หัวข้อ: วิธีเฮ็ดผักกะแงงไว้กินโดนๆ.......

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ victer
    ผักธรรมชาติมันแซบมันหอมครับ

ศึกษาหาความรู้
    โอ่ตี้ คักๆ

Maximum learning
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ khonsurin
    ท่าตูม สุรินทร์
    บล็อก
    197
    ทางสุรินทร์ นิยมใส่ผักกะแงง(แถวนี้เรียกผักกะแยง) จะตากแห้งแบบอ้ายเฮ็ดนั่นแหละค่ะ

แต่ใส่ถุงเก็บไว้เลยให้มิดชิด พอต้มปลาเสร็จ ก็เอามาตำให้ละเอียดค่อยใส่จ้า

คิดว่าถ้าตำแล้วเก็บไว้ได้ไม่นานค่ะ เพิ่งรู้ว่าถ้าตำใส่ขวดไว้จะเก็บไว้ได้นาน

ก็คงหันกลับมาใช้วิธีของอ้าย นี่แหละค่ะ เพราะสะดวกดีเวลาแกงปลา แกงอ่อมกะปู

แกงเผือก สารพัดเลย หอมอร่อยดีด้วยค่ะ

อิสระ เสรี เสมอภาค

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ sugar-51
    ตากให้แห้ง บ่ต้องตำกะได้คับ

มัดใส่ถงยางดีๆๆ บ่ให้อากาศเข้า

กะมีกินอยู่ม้มปี เอาไว้อ่อม หรือต้มใส่ปลา หอมคักขนาด

ใส่ ผงชู รส จัก 10 บาท แซป เอาเหลือ.....

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ๛หนุ่มบ้านไกล๛
    บล็อก
    8
    ร่องรอยของ ผักกะแยง ที่ตากแห้ง จะหลงเหลือให้เห็นที่กระท่อมปลายนา หลังจากเก็บเกี่ยวข้าวปลาเสร็จแล้ว....

เบิ่งแล้วคิดฮอดกระท่อมปลายนา เนาะ เอาไว้ต้มกับปลาข่อ ใส่มดแดง

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ คนพนมไพร
    ผักกะแยงที่เพิ่นเอามาขายปลูกเป็นพืชค้าขายส่งออกต่างประเทศซุมื้อเอาโลดแม่นปลูกอยู่จังหวัดอ่างทอง แต่หอมสู้ผักอยู่นำนาบ้านเฮาบ่อได้ ขอบคุณวิธีเฮ็ดผักกะแยงแห้งหลายครับ
    c06: ฮักบ้านมหาคักกะยังว่า

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ บ่าวอิง
    ซื้อมาแล้วใช้บ่เหมิดมีแต่ทิ้ง สิเอาไปตากแดด ไว้กินก่อนหอมสดชื่นคือตั๊วละ

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ จ่าเหลือง
    ขอบคุณครับ กู๊ดไอเดีย:*-:*-:*-

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หนุ่มคำก้าว
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ บ่าวทิพย์คนอำนาจเจริญ
    มื้อนี้บ่าวสิมาแนะนำวิธีถนอมอาหารแบบบ้านเฮาครับ ผัดกะแงงนี้ใส่หยังกะแซบครับ ใส่อ่อมหอย อ่อมกบ แกงใส่ปลาข่อกะแซบ ผักกะแงงเชิงธุรกิจที่มีขายตลอดปีใบมันสิงามยุครับ แต่ว่าบ่หอมฉุนคือผักกะแงงนำไฮ่นาเฮา ผักกะแงงนำไฮ่นาเฮาเวลาหย่างผ่าตอเฟืองกลิ่นกะเตะดังแล้วครับ อันที่บ่าวทิพย์เอามาเฮ็ดนี้ครับ เป็นผักกะแงงมาจากบ้านเฮา คะเจ้าเอามาขาย 3กำสิบบาท มื้อนั้นกะเหมามาเบิดเลย ล้างดีๆครับ ตัดฮาก หละกะเก็บใบเฟืองข้าวออก ใส่กระด้งตากให้แห้ง ตากจนกรอบเลยครับ แดดดีๆ3แดดกะพอครับ

พอแห้งดีแล้วกะตำเลยครับ ใช้ครกเด้อครับอย่าใช้เครื่องปั่นไฟฟ้า มันสิแหลกโพด ตำเสร็จแล้วกะห่ายใส่ขวดโหลไว้ครับ เก็บไว้เฮ็ดกินได้เป็นปี ยามใส่กะใส่เถื่อละช้อน2ช้อน ส่ำนี้กะหอมฟุ้งเต็มหม้อแล้วครับ:l-

บะว่าแม่นพริกไทยเนอะบาดนี่