มื้อนี้ วันหยุดราชการ วันหยุดชดเชย วันปิยมหาราช

นางไห ทำงานครึ่งวัน 9-12น. เลิกงานแล้ว กะมานั่งแชท ฮ่าๆ ฮ่าๆ

แชทจนเมื่อย เริ่มหิวๆๆข้าว ไปเปิดตู้เย็น มีหน่อไม้แมะพี่น้อง บะ แกงหน่อไม้ กะน๊า

หน่อไม้กะงามคักแมะจ้า งามคือคนแกงละจ้า เอิ๊กก

แกงหน่อไม้ ฝีมือนางไหนู๋น้ำ

เห็ดหูหนู ภาษากลางเพิ่นเอิ้น แต่บ้านนางไหเอิ้น "เห็ดตัน"

บาดนี้กะผัก ขะแยง จ้า แกงหน่อไม้คนภูไท สิใส่ผักขะแยง จ้า ภูไทเอิ้น "ผักสะแงงนา"

บาดนี้สิแกงลงหม้อแล้วเด้อพี่น้อง น้ำย่านาง เครื่องปรุง บ่ได้ถ่ายมานำจ้า อิอิ

บาดนี้ สุกแล้วพี่น้อง ตักใส่ถ้วยก่อน โอ้ยยยยท้องฮ้องแล้ว

แซบ บ่ แซบกะเกลี้ยงงถ้วยแมะพี่น้อง โอ้ยยยยยอิ่มแล้วบาดนิ

อิ่มแล้ว ให้หลานสาวไปล้างถ้วยก่อนบาดนิ เอิ๊กกลุกบ่ไหว อิ่มโพด

ล้างถ้วยกะได้ย้อนแมะพี่น้อง ไผ๋สิเอาไปเป็นลูกไภ้ ติดต่อมาเด้อจ้า ราคาคุยกันได้ อิอิ

ปล. อย่าเบิ่งใกล้เด้อจ้า แกงสิลวกกกกกกกกกกกก ฮิ้ววววววววววววว