หัวข้อ: มิดสี่หลี่

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ เขยผู้ไท
    กาฬสินธุ์ , อยุธยา

มิดสี่หลี่

มิดสี่หลี่ = แปลว่าเงียบสงัด....บ่อมีเสียงหยัง เป็นบรรยากาศที่เป็นตาย่าน
    วังเวง เคว้งคว้าง ยิ่งอยู่ใกล้ผีป่าช้ายิ่งเย็นกะหง่อนวาบๆเลย...บรึ๋ยยยยๆๆๆๆๆๆ!!!!

ตอนแลงข้อยมาแต่นากายผีป่าช้ามา...จะแม่นเป็นตาย่าน มิดสี่หลี่อยู่ เสียวสันหลังแว้บเลย!!!

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ จำปา
    ใช้กับการจากไปกะได้ค่ะ
    เช่น..ลูกชายแม่ใหญ่มาไปเฮ็ดงานยุเมืองกรุง กะมิดสี่หลี่ ข่าวคราวกะบ่ส่งไห้แม่ฮู้ จักเป็นตายฮ้ายดีจั่งใด๋

ศิลปิน นักแต่งผญา สัญลักษณ์ของ หญ้านาง
    มิดสี่หลี่ = เงียบสงัด, เงียบบ่มีข่าวคราว

อิอิ ลองแยกคำ เอาม่วนๆเนาะจ้า

มิด= เงียบ
    สี่ = 4
    หลี่ = เครื่องดักปลาชนิดหนึ่ง

เงียบเทิงสี่หลี่ ห้าหลี่ บ่มีปลาจักโต 555555555555 ( ว่าเล่นเด้อจ้า)

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ Boom69
    Khon kaen ThaiLand
    บล็อก
    4
    เคยอ่านหนังสือ ...ลูกอีสาน เพิ่นเขียนว่า..มิดสี่หลี่ ปานแกวตาย มันหมายความว่าจั๋งได๋หน้อ
    อ้าย หนุ่มเมืองกาญจ์

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ จำปา
    มิดสี่หลี่ ปานแกวตาย..กะคงหมายถึงการเงียบหายไปแบบบ่ส่งข่าวไห้ฮู้หล่ะค่ะ เป็นคำเปรียบเทียบค่ะ

คันไผมีคำตอบที่ดีกอหนิกะมาตอบไห้เผิ่นฮู้แนเด้อค่ะ อิอิ ขะน้อยกะตอบได้เท่าที่ฮู้หล่ะค่ะ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ พจนารถ

อ่านข่าวออนไลน์ ตอบน้องบุ๋ม

จากข้อคำถามน้องบุ๋ม ชาวญวณ เพิ่นมีคองปฏิบัติแบบนี้ครับ

ตอบน้องบุ๋ม

และนี่คือที่มาของคำถามที่น้องบุ๋มถามไว้ครับ
    เพราะว่าในอดีตบ่ได้มีเครื่องเสียงมาเปิดในงานศพคือบ้านเฮาครับหรืออ่านเพิ่มเติมได้จากนี้ครับ
    ขอขอบคุณข้อมูลจาก คุณพีรดลย์ เจ้าของบทความ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ Boom69
    Khon kaen ThaiLand
    บล็อก
    4
    ขอบคุณท่าน พจนารถ หล๊าย หลายเด้อจ้า...