หัวข้อ: ผัดหมี่บ้านนอก

พบปะพูดคุย ผัดหมี่บ้านนอก

ผัดหมี่

ผัดหมี่บ้านนอก

ค้นหาสูตรได๋ในอินเตอร์เนตก็บ่พ้อสูตรแบบยายทำให้กินค่ะ สมัยเป็นเด็กน้อยยายเฮ็ดให้กินรู้สึกว่ามันแซ่บหลาย ทั้งๆที่เครื่องปรุงตามมีตามเกิดจ้า

เตาที่ยายทำกับข้าวก็เป็นเตาถ่าน ยายไม่ยอมเปลี่ยนเป็นเตาแก้สเลย บ้านขะน้อยก็อยู่หลังโรงเรียน รู้สึกอายจัง(ตอนเป็นสาวส่ำน้อยน้อค่ะ อิอิอิ)
    เวลาเพื่อนแซวยามเห็นยายทำกับข้าว ครัวควันโขมงเพราะยายติดไฟเตาถ่านค่ะ เพื่อนบอกหน่อยๆบ้านเธอไฟใหม้ ฮ่าๆๆๆ แต่ตอนนี้คึดฮอดยายที่สุดเลยค่ะ

ส่วนประกอบ

เส้นก๋วยเตี๋ยวเส้นเล็ก
    หมูสามชั้นหั่นเป็นชิ้นเล็กๆ
    น้ำมะขามเปียก
    น้ำตาลทราย
    น้ำปลา
    ซีอิ้วขาว
    ซีอิ้วดำ
    ถั่วงอก
    ผักกุยช่าย(ไม่มีใช้ต้นหอมแทนค่ะ)

วิธีทำ

1. ตั้งกระทะพอร้อน ใส่น้ำตาลทราย 2 ช้อนโต๊ะ คั่วให้เหลือง ใส่น้ำปลาดี เติมน้ำต้มหมูลงไป(กะให้ท่วมหมูเล็กน้อย) ใส่หมูลงไป เคี่ยวจนงวดด้วยไปอ่อน ชิมดูถ้ายังไม่เปื่อย เติมน้ำต้มหมูลงไปอีกปรุงรสด้วยน้ำตาล น้ำปลาดี โดยให้มีรสหวานนำ จนเหลือน้ำขลุกขลิก
    2. ทำน้ำปรุง โดยผสมน้ำมะขามเปียก แล้วกะน้ำปลา ซีอิ้วขาว ซีอิ้วดำ พักไว้
    3. ใส่เส้นก๋วยเตี๋ยวลงในกะทะ ตามด้วนน้ำปรุง
    4. คนๆให้เข้ากัน ใส่ผักกุยช่ายลงไป
    5. ตักเสิร์ฟกับถั่วงอก กินกับส้มตำปลาร้า แซ่บๆจ้า

แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย ร้อยหมื่นพันไมล์ไกลบ้าน; 14-07-2010 at 08:49.
    LET IT BE...

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    โอ้ย เมื่อไหร่จะเที่ยงซักทีหิวผัดหมี่บ้านนอกกับส้มตำ ซี๊ดดดดดดด

ศิลปิน นักแสดง สัญลักษณ์ของ kitty
    ป๊าดดโธ่ ของเพิ่นคือเป็นตาแซบแท้ มื้อวานนะ เฮ็ดผัดหมี่ บังคับคนยุเฮือนกิน เพิ่นว่าแซบยุเด้อค่ะ.....

Super Moderator สัญลักษณ์ของ ไก่น้อย
    บล็อก
    8
    ป๊าดด ของโปรด มักอย่างแฮง มื้อเที่ยงนิ บ่พลาดแลว ตำหมากหุ่ง ผัดหมี่โคราช

ขอบคุณพี่หน่อยจ้า สำหรับแนวกินเป็นตาแซบคัก
    กระเบื้องจะฟูลอย น้ำเต้าน้อยจะถอยจม เมฆจะหล่นฟ้าปลาจะกินดาว ลาวจะครองเมือง ::)

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ กำลังใจ
    บล็อก
    1
    หมี่ผัดของมักเลยจ้า ส้มตำสักจานเด้อ

ฝ่ายเทคนิคและโปรแกรม สัญลักษณ์ของ ต่วง
    สุดยอดเลยครับ ผัดหมี่กับส้มตำ คิดฮอดตอนไปบ้านป้าลำซิ่งครับ แซบ ๆ
    การที่จะประสบความสำเร็จได้ ต้องขึ้นอยู่กับความพยาม ความตั้งใจ สู้ฝ่าฟันอุปสรรคทุกอย่าง

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ บ่าวอิง
    แบ่งมาแหน่เด้อ ใส่หมูสมาชั้นของมักกินกับตำบักหุ่ง แซบหลาย

:l-ตะแซบแฮงจ้า ตำส้มแมะจ้า
    มื้อแลงบ่พลาดแน่นอน น้ำกะลายบาดนี้ อ๋อยๆๆ
    เมื่อความจนผลักไส ดิ้นรนเท่าไรยิ่งไกลบ้าน

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ สาวเมืองกะสิน
    เป็นตาแซ่บแท้น้อจ้า ผัดหมี่สูตรคุณยาย
    สูตรเดียวกับอยู่เฮือนเลยจ้า ผัดหมี่ใส่หมูสามชั้น
    กินกับส้มตำ สุดยอดดดดดดดด ของโปรดจ้า
    ถ้าอยู่เฮือนกะเฮ็ดกินเป็นประจำจ้า เบิ่งหุ่นแล้วกะยืนยันได้เลยว่า หมูสามชั้นนนจริงๆๆ อิอิ

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ เซียงเหมี่ยงเมืองสุรินทร์
    สุรินทร์, ร้อยเอ็ด, และ สปป.ลาว
    ปกติเซียงเหมี่ยงฯ บ่ค่อยกินส้มตำปานได๋ ย่อนว่าท้องบ่ค่อยดี แต่เห็นเมนูนี้แล้ว หิวขึ้นมาทันทีเลยครับ...