หัวข้อ: ..เมี่ยงสด(สูตรตามใจเขม)จากครัวภูธร..

มิสบ้านมหา 2010
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ เขมราฐ
    กลางท่งเมืองเขมฯ

..เมี่ยงสด(สูตรตามใจเขม)จากครัวภูธร..

น้องเขมกำลังคลั่งใคร่อาหารเวียดนามค่ะตอนนี่ มื่อนี้ลองเฮ็ดเมี่ยงสด หรือปอเปียะสดเบิ่งค่ะ นึกว่าจะกินบ่ได้ซะแล้ว
    สูตรนี้เป็นสูตรตามใจเขมเด้อค่ะ อิอิ...

ส่วนผสม

..เมี่ยงสด(สูตรตามใจเขม)จากครัวภูธร..

แผ่นเมี่ยงสด หรือแผ่นห่อแหนมเนือง น้องเขมซื้อจากตลาดอินโดจีนมุกฯ 3 ห่อ 100 เดียวค่ะ

หมูสับ น้องเขมบ่ค่อยเน้นค่ะ เพราะว่าอยากกินผักหลายกว่า ถ้าบ่ใส่เฒ่าพ่อว่า “เป็นแมงบ้งแต่ยามได๋” เลยสับใส่ให้เพิ่นหน่อยหนึ่ง..อิอิ

ผักกาดหอม หรือ ผักสลัด สด ๆ จากสวนอีกคือเก่าค่ะ ปลอดสารพิษ 100%

ผักสะแงะ หรือ สะระแหน่ (เขียนถูกบ่ค่ะนี่) ผักชี เพิ่มความหอม

ข้าวปุ้น หรือ ขนมจีน ขนมเส้น....ไผ๋บ่มักใช้วุ้นเส้นแทนกะได้ค่ะ

ลงมือเฮ็ดบาดนี่

เอาแผ่นเมี่ยงจ่มน้ำแล้วเอาขึ้นเลย แช่ดนแผ่นเละ ขาดห่อยากค่ะ

เอาผัก ข้าวปุ้น หมูสับ วางเรียงลงไป พับเก็บหัวท้าย ม้วนให้แน่น

แล้วจะได้เมี่ยงสด หน้าตา เป็นแบบนี้ค่ะ

น้ำจิ้ม
    น้ำตาลปี๊บ เกลือ น้ำหมากขามเปียก ถั่วป่น พริกสด

วิธีทำ

เคี่ยวน้ำตาลปี๊บ น้ำหมากขามเปียกเติมเกลือ ชิมรส หวานนำเค็ม
    พอตอนจะกิน ใส่ถั่วป่น โขลกพริกสดลงใส่ มักเผ็ดใส่หลาย บ่มักเผ็ดใส่หน่อย ตามใจคนกินค่ะ

เรียบร้อย (กินได้บ่น้อ...) อิอิ...
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย เขมราฐ; 19-02-2011 at 20:49.

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ นัย..กระจอก

เรื่องฮิตน่าอ่าน นัย..กระจอก

แบบ นี้ละแม่ผมเคยเฮ้ดให้กิน แซบปานหยังเด้อ มีข้าวปุ้นนำ (แนวกินแกว เด้อนิสิบอกกให้) อิอิอิ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ไผ่หวาน
    บล็อก
    14
    แซบยุน้องหลิน ให้มันเผ็ดก่อนี้จักน่อยกะดีจ๊ะ...

ศิลปิน,ช่างภาพอิสระ สัญลักษณ์ของ เพ็นนี
    บล็อก
    2
    น้องหลิน เอื้อยอยากกินแมะ เมื่อคืนไปเวียนเทียนยุวัดธาตุทองกะซือแหนมเนืองมากิน แต่ว่าทันเซาอยาก บ่สะใจเลยจ้า

หลิน เอื้อยสนใจแผ่นห่อแมะ สั่งซื้อทางไปรษณีย์ได้บ่น้อ มีเบอร์โทรร้านบ่น้อง

ตะแซบแท้จ้า ขอบคุณสำหรับเมนูนี้จ้าสาวหลิน
    มีแผ่นแป้งอยู่พอดี จักสิเฮ็ดหยังกินจ้า เดี๋ยวสิได้ลองเฮ็ดอยู่จ้า
    เมื่อความจนผลักไส ดิ้นรนเท่าไรยิ่งไกลบ้าน

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    มิสบ้านมหา 2012
    สัญลักษณ์ของ ติ๊กต็อค
    บล็อก
    3
    ขยันเฮ็ดเนาะหัวหลิน เป็นตาแซบ เมือบ้านก่อน ค่อยว่ากัน
    :heart: ไทอุบล คนเมืองนักปราชญ์:heart:

http://up.how2phin.com/pictures/a46ce89bb69277bd7b1a2f0912d7cb05.gif

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ บักขามป้อม
    บล็อก
    5

เป็นตาแซบจ้าน้องหล่า

เป็นตาแซบจ้าน้อง ผักหลายๆ แบบนี้แนวมักเอื้อยจ้า ถือว่าเป็นเมนูฉลองบอร์ดบ้านมหากลับคืนมาเนาะ เอื้อยคาไปกู้กระทู้คืนมาอยู่ จากวันที่ 28 มกราคม มาฮอดมื้อวานมี 2 กระทู้ ได้มากระทู้เดียว เหลืออีก 1 กระทู้ แงๆ ข้าวกะบ่ทันได้กิน ขอจักจานแหน่เด้อจ้า อิอิ

ปล. เพนกวิน อยู่แมคโครสมุยเฮาว่าเห็นอยู่เพื่อน เดี๋ยวจิส่งไปให้เด้อจ้า อิอิ

ศิลปิน,ช่างภาพอิสระ สัญลักษณ์ของ เพ็นนี
    บล็อก
    2
    ขามป้อม ...อยู่แมคโครสมุยเฮาว่าเห็นอยู่เพื่อน

นึกว่าสิให้นั่งรถไปซื้อยุเกาะสมุย 555 (หาเรื่องเลาะ)

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ ใบไม้สีชมพู
    เมนูสุขภาพเนาะจ้า
    ไปกินอยู่ร้านอาหารเวียดนามแถวนี้
    คือจั่งเพิ่นใส่หมูยอนี่ล่ะจ้า

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    กินดิบมันสิบ่อหยึ่งติ อิอิ..บ่อเคยลองเลยเมนูนี่ เคยแต่เมี่ยงมดแดง แบบว่ามักกินของสูง 55..

Tags for this Thread