หัวข้อ: ...แกงบักอีฮุม...

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ ใบไม้สีชมพู

...แกงบักอีฮุม...

"เอื้อย ผมอยากกินแกงบักฮีฮุม เฮ็ดสู่กินแหน่"
    "ฮ่วย เจ้าคือมาหางานยากให้เอื้อยแท้ล่ะ เอื้อยคือเฮ็ดบ่เป็น"
    "เป็นโพด ซื้อมาแล้วห้ากำ มื่อแลงเอื้อยเฮ็ดเลย"

ป้าด เด็กน้อยหมู่นี้ หาแต่แนวให้เฮ็ด ปกติใบไม้ฯบ่ค่อยได้เฮ็ดแนวกินปานได๋ดอกจ้า มีแต่คนเฮ็ดสู่กิน มื่อนี้ถูกบังคับ มีแต่คนใจร้ายกับนางเด๊ เคียดแฮง พอดีได้ครัวบ้านพี่ที่ทำงานนี่แหละจ้า ได้เตาถ่านอย่างดี

อันดับแรกกะพากันปอกเปลือกบักอีฮุมกันก่อนเลยจ้า ถ้าใบไม้เอ็ดกินเองและมีเวลาหลายๆสิแกะเอาแต่เนื้อจ้า แต่มื่อนี้ค่ำแล้ว เลยพากันปลอกแล้วตัดเป็นต่อนๆเลยค่ะ "มันค่อยได้ฮูด" เสียงเพิ่นโสกัน สิตีกันไปตังแต่ตอนปลอกเลยค่ะ คนนี้ตัดยาวคนนี้ตัดสั้น แต่สุดท้ายก็เรียบร้อย เตรียมแกงกันเลยค่ะ

แช่นี้มะขามเปียกไว้ก่อนจ้า

ตำพริกแกงส้มใส่เนื้อปลาต้ม แล้วกะละลายน้ำไว้ค่ะ พริกแกงใส่หอม กระชาย กะปิ แค่นี้กะพอแล้วค่ะสูตรนี้ ผู้ลางคนเลี้ยงย่าบ่ได้ ปลอกหอมไปจ่มไป น้ำตาไหลพรากๆ เป็นตาหลูโตนหลาย

ตั้งน้ำใส่จั๊กครึ่งหม้อ น้ำเดือดกะเอาบักอีฮุมใส้ลงไปต้มให้สุก เอาเนื้อปลาละลายน้ำเทลงใส่ตอนน้ำเดือดๆ พอสิสุกกะเอามะมำขามใส่ ใส่น้ำปลา ถ้าสิใส่ปลาแดกกะตามใจ บ่ว่ากันเนาะจ้า

เสียงแม่ของพี่ที่ทำงานว่าใส่หมูสามชั้นนำสิแซบ กะเลยลองใส่ไปครึ่งโลค่ะ แซบจ้า คนอื่นกินผักอีฮุม ใบไม้กินหมูสามชั้น แซบจ้า

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ รินเมืองร้อยเกิน
    เกษตรวิสัย - ร้อยเอ็ด

Re: ...แกงบักอีฮุม...

หลายปีแล้วบ่อได้กินน่ะอยากเด้บ่านเนี้ย

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ ใบไม้สีชมพู

เฮ็ดหลายกินได้เป็นสิบคนพู้นแล้วจ้า ถ้าฮู้ว่าอยู่แถวไหน เอาไปส่งแล้วเด๊เนี่ย ^__^

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ ตรี ศรีเมืองใหม่
    หนุ่มอุบล คนศรีเมืองใหม่

ป้าด/น้องใบไม้ในตับ โอ๊ะ ใบไม้สีชมภู แม่ครัวดั้งเดิมของบ้านมหากลับมาแล้วตั้วนี้ หาแนวกินมาเยอะเด้อน้องอ้ายสิรอชิม อิอิๆๆ
    :welcome3"...ศรีเมืองใหม่แดนธรรมประเสริฐ ถิ่นกำเนิดหลวงปู่มั่น ลือลั่นสวรรค์ภูหล่น ยลสวยหินผานางคอย ลอยล่องแก่งจุการ งามตระหง่านเสาธงวงกลมใหญ่...">>>>> www.muangmai.ob.tc

Re: ...แกงบักอีฮุม... กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ บ่าวเซียงน้อย Re: ...แกงบักอีฮุม...
    ป้าด/น้องใบไม้ในตับ โอ๊ะ ใบไม้สีชมภู แม่ครัวดั้งเดิมของบ้านมหากลับมาแล้วตั้วนี้ หาแนวกินมาเยอะเด้อน้องอ้ายสิรอชิม อิอิๆๆ
    น้องใบไม้ในตับ----ดีก่าอ้ายบ่าวคนเดิมเอิ้นอยู่เนาะจ้า น้องพู เพิ่นว่า เป็นตาซังฮ่าย เฮ็ดหลายอย่างอยู่อ้าย เบิ่งทรงสิซ่ำหลายโพด เลยบ่ทนได้เอามาสู่กินจ้า ไว้ให้อ้ายเบื่อๆก่อนจ้า

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ โชติ

โทษนะครับ อันเดียวกันกับ มะรุม บ่ ครับ

ครั้งหนึ่งผมเคยทำพิเรนทร์ เอามาลวกกินกับน้ำพริก
    ท้องเสียเกือบตาย ตอนนี้กะเลยบ่ถึกกันกับหมากอันนี้เลย อิอิ

แต่คุณใบไม้กะเฮ็ดเป็นตาแซบน้อคับ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ 18ฝนคนอันตราย

:g:g:g:g:gเป็นตานั่งฮี๊ดกินเล่นเนาะ 18ฝนมักคือกันล่ะแกงผักอีฮุมนี่

Re: ...แกงบักอีฮุม... กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ Demons Re: ...แกงบักอีฮุม...
    โทษนะครับ อันเดียวกันกับ มะรุม บ่ ครับ

ครั้งหนึ่งผมเคยทำพิเรนทร์ เอามาลวกกินกับน้ำพริก
    ท้องเสียเกือบตาย ตอนนี้กะเลยบ่ถึกกันกับหมากอันนี้เลย อิอิ

แต่คุณใบไม้กะเฮ็ดเป็นตาแซบน้อคับ
    เป็นอันเดียวกันกับมะรุมค่ะ ต้มหน่วยอ่อนสุกๆกินกับป่นกะแซบคือกันค่ะ สรรพคุณมะรุมเป็นยาระบายได้นำค่ะ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ หนุ่มลำซี

ป้าด..เป็นตาซดแซบคักน้อครับ เผ็ดๆจักหน่อย ต้มแล้วเอาแข่วฮูดกินเนื้อมันน้อ ::)

เป็นตาแซบเนาะจ้าใบไม้สีชมพู...แต่บ่เคยกินแหม๋...จากบ้านมาโดนโพด...อีกอย่างพ่อ แม่เพิ่นบ่เคยแกงสู่กินนำหละจ้า...
    แกงสุกแล้วแข็งบ่...เบิ่งแต่เป็นต่อนบ่ทันได้แกงเป็นตาแข็งแท้ซั่นดอก...ถามเผื่อว่าอยากซื้อมาแกงกินเบิ่งนะจ้า...
    คนที่กล้าจะพ่ายแพ้เท่านั้น...ที่จะประสบความสำเร็จอย่างยิ่งใหญ่