หัวข้อ: เอาหน่วย(ลูก)บักขวิดมาให้เบิ่งครับ

หนุ่มธรรมสิริ
    Guest

เอาหน่วย(ลูก)บักขวิดมาให้เบิ่งครับ

เอาหน่วย(ลูก)บักขวิดมาให้เบิ่งครับ
    มะขวิด หมากขวิด บักขวิด ครับ ทางเหนือเอิ้นว่ามะฟิต หน่วยคือบักตูมนี่ล่ะครับ หน่วยสุกเนื้อกะกินได้คือบักตูม หน่วยกะพอ ๆ กัน แต่ต่างกันกับบักตูมคือกลิ่นครับ หอมคนละอย่าง เป็นต้นไม้ยืนต้นขนาดกลาง แตกกิ่งก้านสาขาตรง บริเวณส่วนยอดของลำต้น ตามกิ่งก้านจะมี หนามแหลมคมขึ้นอยู่ทั่วไป เปลือกลำต้น เป็นสี เทาเกือบดำ ใบมน ๆ บ่อมีหยัก ดอกสีขาวครับ
    เนื้อของลูกสุกเอามาเฮ็ดผลไม้กวนได้ครับ คุณค่าทางอาหารกะมีสารเพคติน กรดอินทรีย์ วิตามินซี น้ำตาล และอื่น ๆ เนื้อมะขวิดดิบ มีกรดอินทรีย์ มีสารฝาดสมาน มีวิตามินซี มีสารเพคติน และอื่น ๆ ใบสดจะมีน้ำมัน หอมระเหย ส่วนรูปที่นำมาให้เบิ่งนี่ผมกะได้เพาะเม็ดไว้แล้วครับ กะว่าเอาต้นตอไว้เสียบยอดบักนาว บักหูด บักส้มโอ ไว้แจกพี่น้องยามพี่น้องมาหาครับ เพาะว่าฮากบักขวิดนี้หาอาหารเก่งครับ เสียบยอดเป็นหน่วยยามใด๋สิเอารูปมาให้เบิ่งเด้อขอรับ...กระผม...

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ lukhin_inter
    อิสานใต้ ประเทศไทย
    ขอบคุณจ้า ...
    ผลไม้ ของโปรด ลูกหิน เด้นี่....มะขวิด ที่บ้านเอิ้น มะขวิดจ้า
    เมื่อออกพรรษา กลับบ้านที่สุพรรณ กะออกเต็มต้นยุ
    เห็น แล้วคิดฮอด บ้านเลย
    ขอบคุณ จ้า
    อุปสรรคเป็นได้ทั้งบันไดให้ก้าวขึ้นไป...หรือ
    เป็นภูผาที่ขวางกั้น...ขึ้นอยู่กับว่าจะมองมุมไหน

ท่องเวบ สัญลักษณ์ของ pui.lab
    โสดไม่มีใครเอา หรือว่าเราไม่เอาใคร
    บล็อก
    9
    ปุ้ยยังบ่เคยกินอ่ะ ลูกหินเอามาฝากแน๊เด้อ
    บ้านมหาดอทคอม เว็บไซต์ส่งเสริม ศิลปะ วัฒนธรรมไทย ศิลปิน ความรู้ออนไลน์
    st1: มิตรภาพและรอยยิ้ม กับดีเจคนไกลบ้าน st1:

นักปราชญ์เมืองอีสาน
    ศิลปินนักแต่ง ผญา
    สัญลักษณ์ของ ศรีสะท้าน
    มะขวิด มันตระกูลเดียวกับหมากสัง แต่บ่มีหนาม บ่แม่นบ่กลิ่นรสกะคล้ายๆกัน ยางมันเพิ่นเอามาเฮ็ดงานปิดทองล่องชาด เฮ็ดลายรดน้ำ เด้หละนาง..แม่นบ่ ตามตำราหวา แต่ปัจจุบันหายาก อ้ายกะเอายางหมากกระถินนั้นหละแทนเอา
    วรรณคดีล้ำลำนำเอื้อนเอ่ย เขยภาษาพากษ์เว้าลาวพื้นกล่าวไกล

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ บ่าวตี๋ คนหล่อฝั่งซี
    ขอบคุณครับได้ยินแต่ซือบ่เคยเห็นจักเทือ อิอิอิ