..ผลิตผลจากของฝากอ้ายธนิต (คนพนมไพร)..

มิสบ้านมหา 2010
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ เขมราฐ
    กลางท่งเมืองเขมฯ

..ผลิตผลจากของฝากอ้ายธนิต (คนพนมไพร)..

สืบเนื่องจากงานพาแลง 2 ที่ผ่านมา น้องหลินได้ของฝากจากอ้ายธนิต เป็นไนฝักหลาย

หลากชนิด น้องหลินเลยฝากเกษตรกรคนเก่งไปปันกันปลูกค่ะ เพิ่นเป็นเกษตรโตอย่าง

(ในความคิดของหลินเอง) เพิ่นดู๋หลายค่ะ พอดีอาทิตย์นี่น้องหลินว่าง จากงานราษฎร์

เลยได้มีโอกาสไปยามสวนเพิ่น ไปกินข้าวป่าพร้อม ได้เลาะภูพร้อม คุ้มหลายกะยังว่า

กลับมาได้กินยาจ้อย..ตากแดดเบิดมื่อไข้ขึ้นเลยค่ะ (ซงบอบบางคัก) แต่กี้ดำนาเบิดมื่อ

บ่เป็นหยัง... ตามมาเลยค่ะว่ามีหยังแหน่ในสวนเพิ่น

ไปฮอดเพิ่นกำลังเกือไก่งวงอยู่พอดี อั่นบ่ได้ไปสวยเด้อค่ะ หากะสิ 7 โมงแต่บ้าน

หนองผือแล้งหลาย แดดตอน 7 โมงว่าแม่น 11 โมงแล้ว

เพิ่นเกือไก่งวงบ่ทันแล้วเลยเลาะเบิ่งรอบ ๆ บ้านเพิ่นกะพ้อรั้วกินได้แบบนี่ล่ะค่ะ

เพิ่นเกือแล้ว จั่งได้เว้านำเพิ่นเกษตรกรคนเก่ง อายูร ที่นาเพิ่นอยู่ตีนภูพนมดีค่ะ
    บรรยากาศ(ถ้าบ่แล้ง) จะดีคัก

จากที่นั่งโสเหร่เรื่องการเลี้ยงไก่งวงแล้วเพิ่นกะพาทัวร์สวนเพิ่น (ฮ้อนหลาย...ค่ะ)

จั่งสิมาต่ออีกค่ะ เหลืออีกสวนหนึ่งค่ะ
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย เขมราฐ; 21-06-2010 at 09:08.

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ sompoi
    บล็อก
    23
    เป็นตาให้อ้ายพลเก็บไปตำสุกิน เผ็ดๆแซบๆเนาะ หมากถั่วฝักยาวแม่ะน้องหลิน

ฝ่ายเทคนิคและโปรแกรม สัญลักษณ์ของ ต่วง
    เป็นความคิดที่ดีน่าเอาเป็นแบบอย่างอีหลีน้องหลินเข้าตำราเศรษฐกิจพอเพียง ปลูกไว้ได่กินเหลือกินกะขายเพิ่มรายได้ในครัวเรือน ดี ๆ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวเคน
    อุบลฯ เมืองดอกบัวงาม
    เป็นตาไปเยี่ยมยาม เบิ่งแบบอย่างอยู่ตั๋ว เผื่อสิได่เอามาปรับใช่บ้าง

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ชิงช้าชาลี
    บล็อก
    1
    เป็นตาอยู่หลาย อุดมสมบูรณ์แฮง โอ้ย อยากมีสวนผสมแบบนี้เด้เฮ้ดจังได๋ดีน้อ

ออนซอนเนาะหล่าหลิน เพิ่นปลูกผักได้งามคัก...คั่นมีโอกาสได้กลับไปอยู่บ้านเฮา เอื้อยกะสิไปอยู่นาแบบนี่หละ...
    ปลูกกินเองทุกอย่างที่กิน จักว่ายามใด๋ดอก ฝันลมๆแล้งๆไปซั่นหละ อิอิอิ

ครีเอทีพ โปรดิวเซอร์ สัญลักษณ์ของ บ่าวข้าวจี่
    บล็อก
    7
    ออนซอนหลายเด้...คิดฮอดบ้านครับ:l-:l-

เห็นแล้วน้องหลินกะอยากเมือบ้าน แต่เอาไว้ให้เฒ่าก้อนี่ก่อน

มิสบ้านมหา 2010
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ เขมราฐ
    กลางท่งเมืองเขมฯ

..มาต่ออีกค่ะ..

หลังจากเยี่ยมยามสวนอายูรจนพอใจแล้ว กะหย่างไปเบิ่งอีกสวนอยู่ไกล้ ๆ กันค่ะ

ลุงสมร เป็นเกษตรกรอีกคนหนึ่งค่ะ ที่เป็นความภาคภูมิใจของ หนองผือ

สองเกษตรกรโตอย่าง (หลินตั้งให้เอง) ของหนองผือค่ะ

เพิ่นเฮ็ดสวนแบบให้ต้นไม้ดูแลกันเองค่ะ เพิ่นบ่ถางต้นไม้ออกเลยค่ะ
    ทั้งที่ปลูก และเกิดเองอยู่ร่วมกันแบบบ่มีปัญหาค่ะ

สระน้ำเลี้ยงปลา และได้ใช้น้ำพร้อมค่ะ เป็นการจัดการที่ดีอีกทางหนึ่ง

เพิ่นเว้าให้ฟังว่า แก้วมังกรกำลังเป็นตาจะออกดอก

แก้วมังกร เพิ่นปลูกแซมกับต้นไม้ชนิดอื่นนำค่ะ

เพิ่นปลูกกล้วยไข่ที่ถือมาค่ะ..

เพิ่นบ่ได้มีแค่สวน รอบสระอันนี่เด้อค่ะ เพิ่นมีสวนป่านำ มีต้นไม้ตามธรรมชาติ และ
    ที่เพิ่นหามาปลูก เป็นป่าอยู่หัวนาเพิ่น เพิ่นบอกว่าเอาไว้เก็บเห็ดแล้วกะให้เด็กน้อย
    รุ่นต่อไปได้เบิ่งพร้อม เทื่อในอนาคต ต้นกุง ต้นชาติ ต้นฮัง ต้นจิก เบิดไปจากป่า
    ป่าที่เว้านี่อยู่ตีนภูพนมดีค่ะ จั่งสิมาต่ออีกค่ะ
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย เขมราฐ; 21-06-2010 at 14:55.

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวจัย
    ดีหลายน้องหล่า ปลูกไว้กิน เหลือกินค่อยขาย ไก่ง่วงลาบคือสิคักเนาะ
    หมากถั่วกะน่วยยาวคัก เอามากินกับลาบไก่คือสิหวานดีเนาะหล่าฮ่าๆๆๆๆๆๆๆ