หัวข้อ: คำว่า พิน-รีน

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ คนกบินทร์
    อ.กบินทร์บุรี จ.ปราจีนบุรี

พบปะพูดคุย คำว่า พิน-รีน

ขอควมกรุณาท่านหนุ่มเมืองกาญจน์ให้ความหมายและขยายควมให้คนกรุงเทพและปริมณฑลได้เข้าใจแหนเด้อ
    :1-c06:c06:

ฝ่ายเทคนิคและโปรแกรม สัญลักษณ์ของ เต็มใจให้เธอ
    ดอกคูณ เสียงแคน ขอนแก่น
    บล็อก
    6
    ฮ่าๆๆ เนาะถ่าเบิ่งอ้ายหนุ่มเมืองกาญจน์มาตอบครับ
    อยากทราบคือกันครับ ว่าสิแปลว่าหยัง สิคือผมเข้าใจบ่สั่นดอกว๊า 555

แต่ว่า ผมขอฝากถามไว้นำแหน่ ไหนๆกะได้ตั้งแล้วเนาะครับ ขอถามอ้ายหนุ่มเมืองกาญจน์นี่ละครับ
    คำว่า " พื่อลื่อ พีน ลีน " (ออกเสียงเอาครับ บ่ทราบว่าสะกดจั่งใด๋) แปลว่าหยังครับ
    ขอบคุณครับอ้ายหนุ่มเมืองกาญจน์

ขอบคุณหลายๆเด้อท่านเจ้าของกระทู้ คนกบินทร์ ที่ตั้งกระทู้ถามครับ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ครูไทยไกลบ้าน
    อ่านแล้ว ทั้ง งง ทั้ง งึด ครับ มืดตึ๊บ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มเมืองกาญจน์
    ป้าด มัดมือใส่กันกระสอบแล้วเต๋กันคักเนาะ
    ก่อนอื่น ต้องขอแจ้งให้ท่านคนกบินทร์บุรี และไทพี่น้อง เข้าใจก่อนเด้อว่า อันว่าภาคอีสานบ้านเฮามันกว้างใหญ่ไพศาล สำเนียงและภาษาในแต่ละถิ่นนั้น อาจจะไม่เหมือนกัน เช่น นครพนม โคราช เลดอุลม เมืองเลย เป็นต้น
    คำว่า " พีนหลี่น" นี่ บ่ฮู้ว่าทางอื่นสิมีความหมายว่าอย่างไร แต่ทางบ้านกระผม สิหมายถึง " ยื่นหน้าแหลมเข้ามา " ส่วนคำว่า พื่อลื่อ พีนหลิ่น นี่ กระผมบ่ทราบครับผม
    / อ้ายศรีสะท้าน ฝึกแล้วไป่ มาซ่อยกระผมแหน่ ซ่อยไทกะสินนำกันแหน่อ้าย

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ หนุ่มหน้าลาว
    ขอแจมนำครับ พีนลีน ตามความรู้สึกผมนะครับ หมายถึงลักษณะ ของอาการ สิออกทางโอ่งๆๆนะ ไปทางหยิ่งนะครับ หรือตอแหล คือการบ่ยอมรับ สภาพเจ้าของนะครับ ยกตัวอย่าง สมมุติว่าเฮากำลังกินส้มตำกัน อยู่มีหมู่บ้านเดียวกัน ย่างกายเนาะ กะเลยเอิ้นกินตำบักหุ่ง แต่คนที่เฮาเอิ้นบาดว่า บ่กินเหม็นปลาแดก กะมีคนในกลุ่มที่กินตำบักหุ่ง ว่าขึ้น ว่า มาพีนลีนคือแท้หนอ ยามนั้นละฉีกเป็นโตๆ ถึกบ่ถึกจะแจมนำเด้อคัรบ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ กะแยงนา
    บล็อก
    2
    ตามที่ฟังผุเฒ่าเพิ่นเว้าความหมายมันดิ้นได้เนาะค่ะเนาะ อย่างเพิ่นวา เป็นสาวพีนลีนขึ้นแล้ว กะหมายความวาเป็นสาวซำน้อยขึ้นแล้ว ขั่นเพิ่นวา เป็นสาวเป็นนางอย่าพีนลีนหลาย กะคือหมายความวา เป็นสาวเป็นนางอย่าเฮ็ดหยังเกินงามหลาย จ้า ภาษาอีสานมันกะดิ้นได้เนาะจ้า