หัวข้อ: เตาเผาถ่าน แบบโบราณ

Threaded View

คำตอบที่แล้วมา คำตอบที่แล้วมา   คำตอบถัดไป คำตอบถัดไป
    เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวจัย

เรื่องฮิตน่าอ่าน เตาเผาถ่าน แบบโบราณ

หลังจากที่พาไปเบิ่งสวนยางจนเหมือยแล้วมานั่งเซาเหมือยก่อนครับปูสาดรอแล้ว
    เตาเผาถ่าน แบบโบราณ
    เซาเหมือยแล้วกะมาปิดเตาเด้้อครับบาดนิ พ่อเพิ่นเผาหลายคืนแล้ว
    พอดีบ่าวจัยเมือเลยได้ไปปิดนำเพิ่น(ถ่ายรูป)เสียดายบ่มีภาพตอนเอาฟืนลงเตาเนาะครับ

สังเกตุง่ายๆถ้าอยากรู้ว่าฝืนที่เฮาลงไว้ไหม้เบิ่ดแล้วให้ท่านสังเกตุที่ควันไฟเด้อครับ
    ถ้าควันใสๆแบบในภาพแสดงว่าไหม้เบิ่ดแล้วครับ ต้องรีบปิดปากเตาก่อนที่มันสิมอดเป็นเถ้าก่อนครับ
    ที่เห็นหม่องควันออกนั่นเพิ่นเอิ้นว่าแปวเตาครับต้องรีบปิด

ที่เห็นดำๆนั่นละครับเขาเอิ้นว่าปากเตา ต้องรีบปิดหม่องนี้ละครับ
    ตอนนี้พ่อเพิ่นไปเอาดินมาผสมกับน้ำ อย่าเฮ็ดแหลวหลายเด้อครับเอาพอเหนียวๆพอเวลาปิดมันจั่งสิบ่ไหลหนี้
    และนี้วิะีผสมดินกับน้ำครับ (เบิ่งหุ้นเด้อ)นี้ขนาดเฮ็ดเวีียกบ่ได้เซาเด้นิ
    ยังหุ้นดีปานนี้ถ้าบ่ได้เฮ็เวียกสิวำได๋ครับฮ่าๆๆๆๆๆ

เอาบักจกคนให้เข้ากัน อันนี้เอาให้เป็นน้ำขี้ตมเลยครับ เพราะว่าสิเอาทาเตาครับ
    ตามฮอยแตกควันมันลอดออกมาได้ต้องปิดให้สนิททุกหม่องมิชะนั่นถ่านสิกลายเป็นขี้เถ้าแน่

อิพ่อลุยๆๆ ฮ่าๆๆๆๆลูกชายถ่ายรูปอย่างเดียว
    ตอนนี้ใกล้สิเสร็จแล้ว ถ่านตอนนี้ขายยุบ้านบ่าวจัย ถุงปุ๋ยละ120บาทถูกหลาย
    บางทีขายแล้วเก็บเงินกะบ่ได้เบิ่ด บ่มีเงินพะน่ะ เตาหนึ่งเวลาเปิดเตาได้ถ่านประมาณ10สอบ
    เวลาเผากะประมาณอาทิตย์หนึ่งแต่ว่ามันไปหนักตอนตัดฟืนนั่นละครับ บ่าวจัยเกือบบ่รอด
    เกือบได้แจกข้าวหา5555

เสร็จแล้วครับ อีกจักสองมื้อค่อยมาเปิด ลืมบอกไปถ้าอยากรู้ว่าไฟมอดเบิ่ดแล้วเฮ็ดแนวได๋
    อันนี้ต้องมีประสบการณ์หน่อยนึงครับ ให้เอามือไปวางตรงเตานั่นละครับถ้ามันยังฮ้อนยุแสดงว่าบ่ทันมอด
    ถ้ามันเย็นๆกะแสดงว่ามันมอดเบิ่ดแล้ว เตรียมโตเปิดเตาได้เลยครับ

ขอบคุณบ้านมหาสำหรับพื้นที่เนาะครับ
    ขอบคุณทุกคนที่่เข้ามาให้กำลังแรงใจบ่าวจัยครับ
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย บ่าวจัย; 06-01-2010 at 15:45. เหตุผล: เพิ่มเติม
    หล่อคืออ้าย กินข้าวบายกบตั๋วะหล่า

Tags for this Thread