หัวข้อ: อาเจา เอาอาหารที่หลายคนนักบ่เคยฮู้ แหล่วกะ บ่เคยรัประทาน

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ อาเจา

อาเจา เอาอาหารที่หลายคนนักบ่เคยฮู้ แหล่วกะ บ่เคยรัประทาน

อาเจา เอาอาหารที่หลายคนนักบ่เคยฮู้ แหล่วกะ บ่เคยรัประทาน

เป็นอาหารที่มีเฉพาะถิ่นเทานั่นนะครับ ที่อื่นบ่มีนอกจากอำเภอ กระสัง บ้านเกิดอาเจาเอง เขาเอิ้นวา..หมี่ยำ ..รสชาติ คล้ายๆยำแต่มีความพิเศษหม่องเครื่องปรุงที่เอกลักษ์เฉพาะถิ่น หารับประทานแถวอื่นบ่มีครับ(ยกเว้นเฮ็ดทานเอง)นอกจากไปหาทานแถวๆอำเภอ กระสัง จังหวัดบุรีรัมย์เท่านั่น มีคนเขาเคยบอกวา คันไปบุรีรัมย์โดยเฉพาะอำเภอ กระสังคั่นบ่ได่ทานหมี่ยำถือวาไปบ่ฮอดกระสัง บ่เซื่อถามคนที่มีภูมิลำเนาไกล้เคียงเบิ่ง วาเคยใด่ทานหมี่ยำ อำเภอกระสังแหล่วหรือยัง.อาเจาอยากซิขอเชิญชวน พี่ๆน้องๆมหาซู่คน คั่นได่ผ่าน หรือไปธุระแถวๆอำเภอไกล้เคียง อยากให่ไปลองชมอาหารพื้นบ้าน ที่มีแห่งเดียวในโลก.
    ส่วนหลายร้านที่เผิ่นขายซิอยู่ตลาดสด ถามคนแถวนั่นฮู้จักดี ปล.คั่นผู่ใด๋บ่มักรสเผ็ดกะบอกเผิ่นล่วงหน้านะจ๊ะ เพราะว่ารสชาติเผ็ดแปตายยยเด้อซิบอกให่..สนใจสอบถามอาเจาใด่เด้อครับบ.
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย หนุ่มลำซี; 16-10-2009 at 15:19.

ยำหมี่ เป็นตาชิมเบิ่งน้อจ้า...เคยกินแต่ยำขนมจีน ผัดขนมจีน ต่อต้องลองเฮ็ดยำหมี่ดีก่อนนะ แต่จะให้ดีต้องไปชิม อ.กระสัง น้อจ้า อิอิอิ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์
    หวัดดีจ้า เจ้าของกระทู้ ป๊าดหมี่อิหยังมาเป็นตาแซ่บแท้เน๊าะจ้า อยากกินจักสามจานเบิงเด้เน๊าะ ตาแซ่บปานนี่

Moderators สัญลักษณ์ของ สหายพง
    ผมมากับรถผ้าป่า
    บ่อเซื่อดอกแน่จริงเอากินเบิ่งจักจานแล้งพงสิเซื่อ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ทิดแหล่
    เมื่อก่อนผมก็ไปขึ้นรถไฟจาก อ.กระสัง ไปเรียนที่ สุรินทร์ ครับ
    เดินทางเกือบทุกอาทิตย์
    ก็ยืนยันตามอาเจาว่านั่นแหละครับ
    หมี่ยำ เป็นอาหารเฉพาะถิ่นของ อ.กระสังจริง ๆ
    รสชาดแซบถึงใจ จัดจ้าน เครื่องปรุงที่พิเศษที่จำได้ก็คือน้ำมะขามเปียกครับ
    คลุกเคล้ากับเครื่องปรุงอื่นๆ ผักเครื่องเคียงที่เข้ากันคือ กระถิน (ตามรูปของ อาเจา)
    กินรอเวลารถไฟมา แซบอีหลี...
    กลับไปยามบ้านคราวหน้า อาจสิเลยไปชิมอีกเด้อ อาเจา
    หลังจากบ่อได้กินมาหลายสิบปีแล้ว....

ร่วมกิจกรรมนำความรู้ สัญลักษณ์ของ เซียนเมา

รอบยิ้มพิมใจ

ยอมรับว่าเด็ดอีหลี ผมเคยไปกินยุ ผุมักกะว่าแซบหลาย

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ แจ่มใสยิ้มสวย
    บล็อก
    18
    อาจพูดได้ว่าเป็นของบุรีรัมย์ ก็ได้ เพราะที่ นางรองก็มี ค่ะ แต่จะมีกินเพาะช่วงมีงานบุญต่างๆ จะมีการทำหมี่ และเส้นหมี่สดนั้น จะเอา ยำ กินกันช่วง ทำหมี่ค่ะ การทำหมี่ก่อน มีงานจริงเป็นช่วงที่สนุกสนานมาก

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ อาเจา
    ภาพที่อาเจาเอามาฝาก จานละ 10 บาทเองคั่นไปคำๆกะอดเด้อครับ เพราะวาเผิ่นซิพากันเซาขายประมาณ 3 โมงเย็น ช่วงที่เหมาะที่สุดคือ8โมงเช้าถึงเทื่ยงกำลังดี อาเจากลับบ้านยามใด๋เป็นต้องแวะก่อน ช้าเดียวเบิด เผ็ดๆบ่ใส่น้ำตาล.บื้ยยยยยยยยแซบ

นี่กะเป็นบรรยากาศของแม่ค้าที่เผิ่นขายอยู่ในตลาดครับ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ๛หนุ่มบ้านไกล๛
    บล็อก
    8
    อื้ม เคยกิน ๆ ตอนไปทำงานอยูบุรีรัมย์ แบบฉบับบุรีรัมย์ของแท้เลย รสชาด สิเผ็ด ๆ แซ่บๆๆ