หัวข้อ: หัวคันได

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    ขอบคุณจะของกะทู้...ขอบคุณข้อมูลอ้ายพล เด้อครับ ชัดเจนคัก.....

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ pcalibration
    เมืองฉะเชิงเทรา(แปดริ้ว)
    บล็อก
    1
    เป็นเฮือนสมัยก่อนครับจั่งสิมีหัวคันได
    ส่วนบ้านสมัยใหม่เป็นบันใดครับ จำนวนขั้นบันใดที่นิยม 7,9,11

***ยามวันพระใหญ่(ขึ้น15ค่ำ แรม 15ค่ำ แรม 14ค่ำ)
    คนโบราณเพิ่นสิเก็บดอกไม้มาบูชาตรงหัวบันได 2ข้าง***
    ***มีคำเปรียบเปรยที่เกี่ยวกับหัวคันไดไว้หว่า "หัวคันไดบ่เคยแห้ง"
    หมายความว่าสาวงามมักจะมีชายหนุ่มคอยแวะเวียนมาจีบบ่เคยขาด

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ทิดแหล่
    ขอบคุณข้อมูลเพิ่มเติมจากอ้ายพลขอรับ...

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ คนพนมไพร
    หาเบิ่งยากแล้วละครับ ขอบคุณทิดแหล่า ไปหาแนวบเนเฮามาให้เบิ่งอีกแน่เด้อครับ
    สิลำแลกเอาดอก
    c06: ฮักบ้านมหาคักกะยังว่า

เคยใช้อยู่จ้า แต่เป็นบันไดเถียงนา...เวลานอนนาเฒ่าพ่อสิลากบันไดขึ้นไปไว้เทิงเถียงนำเลย...กันทุกอย่าง พะนะ...
    ส่วนบ้านนั่นจำความได้...บ้านติ๋มสมัยเป็นเด็กน้อยสิเป็นบ้านต่ำๆ มีบันไดแค่3ขั้น...
    ต่อมาเฒ่าพ่อไปซาอุฯเพิ่นกะมาสร้างบ้านไม้ทรงสูง ใช้บันไดม้า(แบบเป็นแป้นแผ่นๆนะจ้า)
    คึดเบิ่งแล้วกะเสียดายเนาะ หาเบิ่งยาก...สิสร้างไว้ถ่าเบิ่งจักหลังอยู่ดอกพี่น้อง คั่นทรัพย์อำนวย...
    คนที่กล้าจะพ่ายแพ้เท่านั้น...ที่จะประสบความสำเร็จอย่างยิ่งใหญ่

Tags for this Thread