ตั้งใจว่าสิเอามาบอกไทบ้านมหาตะดนแล้วครับแต่กะบ่ได้โอกาสจักเทือมื่อนี้งานหน่อยกะเลยมาเลาสู่พี่น้องฟังครับ คือว่าอิพ่อเลาเป็นโรคตับครับ ถึงอาการท้องไคแล้วครับผุลังคนคะเจ่าว่าเป็นฮ้อดท้องแข็งแล้วโอกาสรอดมีน้อยมาก แต่เฒ่าพ่อเลากะบ่ยอมแพ้ครับหมอได๋ดียายุได๋ว่าแน่เลาไปเสาะหาซื่อมากินมารักษากะของเมิดซุหม่อง แต่กะบ่ทุเลาจนมีคนแถวบ้านใกล้ๆกันบอกเลาว่า ให้เอาผักขึ้นช่าย(ผักแบนบ้านเฮานิล่ะ)มาตำมุ่นๆแล้วกะเอาน้ำบักพร้าวมาเทลงคั่นแล้วกะกรองเอาน้ำผักแบนผสมน้ำบักพร้าวกินมื่อล่ะสองเวลา เช้าแลงครับ เฒ่าพ่อเลาว่าท้องเลาดีขึ้นหลายดีขึ้นเรื่อยๆจากเคยท้องไคขัดเสียดตอนนี้กะบ่มีแล้ว ครับโทรหาเฒ่าพ่อถามข่าวเลาๆกะเว่าให้ฟังและกะบอกว่าถ้ามีไผ๋เป็นกะให้บอกคะเจ่าต่อๆๆไปแน่เด้อเลาว่าดีขนาด ครับผมกะเลยเอดตามคำบอกอิพ่อโดยถือโอกาสเอาพื้นที่บ้านมหานิล่ะครับ บอกเลาสู่พี่สู่น้องครับ....