หัวข้อ: นึ่งไก่

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ ฅนภูไท
    บล็อก
    1

ความเยือกเย็น นึ่งไก่

นึ่งไก่

มาอีกแล้วครับพี่น้อง ฅนภูไทมีแนวแซบๆมาฝากอีกแล้ว มื้อนี้ฅนภูไทขอนำเสนอนึ่งไก่ กะเป็นอีกเมนูหนึ่งที่ได้รับความนิยมของชาวอีสาน สิกินหากินได้เฉพาะโอกาสพิเศษทอนั้นเด้อครับ เช่น ลูกหลานกลับมาจากทำงานต่างถิ่น รึสิเป้นเอาไว้ต้อนรับแขกพิเศษ นึ่งไก่กะมีหลายสูตร ไก่ที่นิยมนำมานึ่งกะต้องเป็นไก่กระทง(ไก่หนุ่มไก่สาว)ทอนั้นเด้อครับ มันจั่งสิบ่เหนียวจนเกินไป มาเบิ่งกันเลยครับพี่น้อง

นึ่งไก่

เมื่อได้ไก่มาแล้ว เฮากะสับเป็นต่อนใหญ่ๆ รึสินึ่งเบิ้ดโตเลยกะได้เด้อครับ เครื่องปรุงกะมี ตะไคร้ ใบมะกรูด ข่า กระเทียม รากผักชี ตำให้ละเอียด แล้วใส่ลงไป ใส่น้ำมันหอย ลงไป ปรุงรสด้วยซีอิ้วขาวหรือซอสปรุงรส อย่างเดียวเด้อครับ งานนี้บ่ใส่น้ำปลาและเกลือ เพราะว่าซีอิ้วขาว สิเฮ็ดเนื้อไก่มีกลิ่นหอมและเฮ็ดให้ไก่บ่เค็มจัดจนเกินไป

นึ่งไก่

หมักทิ้มไว้อย่างน้อย 2 ชั่วโมง แฮ่งหมักโดนแฮ่งแซบเด้อครับเพราะเครื่องปรุงสิได้ซึมเข้าไปในเนื้อไก่ได้ทั่วถึง

นึ่งไก่

ทีนี้เฮากะมานึ่งกันเลยครับ จัดการเอาไก่ใส่ถ้วยรึใส่จาน ขึ้นนึ่งเลยครับ

นึ่งไก่

วิธีสังตรวจสอบว่าไก่สุกรึยัง กะให้ใช้ไม้จิ้มฟันจิ้มลงไปในเนื้อไก่ ถ้ามันเสียบเข้าง่ายเสียบแล้วทะลุไปเลย แสดงว่าไก่สุกแล้วครับ ถ้าเสียบเข้าไปยากกะแสดงว่าไก่หยังบ่สุก

นึ่งไก่

พอสุกดีแล้วเฮากะตักใส่จาน สิได้กลิ่นหอม ของซีอิ้วขาวและเครื่องเทศหอมฟุ้งตลบอบอวนเรียกน้ำย่อยดีคือหยัง เสริฟพร้อมแจ่วบักพริก ข้าวเหนียว รึข้าวสวย กะได้เด้อครับ สิกินแกล้มเหล้ากะเข้าท่าคือกัน นึ่งไก่ นึ่งไก่

นึ่งไก่

ซู๊ดดดส์ โอ๊ยยยยห๊อมหอม มาเด้อพี่น้องมากินนำกัน ::)::)

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ lukhin_inter
    อิสานใต้ ประเทศไทย

Re: นึ่งไก่

กรี๊ดดดดดดดดด หิว
    ตั้งใจ ว่าจิลดน้ำหนักอีหลีเด้นี่
    กินไก่นึ่ง บ่ อ้วนไปก่านี้ดอกเน๊าะ 5555
    จ่งไว้แน๊จ้า
    อุปสรรคเป็นได้ทั้งบันไดให้ก้าวขึ้นไป...หรือ
    เป็นภูผาที่ขวางกั้น...ขึ้นอยู่กับว่าจะมองมุมไหน

Maximum learning
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ khonsurin
    ท่าตูม สุรินทร์
    บล็อก
    197

กินข้าวเช้าบวกเที่ยงไป ดูภาพนึ่งไก่ไป
    น้ำลายก็ส่อไป มื้อนี้จะแม่นน้อจ้า คืออร่อยสุดๆ เลย

ขอบคุณนะคะที่นำอาหารที่ชอบมาให้ทำกิน
    ตอนเย็นจะไปซื้อไก่มานึ่งแบบสูตรคนภูไท เอาดอกจ้า
    คงอร่อยมากๆ เลยน้อจ้า

ถ้าให้ดีเจ้าของตำหรับน้า เหวี่ยงมาทางอากาศก็ได้เด้อจ้า

อิสระ เสรี เสมอภาค

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ หล่อร้อยเมตร

นึ่งไก่แม่ไข่ซ้ำน๊า เอามาล่อกันคักเนาะ 55 น้ำลายเหยนำ
    คาดสิได้ลอยมาคือปลาเน่า ... สั่นแล๊ววว

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ miaw

มากินนึ่งไก่นำอ้ายคนเก่ง แซบๆเนาะจ้า

มิสบ้านมหา 2008 - 2009 สัญลักษณ์ของ หมูหวาน
    บล็อก
    5

เป็นตาแซบเนาะ อ้าย ไข่เหลืองๆนะ กินได้บ่ สิดื้อ สิมึน บ่อ้าย อิอิ(มันเป็นตาแซบหน๊า)
    ขำบางโอกาส ฉลาดเป็นบางเวลา บ้าเป็นพักๆ แต่น่ารักตลอดกาล (^_^)

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์

กินนำแน่เด้อ อันน้ำก้นหม้อนึ่งอย่าเทถิ่มเด้อเอามาเฮ็ดเป็นน้ำซุปไก่หยดซอสใส่จั๊กนอยแล้วกะเอาผักซี
    โฮยหน้าซดกินแบบฮ่อนๆ มันสุดยอดอีหลี

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ แหลวแดง

นึ่งไก่กินนำกันหลายๆคนเนาะคับ จั่งแซบ มีเหล้าขาวแพ่งแจกกันกินแห่งแซบ

กรี๊ดดดดดดดดดดดด คนผู้ฮ้ายคือเฮ็ดแนวกินเป็นตาแซบแท้น้อ แซบบ่ล่ะ ใด๋ให้ชิมเบิ่งก่อนนะ อิอิอิ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หนุ่มยโสธร

เป็นตาแซปแท้นอ้อยากกินหลายครับ ยกนิ้วให้คนเฮ็ด:g:g:g

Tags for this Thread