หัวข้อ: ฝนตกแล้วได้เวลาเฮ็ดฝาแตบตอง

มิสบ้านมหา 2010
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ เขมราฐ
    กลางท่งเมืองเขมฯ

รอบยิ้มพิมใจ ฝนตกแล้วได้เวลาเฮ็ดฝาแตบตอง

เมือบ้านวั่งสงกรานต์หั่นได้เมือส่องเบิ่งนากับเฒ่าแม่ค่ะ บ่ได้ไปมาหลายปีแล้วตั้งแต่ให้คะ

เจ้าเฮ็ดนาให้ ไปเห็นเถียงนาที่เคยไปนอนยามลงนา แล้วกะคึดพ้อแต่เป็นเด็กน้อย

หลังสงกรานต์ฝนตกแนวนี้เฒ่าพ่อเฒ่าแม่พาน้องเขมไปนาโลดดอกค่ะ ::)::)

เพิ่นสิมีเวียกให้เฮ็ดเบิดมื่อ เฒ่าพ่อสิไปตัดไม้ไผ่บ้าน จักตอกสานเป็นฝาแตบตอง

เฒ่าแม่ น้องเขม น้องซายหล่าสิเป็นผู้ไปหาเก็บใบตองซาติมาให้เฒ่าพ่อเฮ็ดฝาแตบตอง

แต่กี้นาน้องเขมสิมีป่าชาติหลายคักค่ะ เก็บเทื่อละหลาย ๆ กว่าสิได้ฝาแตบตองแอ้มเถียง

เนาะค่ะใบซาติกะมีแต่ขน เก็บไปกะคันไป น้องเขมกับน้องซายหล่ากะสิหลอยเฒ่าแม่ไป

หาเก็บแมงแคงตั่วค่ะหย่างเลาะมาทางโนนหินแห่ ป่าจิกน้อยพวมป่งใบอ่อน แมงแคงง

หลายคักค่ะ เอาคุถังน้อยใส่น้ำจักครึ่งถัง เก็บแมงแคงใส่ แมงแคงเหยี่ยวใส่มือเทิงแสบ

เทิงฮ้อน แต่กะบ่ย้านค่ะ ได้มาเทื่อล่ะบักหลาย คั่วใส่เกลือหน่อยหนึ่งแซ่บดีตั่วค่ะฝนตกแล้วได้เวลาเฮ็ดฝาแตบตอง ส่วนมือ

ที่ถูกแมงแคงเหยี่ยวใส่กะเหลืองอยู่เป็นเดือนพุ่นล่ะค่ะจั่งเซา ฝนตกแล้วได้เวลาเฮ็ดฝาแตบตอง ไปเห็นป่าเก็บแมงแคงน้อง

เขมกลายเป็นป่ามันไปแล้วค่ะ ฝนตกแล้วได้เวลาเฮ็ดฝาแตบตอง ถามเฒ่าแม่ว่าคือให้คะเจ้าถางคักแท๊..เพิ่นกะบอกแต่ว่าอิ

โตนคะเจ้าบ่มีหม่องเฮ็ดกินให้เพิ่นปลูกมันขาย บ่เอาค่าเช่าที่พร้อมเบิ่งติล่ะแม่น้องเขมจั่ง

แม่นเพิ่นใจบุญคัก ฝนตกแล้วได้เวลาเฮ็ดฝาแตบตองฝนตกแล้วได้เวลาเฮ็ดฝาแตบตอง

ฝนตกแล้วได้เวลาเฮ็ดฝาแตบตอง

ฝนตกแล้วได้เวลาเฮ็ดฝาแตบตอง

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มเหงาคนไกลบ้าน

Re: ฝนตกแล้วได้เวลาเฮ็ดฝาแตบตอง

แม่นตั้วละน้องเขมก่อนซิลงหน้ากะซิเฮ็ดฝาแตบตองมุงเถียงนาซ่อมแวมเอาไว้หลบฝนยามลงนาเนาะครับแต่แถวบ้านซิเอาหญ้าคเบ่อซั่นกะเองครับแต่ซุมื้อนี่เอาสังกะสีมุ้งเลยครับเอ็ดเถียงนาใหญ่ๆๆจักหน่อยเอาไว้นอนเว็นอิอิ

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...

Re: ฝนตกแล้วได้เวลาเฮ็ดฝาแตบตอง

สูมื่อนี่หาเบิ่งยากครับ...สว่นมากกะสิเห็นเพิ่นเอาถุงปูนเก่ามาแนบแทนไบตอง มันง่ายกว่า..แต่เบิ่งแล้วมันบ่องามครับผมว่า

แม่น้องเขมใจดีแท้ๆค่ะ
    เคยอ่านผ่านๆบ่แน่ใจเด้อค่า เค้าบอกว่าปลูกมันสัมปะหลังนี่เฮ็ดให้ดินเสียแม่นบ่ค่ะ
    ถ่าบ่แมนก็บอกกันแนเด้อค่า
    LET IT BE...

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ บ่าวหนองคาย

นอนเถียงนาฝาแขบตองเย็นดีอีหลีเด้อ คึดฮอดแต่ก่อนแต่เก่าเน๊าะพี่น้อง