หัวข้อ: ย้อนรอย ตะเกียงเจ้าพายุ

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล

ย้อนรอย ตะเกียงเจ้าพายุ

ตะเกียงลาน หรือตะเกียงเจ้าพายุ ผมบ่ฮู้ว่าราคาทอใด๋ เพราะตั้งแต่เป็นเด็กน้อยมีอยู่บ่จักกี่บ้านที่มีตะเกียงเจ้าพายุ ผมกะยังงึดอยู่ว่าคือแจ้งสว่างคักปานไฟฟ้า จั๊กผุใด๋คิดค้นมากะจั่งว่าคือเก่งแถะ ยามมีการมีงานระหว่างคุ้ม เช่น งานสงกรานต์ งานบุญ งานบวช ผู้ใหญ่บ้านเอิ้นลูกบ้านประชุมกะสิใช้เจ้าตะเกียงเจ้าพายุนี่ล่ะเป็นตัวส่องสว่าง

เวลาเพิ่นจุดเพิ่นสิเติมน้ำมัน และกะสิมีลูกสูบ จักหน่อยกะแจ้งขึ้น ๆ หย่างเข้าไปใกล้ ๆ สิมีเสียงดังโซ ๆ อยู่ รัศมีความแจ้งสว่างของมันปานไฟฟ้าพุ่นแหล่ว ผู้ใดมีตะเกียงอันนี้กะคักเติบอยู่ อยู่บ้านผมมีตะเกียงธรรมดา พอไฟฟ้าเข้าบ้านพากันดึกถิ่มป่ามอนพุ่นล่ะ พอไฟดับพากันส่องไฟฉายไปใต้หา ดึกถิ่มหม่องใด๋น้อ ฮ่า ๆ ๆ

เมื่อมีไฟฟ้าเข้าบ้านตะเกียงธรรมดา และตะเกียงเจ้าพายุกะกลายเป็นของเก่า แต่กะพอมีให้เห็นอยู่ตามบ้านต่าง ๆ เพิ่นเก็บไว้ หรือบ่ซั่นหม่องตลาดนัดคลองถม กะเคยเห็น และยังใช้การได้คือเก่าครับ

ย้อนรอย  ตะเกียงเจ้าพายุ

หลักการทำงานของตะเกียงเจ้าพายุ

ย้อนรอย  ตะเกียงเจ้าพายุ

(ขอบคุณเจ้าของภาพเป็นอย่างสูงครับ)

คำถามประจำกระทู้...ตะเกียงเจ้าพายุใช้น้ำมันอะไรเป็นเชื้อเพลิง ?
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย พล พระยาแล; 04-07-2010 at 16:50.

Membership renewed สัญลักษณ์ของ ไม่สวยแต่เร้าใจ
    เคยเห็นยุตะสมัยเป็นเด็กน้อย อายุประมาณ 5-6 ปี ไปงานงันเฮือนดีเพิ่น แจ้งอิหลีตั้ว ปานกับไฟฟ้า คุมื้อนี้ เด็กน้อยสมัยนี้สิรู้จักบ่บุ้
    คนไม่มีหัวใจ

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง
    มิสบ้านมหา 2011
    สัญลักษณ์ของ ผู้ก่อการรัก
    HappyLand ดินแดนแห่งความสุข, Thailand
    ตอนแม็กกี้ยังเป็นเด็กๆ ก็ยังได้ทันตะเกียงเจ้าพายุอยู่ค่ะ
    สว่างดีมากๆ เลยนะคะ ที่บ้านก็มีอยู่ 2-3 อันค่ะ
    มันไม่เหม็นน้ำมันก๊าด แล้วก็ให้แสงสว่างดีกว่า ตะเกียงธรรมดา
    ตอนนี้หายไปไหนหมดแล้วก็ไม่รู้ เสียดายของเก่าๆ เหมือนกันค่ะ
    ล้มแล้วฟื้นยืนสู้ชูช่อใหม่ เพราะต้นยังสดใสผลิใบเขียว
    ลุกขึ้นต้านลมฝนต้นเป็นเกลียว รากยึดเหนี่ยวซับซ้อนกับพื้นดิน

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์
    ขวัญใจบ้านมหา 2012
    สัญลักษณ์ของ สาวมุก
    อยู่เฮือนสาวมุกกะมีอยู่จ้าอ้ายพล แต่ว่าหน้าตามันบ่แม่นจั๋งซี่ มันเป็นอีกแบบหนึ่ง ใหญ่กว่านี้จ้า...

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    แต่ก่อนนี่อยู่เฮือนพ่อใหญ่ผมมีอยู่อันหนึ่งครับ ทุกมื่อเพิ่นกะยังเก็บไว้อยู่...ถ้าสิจุดกะต้องให้คนที่เคยเฮ็ดครับ ต้องสูบน้ำมันก่อน ถ้าเฮ็ดบ่อเป็นไส้มันสิขาดไว สมัยก่อนไส้อันละ4-5บาท (แต่ผมเรียนอยู่ ป1) แพงเอาเรื่องคือกัน...

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ nuzing
    ตกฟากอยู่อุบล เป็นคนชราบางแคแล้ว
    บล็อก
    5
    เห็นกระทู้นี่ ยายละนึกถึงเพื่อนคนหนึ่งชื่อ"บักส้มตาบ" เพราะตามตัวเต็มไปรอยแผลเป็นที่เกิดจากตะเกียงเจ้าพายุระเบิดใส่บ่ตายจั่งยัง เห็นแสงตะเกียงกะพากันแหล่นเป็นปุ้มใส่แต่อีแหม่เผิ่นสิขู่หว่าพวกสูอยากเป็นคือบักสมตาบบ่หยับออกมาแหมะ อิอิ เบิ้ดตำบลมีบ่กี่ตัวดอกยามมีงานใหญ่กะสิไปขอยืมกันจ้าเจ้าของตะเกียงเผิ่นกะบ่หวงแต่กะต้องรักษาให้เผิ่นอย่างดีย่านเ้ผิ่นบ่ให้ยืมอีก
    "ใจประสงค์สร้างกลางดงกะหว่าถ่ง ใจขี้คร้านกลางบ้านกะหว่าดง"

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    ฮ่วย มันระเบิดเป็นอยู่บ่ครับยาย ซูมื่อนี่เป็นคือตะเกียงเจ้าพายุล่ะครับ เป็นหลอดไฟ ใส่ถ่าน เห็นขายตามตลาดนัดกะแจ้งดีอยู่ครับ ผมซื้อไปให้อีแม่ใช้ยามไฟดับครับ บ้านนอกเฮามีลมมีฝนกะไฟฟ้าดับแล้วครับ

ฝ่ายเทคนิคและโปรแกรม สัญลักษณ์ของ ต่วง
    ฮ่วยอ้ายพล ผมบ่ฮู้จักดอกตะเกียงเจ้าพายุ ผมเกิดบ่ทัน
    การที่จะประสบความสำเร็จได้ ต้องขึ้นอยู่กับความพยาม ความตั้งใจ สู้ฝ่าฟันอุปสรรคทุกอย่าง

ศิลปิน นักแสดง สัญลักษณ์ของ kitty
    ตอนเป็นเด็กน้อย เอื้อยเพิ่นพาไปไต้แมงกินูนกะเอาตะเกียงเจ้าพายุนี่แหละไป ยุใต้ต้นมะขามแหมะ เอาถังใส่น้ำไปนำ ได้ตั้งหลาย.....:l-:l-

กินแมงจี่นูนเป็นอยู่ตี๊จ้าคิตตี้ นึกว่ากินเป็นแต่กุดจี่แมะ เอิ๊ก ๆ

Tags for this Thread