หัวข้อ: ..ลาบหมาน้อย จาก ครัวภูธร..

มิสบ้านมหา 2010
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ เขมราฐ
    กลางท่งเมืองเขมฯ

..ลาบหมาน้อย จาก ครัวภูธร..

เฒ่าพ่อจ่มอยากกินหมาน้อย แม่ใหญ่นวล นาข้าง ๆ เพิ่นเลยเก็บมาให้ถุงบักใหญ่ค่ะ

เลยมีเมนู ลาบหมาน้อย สมานฉันท์ (ภายในครอบครัว) ขึ้นค่ะ

เตรียมเครื่องปรุง
    1. ใบหมาน้อย (บ่มีรูปค่ะ สามารถหาเบิ่งได้ในกระทู้อื่น ๆ ของบ้านมหา)
    2. ป่นกบ ป่นเห็ด ป่นปลา อย่างใดอย่างหนึ่งค่ะ
    3. ถั่วฝักยาว หอมแดง หอมเป (ผักชีฝรั่ง) หมากเขือขื่น ตะใคร้ เลือกอ่อน ๆ ค่ะ หลายท่อได๋แฮ่งดี
    4. ข้าวคั่ว พริกป่น ผงชูรส น้ำปลา

ปรุงได้ค่ะ

ลุงสมร เอาเห็ดมาฝาก เฒ่าแม่เลือกเห็ดไค ล้าง ปิ้งให้สุกแล้วกะตำป่นค่ะ

(ขออภัยในบางลีลา แค่อยากให้เห็นว่า 50 ยังเฟิร์ม ..ลาบหมาน้อย จาก ครัวภูธร.. )
    เครือหมาน้อยเลือกเอาแต่ใบอ่อนล้างให้สะอาด หย่องกับน้ำฝนสะอาด
    ปล. นายแบบอาบน้ำหากะแล้วค่ะ ล้างมือสะอาดดีค่ะ :l-

หย่องแล้วจะได้หมาน้อยหน้าตาแบบนี้ค่ะ ยังบ่แล้วเด้อค่ะ ยังบ่ได้ปรุง

เครื่องเคียงทุกอย่างหั่นให้เรียบร้อย เฒ่าแม่เลาหั่นโฮมกันไว้ถ้วยเดียวเบิดเด้อค่ะ
    เหตุผลง่าย ๆ จั่งได๋กะใส่โฮมกันอยู่แล้ว แยกหยังให้มันยาก พ่ะน่ะ ..ลาบหมาน้อย จาก ครัวภูธร..

เอาส่วนผสม หมาน้อยที่หย่องไว้ ป่น เครื่องเคียงผสมกัน ปรุงรส น้ำปลา ผงชูรส
    พริกป่น ชิมเบิ่งแซ่บกะใช้ได้ค่ะ

ยืนยันว่าแซ่บซ่ำได๋ค่ะ

เฒ่าพ่อบอกว่า หมาน้อย มีสรรพคุณ เป็นยาเย็น กินแล้วสบายท้อง รวมทั้งเครื่องเคียง
    ต่าง ๆ กะเป็นสมุนไพรนำค่ะ บ่มีสารพิษเจือปน นอกจากในถั่วฝักยาวที่ซื้อจากตลาด
    เด้อค่ะ ..ลาบหมาน้อย จาก ครัวภูธร....ลาบหมาน้อย จาก ครัวภูธร..

ศิลปิน นักแต่งเพลง สัญลักษณ์ของ thedon
    บล็อก
    1
    เอ๋า ว่าจิเข้ามาซิมเหมิดถ้วยลัดจ้ำ อิอิ

ฝ่ายกิจการพิเศษ สัญลักษณ์ของ กำพร้าผีน้อย
    รัตนาธิเบศร์..ใกล้แยกแคราย
    แนวอยากคือกันน้องหลิน นี่กะอย่าลืมเอามานำเด้อ
    ลาบแล้วกะฟ่าวซดแนเด้อ อย่าสิจ่งไว้โดน หมาน้อยมันสิเป็นโต คลานออกมาจากถ้วยหละหน่ายเด้...555

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ ข้าวปาด
    บล็อก
    1
    หน้าตาคือลาบเทาเนาะหลิน คึดอยากแล้วละ เป้นตาแซ่บ

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ ธิดายาเย็น
    อ๋อยยย..มะคึเหลืแต่ลายถ้วยล่ะน้อน้องหลิน..เอื้อยว่าสิมาชิมอยู่แมะ...

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ sompoi
    บล็อก
    23
    เป็นตาแซบ จำรสชาดบ่ได่แล้ว แต่คาดว่าเคยกินอยู่จ้าน้องหลิน น่าสิคือกันกับลาบเทาคั่นจำบ่ผิด เพิ่นใส่หอยจูบนำ ลาบเทาตอนไปวัดงานหลานวังฮั่นได้หลอยกินอยู่ ท้องยังบ่ค่อยชินเทื่อเสียกะบ่หวั่น..เพราะว่าคนอิสานแท้ๆซะอย่างจ้า .. :l- ผู้เถ่าเห็นมักห่อให้กลับบ้านนำ แต่ว่าลืมเอากลับซ้ำจ้า ..
    มองต่าง..อย่างปลง

เลิกงานมาบ่ทันจ้อยสาวหลิน เหลือตะลายถ้วยพะนะ
    เอาเหลือตะลายถ้วยกะสิกินจ้า ขอข้าวจักปั้นแนะจ้า
    เอาคำข้าวเช็ดนำขอบถ้วยนิละจ้า
    เมื่อความจนผลักไส ดิ้นรนเท่าไรยิ่งไกลบ้าน

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ GROOPPY
    โอ้ๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆ ถ้วย มาลายงามแทะ โอ้ยยยย บ่ทันจ้อย สิซดแซบๆๆจักคำแน่กะดาย ข้าวบ่ายเกีย นิละ ตี้ บ่มีแนวกินละ อ๋อยยยยยยยยยย

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ nuzing
    ตกฟากอยู่อุบล เป็นคนชราบางแคแล้ว
    บล็อก
    5
    ลึดเอาเด้อ หมา โต(คำ)ใหญ่ๆ บ่ต้องหย่ำดอกกระดูกมันบ่มี แซบ ๆ หล่า หลิน เห็ดตาโล่ กะเป็นเมนูคือๆนี่เนาะนั่งซดอยู่คันแทนาหละคัก :b-b:b-b
    ((แซบนำแหม่ใหญ่โฮม เนาะ 555 + /แหม่นควมเถ่าแหม่หละจ้า..ไห่เข้าปากหย่ำๆๆๆโลดเด้อเถื่อหน้า 555+ ))
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย nuzing; 15-10-2010 at 23:31.
    "ใจประสงค์สร้างกลางดงกะหว่าถ่ง ใจขี้คร้านกลางบ้านกะหว่าดง"

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ คนไกลบ้าน2009
    ผมกะคนอุบลคือกันครับ เเต่บ่เคยกินเลย เเล้วกะบ่ฮู้จักใบหมาน้อยมันเป็นเเนวใด๋น้อ?

Tags for this Thread