หัวข้อ: ..ข้าวต้มผัด ฝีมือแม่....

มิสบ้านมหา 2010
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ เขมราฐ
    กลางท่งเมืองเขมฯ

..ข้าวต้มผัด ฝีมือแม่....

เห็นกระทู้ข้าวต้มเอื้อยเด็กน้อยแล้วคึดอยาก เพียงแค่เปรย ๆ กับเฒ่าแม่ว่าอยากกิน

เพิ่นกะจัดให้เลยค่ะ เขียวค่ำย่ำคืนห่อ เพื่อลูกสุดที่รัก...

ทุกอย่างที่แม่ทำ อร่อยที่สุดเสมอ...

รวบรัดตัดตอนเด้อค่ะ น้องหลินคร้าน UP รูปหลายเทื่อ อิอิ....

..ข้าวต้มผัด ฝีมือแม่....

ส่วนผสม

กะทิ น้ำตาล เกลือ ข้าวเหนียว ถั่วเขียวปอกเปลือก หัวหอม พริกไทย

หมูเนื้อแดงนิดหน่อย อ้อ..ลืมค่ะ ใบตอง น้ำมันพืชทาใบตองนิดหน่อย..

ขั้นตอนมูนข้าว

หม่าข้าวเหนียวให้อ่อน... คั้นน้ำกะทิ(ใส่เกลือนิดหน่อย) ต้มกะทิใส่น้ำตาล
    เอาข้าวหม่าลงมูน แบบบ่ต้องนึ่งก่อนเด้อค่ะ ชิมเบิ่ง รสชาติ เค็ม มัน หวานหน่อยเดียว

ขั้นตอน เฮ็ดไส้ค่ะ ไส้เค็มเด้อค่ะ

นึ่งถั่วเขียวให้สุก โขลกให้ละเอียด สับหมูให้ละเอียด เอาไปคั่ว ใส่น้ำตาล เกลือ
    หัวหอม พริกไทย คั่วให้แห้ง..ชิมเบิ่ง นัวแล้วกะใช้ได้..

แล้วกะห่อเลยค่ะ ห่อแล้วกะนึ่งให้สุก ได้กินแล้ว

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวจัย
    เบิ่ดละบ้อน้องหล่า เหลือจักกีบบ้อเป็นตะแซบแท้
    หล่อคืออ้าย กินข้าวบายกบตั๋วะหล่า

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ maxwell007
    บล็อก
    14
    เข่าต้มผัดทางเมืองอุบลแซบอีหลีครับ เคยกินมาแล้ว จิงจิ๊งงงงง

ยังเหลือบ่น้อสาวหลิน ให้ชิมนำแนะจ้า
    บ่เคยกินเลยจ้าข้าวต้มแบบนี้ เฒ่าแม่ตะฮักน้อจ้า :l-
    เมื่อความจนผลักไส ดิ้นรนเท่าไรยิ่งไกลบ้าน

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ เดชอุดมคนบัวงาม
    โยนข่วมมาทางพี้แหน่เด้อครับ...
    เป็นตาแซบหลาย...

Miss Papaya
    ศิลปิน นักแสดง
    แม่ครัวบ้านมหา
    สัญลักษณ์ของ สาวผู้ฮ้าย
    ทดสอบ ซื่อๆเด้อ เอามาจักจานแหน่
    :b-b เมรีขี้เมา :b-b

ศิลปิน นักแสดง สัญลักษณ์ของ kitty
    บุยยย เป็นตาแซบ น้องเขมจ๋า คิดฮอดอิแม่เด้ บาดทินิ ข้าวต้มผัดทางอุดรกะแซบคือกันจ้า อดใจไหวบ่ หนอ กว่าสิได้กลับบ้านเกิดอีก เข้าพรรษาพุ้นนะ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์
    เข้ามาขอซิมครับสูตรนี้ยังบ่เคยกิน แม่ผมเพินกะเฮ็ดขายคือกันแ่ต่ใส่เฉพาะกล้วยกับถั่วดำบ่ใส่หมู

ขอไส้กล้วยใส่ถั่วดำหลายๆจ้าน้องหลิน...ทางอุดรฯสิถนัดกินแบบสาวคิตตี้ว่าหั่นหละจ้า....
    บ่ใส่กะทิ...แบธรรมดา สุกแล้วกะหั่นเอาไปเฮ็ดเป็นข้าวต้มหัวหงอก แซบคัก เว้ามาหละอยากกินเด้
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย ติ๋ม เปอร์โย; 12-06-2010 at 16:10.
    คนที่กล้าจะพ่ายแพ้เท่านั้น...ที่จะประสบความสำเร็จอย่างยิ่งใหญ่

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ GROOPPY
    น่ากินจังเยย อะ ที่บ้านข้อย ได้กินแต่ยามบุญครับ ปกติ เพิ่นบ่ค่อยเฮ็ดกิน ครับ จักเป็นหยังบุ บ่มีเวลา บ่จักครับ