หัวข้อ: เกวียนกระทูน ( จักเขียนถึกบ่ )

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ กะทิสด

เกวียนกระทูน ( จักเขียนถึกบ่ )

c06: มีผุได่จำได่แน่ครับ ว่าเกวียนกระทูน ที่เพิ่นมาหร้อมกันหลายๆๆ ลำ เกวียนเพิ่นสิมีหลังคาคลุมมิดชิด..คือๆ กระดองเต่า แล้วข้างในเพิ่นกะสิขนหม้อดินหลายๆ ขนาดมาขาย ตามหมู่บ้านต่างๆ บางเทื่อกะนอนค้างคืนในหมู่บ้าน....
    ....ผุได่มีรูปเกวียนกระทูน กะเอามาเบิ่งแน่เด้อครับ....ให่เด็กน้อยสมัยนี้เบิ่งแน่...

เกวียนกระทูน ( จักเขียนถึกบ่ )
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย พล พระยาแล; 10-06-2010 at 13:13.

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ กะทิสด
    ...เพิ่มเติม... เวลาเพิ่นขับไปเกวียนสิมีเสียงดัง....ที่ล้อเกวียน.....วี้ดๆๆๆๆๆๆๆ......วิ้ดๆๆๆๆ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ เมษา
    สิไห่ไปหาใสหล่ะหือ หำน้อย มาซางวา เกิดก่าบ่อทันจ้อย เหลือแต่ล้อมันไห่เห็นแหม

ถ้าหาได้แล่ว ก่าเอามาโพสน์ไห่พี่แยงนำแนเด้อ อยากเห็นคือกันหล่ะ

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์
    ขวัญใจบ้านมหา 2012
    สัญลักษณ์ของ สาวมุก
    แม่นเกวียนธรรมดานิแม่นบ่จ้า ที่เคยใช้ประกอบฉากในเรื่องนายร้อยทมิฟ น่ะจ้า แม่นบ่ สาวมุกฮู้อยู่จ้าว่าสิไปถ่ายรูปได้จากไส เพราะว่าสาวมุกอยู่ใกล้ศูนย์ศิลปาชีพบางไทร เดี๋ยวสิไปถ่ายรูปมาให้เบิ่งเด้อจ้า อยู่ในศูนย์น่ะมีอยู่จ้า...

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    ในหนังเรื่องนายฮ้อยทมิฬล่ะครับ ใช้เป็นที่นอนกะได้กันร้อนกันฝนด้วยครับ

(เอารูปมาลงให้ดูแล้วครับผม)

....แม่นๆๆๆแร่ว นี่หล่ะอ้าย พล ...เกวียนกระทูน.....

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์
    ช่างภาพอิสระ
    สัญลักษณ์ของ ฅนภูค่าว
    นครโคราช บ้านเกิดกาฬสินธุ์

พบปะพูดคุย เกวียนกระทูน

ยามผมเมือบ้านยามได๋ จากเมืองกะสิน ไปสหัสขันธ์ พอเถิงนิคนลำปาว เลยโค้งไปน่อยหนึ่งครับ สังเกตุทางซ้ายมือ สิเห็นเขาโซว์ไว้เล่มหนึ่งครับสวยงามใซ่ได่ ก่อนเถิงอุทยานสัตว์โลกล้านปี เมือบ้านเถี่ยววางหั่น เลยจอดรถถ่ายมาให่เบิ่งครับ

เกวียนกระทูน

ส่วนรูปล่าง(แถม)จากอินเตอร์เน็ต

เกวียนกระทูน

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ GROOPPY
    เคยเห็นแต่บ่รู้จักชื่อครับ ความรู้ใหม่เลยนิ แทงคิ้ว คร้าบบบบ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    อยู่เฮียนกะบาทมีสองเหล่มครับ

เกียนกะทูน หรือ เกียนประทุน หรือ เกียนพวง หรือ พวงดำ กะคืออั่นเดียวกันนั่นล่ะครับ กันแดดกันฝน ใช้นอนเวน นอนคืน กะได้ ไปค้าไปขายกะได้

เหล่มที่ผมเห็นว่าสวยงามคักๆ อีหลีกะคือ เหล่มที่อยู่ใต้ตึกเรียนรวม ของ มหาวิทยาลัย มหาสารคาม วิทยาเขต ขามเรียง จอดอยู่ทางขึ้น งามคักอีหลีคับ ไผอยู่แถวนั้นกะลองไปถ่ายรูปมาสู่พี่น้องเบิ่งแหน่ครับ