุ้ฟฟ..
    :g
    มองต่าง..อย่างปลง

ฝ่ายเทคนิคและโปรแกรม สัญลักษณ์ของ บ่าวโจ่โล่

:g

บ่มีหยังเว้าอีกแล้ว ย่อนว่าเพลง อาจารย์ เทพพร เพชรอุบลฯ เว้าให้ฟังดนหล่ะ
    ตอนนี้แม่นยาย เอาภาพมาประกอบเนาะครับ แจ่มมมมมมมมม ครับ

ผักอิฮีน กะกินกับ ซุบหม่อไม้เนาะยายเนาะ เป็นตาแซปปปปปปปปปป

อย่าคิดนะว่าเธออยู่ในโลกนี้คนเดียว หนทางไม่เปลี่ยวขนาดนั้น ยิ้ม ๆ ไว้ซิก็อุปสรรคต้องฝ่าฟัน ยังไงเธอก็จะมีฉันคอยห่วงใย

สื่อบันเทิงที่นำมาให้รับชม รับฟังเป็นเพียงตัวอย่างเท่านั้น หากท่านชื่นชอบ สื่อใด โปรดซื้อสินค้าลิขสิทธิ์

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ หลานพระรถ
    เมืองพระรถธานี, ชลบุรี
    ขอบคุณคะที่นำเสนอ
    แต่เหมือนจะเคยเห็นใน "อีสานคลิก.คอม" นะคะ

นักการภารโรง สัญลักษณ์ของ บ่าวคนเดิม
    Amphoe Det Udom
    ได้อรรถรถ อิหลีครับยาย เดี่ยวซิหาเพลงมาประกอบยุดอก คือซิม่วน
    ขอบพระคุณสมาชิกและทีมงานที่เคารพรักทุกท่าน

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ หนุ่มน้อยเมืองเพชร
    8) ทั้งเนื้อหาและภาพประกอบของเพลงนี้ สุดยอด เหนือคำบรรยายครับ
    บรรยากาศท้องทุ่งและอาหารการกินอุดมสมบูรณ์ ต้องช่วยดูแลรักษากันไว้
    นะครับ อีสานบ้านเฮา 8)(t::) แต่ที่มักหลายก้อคือเขียดอีโม้ครับเคยไปกิน
    มาแย้ววว ใส่เกลือแดดเดียว ทอดแกล้มเหล้า แซบหล๊ายหลายครับคุณยาย::):g

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มเหงาคนไกลบ้าน
    สุดยอดเลยยายครับกระทู้นิสุดคำบรรยายเพลงกะเข้าบรรยากาสหลายเบิ่งแล้วขนคิงลุกย้าวๆๆเลยครับ คิดฮอดบ้านย้ายครับ