หัวข้อ: มีใครรู้จัก หมากลำไซ บ้าง

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ เดชอุดมคนบัวงาม

มีใครรู้จัก หมากลำไซ บ้าง

มีผู้ได๋ฮู้จักต้น ลำไซ หรือลังไซ บ่ครับ ทางอุบลเอิ้นจั่งสี้ครับ แต่บ่ฮู้ผมสะกดถืกบ่.มีรูปภาพกับข้อมูลประกอบแห่งดีครับพอดี ผมอยากได้ข้อมูล ทำงานกับไทอีสานหลายจังหวัดครับว่าสิแลกเปลี่ยนข้อมูลกัน แต่บ่ฮุ้สิบอกเผิ่นว่าจั่งได๋..
    ขอบคุณหลายล่วงหน้าครับ..จากเด็กน้อยเกิดใหม่..ธุจ้า

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ บ่าวห้วยละโอง
    บ่รุจักดอกคับ เคยแต่ไปยิงบ่างยุนำตันมันคับ บ่างมักกินคัก บางคนกะเอิ้นบักลงไซคับ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ คนบ้านเดียวกัน
    เกษตรวิสัย ร้อยเอ็ด
    ตอนเป็นเด็กน้อยเคยเก็บในแห้งมาทุบกินยุครับ

นักปราชญ์เมืองอีสาน
    ศิลปินนักแต่ง ผญา
    สัญลักษณ์ของ ศรีสะท้าน
    บ่ฮู้ว่าสิแม่นต้น"ลวงไซ"ทางบ้านข้อยบ่ ถ้าเป็นต้นลวงไซ มันกะจัดอยู่ในตระกูลเดียวกันกับ ต้นรัก(น้ำเกลี้ยง) หรือหมากม่วงหัวแมงวันนี้หละ ผลคล้ายหมากม่วงป้อม แต่มีขนาดน้อย หน่วยขนาดประมาณปลายก้อย ยามสุกมีสีคล้ำดำ เมล็ดทางในกินได้ ออกรสมันๆ
    วรรณคดีล้ำลำนำเอื้อนเอ่ย เขยภาษาพากษ์เว้าลาวพื้นกล่าวไกล

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ อ้ายเขียว
    บ้านผมกะเอิ้นหมากรงไซ ตามที่สังเกตเบิ่งตามทงนาบ้านเฮาสุมื้อนี้หายากยุครับ

แหม่นอย่างใหญ่ศรีหว่าหละครับ บ้านผมเอิ้นหมากลำไทร หน่วยสีดำๆ แต่ก่อนทางเข้าหมู่บ้านสิมีโค้งๆหนึ่ง คะเจ้าเอิ้นโค้งกกลำไทร เพราะมีต้นลำไทรเกิดยุทุ่งนาตรงโค้งนั้นพอดี แต่ช่วงหลังนี้บ่เห็นแล้ว ย้านแหม่นกลายเป็นถ่านดังไฟยุ
    :heart: คันเจ้าได้ขึ่ช้างกั้งห่มเป็นพระยา อย่าสุลืมชาวนาผู่ขี่ค.ว.ยคอนกล้า :heart:

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ๛หนุ่มบ้านไกล๛
    บล็อก
    8
    ที่อ้ายศรีสะท้าน พูดมา พอนึกภาพออกครับ แต่ไม่แน่ใจว่าใช่ต้นเดียวกันที่ผมเข้าใจหรือเปล่า คือถ้าใช่นะครับต้นนี้ ใบมีขนาดเล็ก ลักษณะลำต้นสีดำๆน้ำตาล ๆ (ดูไปคล้าย ๆ บอนไซ แต่เป็นไม้ยืนต้นขนาดใหญ่) พอสุกเอาเมล็ดมาทุบกินได้ โห นีถ้าไม่พูดถึงผมลืมไปแล้วนะครับ ต้นมันแถวบ้านผมก็ยังมีอยู่ครับ แต่ ไม่เคยเห็นผลมันมานานนนนนนนนนนนมาก ๆ แล้ว เหมือนฟื้นความทรงจำเลยเนาะคับ ผมไม่รู้ว่าภาษาอีสาน (ลาว)เค้าเรียกว่าอะไร แต่ภาษาเขมรบ้านผมเรียก "เดอม จะรัย" น่าจะประมาณ นี้

ปล. ถ้าผิดต้นยังไง ขออภัยไว้ด้วยนะครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ เดชอุดมคนบัวงาม
    ขอบคุณหลายๆครับน่าจะแม่นล่ะครับ จักภาษากลางมันเอิ้นอีหยังผมกะบ่ฮู้คือกันว่าสิลองหาในกูเกิ้ลเบิ่งอยู่ครับ....

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ หล่อร้อยเมตร
    บ้านเฮานั้นเอิ้น "บักตุมไซ" ตั้วบ่าวสันต์ยามแล้งบ้อมันแห้งแล้วเอามาทุบกินในมันแม่ะ มันๆแต่กั่วสิได้กินยากกะด้อ ทุบหมุ่นเบิ่ด 555 กินหลายกะบ่ดีเด้อมันคันคอ สิไอยามกลางคืนว๊า
    คาดสิได้ลอยมาคือปลาเน่า ... สั่นแล๊ววว

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ลูกอิสาน
    ไทบ้านนาโพธิ์เอิ้น หมากตุมไซ คือกันกับบ้านคำครั่งอยู่ตั่วนี้จ้า

อ้ายหล่อเว่าจนบีคิดเห็นภาพเลยจ้า ไปทุบกินหลายกลางคืนมาคันคอว่าซั่น