หัวข้อ: กุดจี่เบ้าจากอุดรเด้อจ้า

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ lukhin_inter
    อิสานใต้ ประเทศไทย

เรื่องฮิตน่าอ่าน กุดจี่เบ้าจากอุดรเด้อจ้า

กุดจี่เบ้าอาหารหากินยากจากอุดรจ้า

กุดจี่เบ้าจากอุดรเด้อจ้า

มื้อนี้ลูกหินหัวขอนำอาหารแบบพื้นบ้าน พื้นบ้านหากินยาก อาหารอิสานบ้านเฮาแท้ๆ...หมกกุดจี่เบ้ามาฝากต้อนพี่ต้อนน้องเด้อจ้า...ก่อนไปฮอดหมกกุดจี่เบ้า...กะเบิ่งที่มาที่ไปก่อนจ้า ลูกหินไปได้แนวฝากนี้จากอุดรน้องสาว เพิ่นว่าบ่มีแนวฝากเอื้อยฝากกุดจี่เบ้าไปให้กินเด้อนำมาให้เป็นคุเลยจ้า ลูกหินกะพึ่งจะเคยพ้อโตเป็นๆของกุดจี่เบ้าจ้า เลยถือโอกาสเก็บภาพมามาฝากพี่ฝากน้องนำจ้า
    ...อะ..อะ สิกล้ากินบ่น๊อจ้าแต่ต้องขอบอกว่า...แซ่บๆๆๆจ้า...เบิ่งเอาเด้อจ้า...เพิ่นอยู่ในเบ้าขี้ควายเด้อจ้า แม่เพิ่นปั้นกลิ้งไว้แต่น้อยจนว่าเพิ่นใหญ่หละจ้า...
    อยู่รวมกันเป็นกลุ่มก้อนแอบซ่อนไว้คนอย่างเฮากะอุตสาห์พ้อจนได้จ้า

ลูกหินบรรจง...ประคองให้เบิ่งจ้าอิอิ
    หน้าตาแบบนี้แอบข้างใน...เบิ่งชัดบ่จ้า

เอาออกมาให้เบิ่งกะน๊า.....อวบ..อั่นจ้า อิอิ

.
    .
    .

จากนั้นส่งต่อเอื้อยน้อย..มือสังหาร..เอ้ยบ่แม่นจ้า...แม่ครัวมือหนึ่งจากบ้านโคกกลาง

แกะออกมาจากเบ้า...

หมกใส่เครื่งแซ่บ...หน้าตาออกมาแบบนี้หละจ้า..แซ่บจ้า

ลองซิมเบิ่งจ้า
    อุปสรรคเป็นได้ทั้งบันไดให้ก้าวขึ้นไป...หรือ
    เป็นภูผาที่ขวางกั้น...ขึ้นอยู่กับว่าจะมองมุมไหน

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวจัย
    ป๊าดเอื้อยลูกหิน ตอนนี้มันยังเป็นแมงโบ้งยุตั๋วะนิ
    ทางบ้านผมสิกินตอนมันเป็นโตนางรึว่าตัวกุดจี่พุ้นเด้ละครับ แต่ว่ากะน่ากินคือกันเด้ละเนาะครับ
    หล่อคืออ้าย กินข้าวบายกบตั๋วะหล่า

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ หนุ่มหนองหาน
    เอื่อย อันนี่ยังทันเป็นโตออนตั่วครับ ต้องรอไห้มันเป็นตัวกุดกี่ออนๆกำลังป่งปีกสั่นตั่วจังคอยเอามากิน อันนี่มันเป็นตัวดวงกินบ่แซบบานได๋มันมีไส่ดำๆทางใน เวลาเอามาเฮดกินมันสิออกสีดำ
    จังสี่ต้องรออีกสิบห้ามือครับ หรืออาจเป็นเดือนครับ แล้วแต่ความชื่นของดินครับ สั่นดินมีหินผสมนำกุดกี่สิไส่เวลาเพาะตัวสี่ถึงห้าเดือนครับ ดินเหนียวสิไส่เวลาห้าเดือนครับ สั่นเป็นโตจังสี่ต้องรออีกเดือนหนึ่งครับ กอสิว่าจังสั่นผมกะอยูอุดรครับ กุกี่เบ่านี่ผมไปหาสุปีครับ กุดกี่สิเฮดขวย(รัง)ตั้งแต่ตอนเกียวเข่า แล้วมาขุดเขาเดือนสี ถึงเดือนห้าครับ แต่กะสมกับของหายากยูครับ ได่มาเฒ่าแมเล่าสิเอามกใส่ใข่ กับเเกงรวมมิตรเทืองกุดกีเบ่ากับใข่มดแดงผักหวานครับ เวลาเฒ่าแมเล่าเฮาสูกินยามได๋ซดน้ำแกงบาดได๋เหลียวเห็นแต่ปลายพร้าวพุ่นแล่วครับ สุดยอด

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ หนุ่มหนองหาน
    บาดรุนอย่าพาวทุบเอาโตมันออกมาสังเกตุเบ่งงายๆครับสันใข่มันเป็นโตไห้เบ่งจังสี่ครับ
    มันสิมีบ่าวหรือเป็นดินขุยๆอยู่ขางได๋ข่างหนึงมันสิเป็นฮูแมกุดกี่สิพริกใข่ครับ มันสิเจาะฮุไว่เฮาจับขึ่นมาเฮาสิมองเห็นโตมันเลย แต่สั่นยังบ่มีฮูกะแปลวามันยังบ่ทันเป็นโต จังสี่อย่าพ่าวแกาะครับเอาผ่าฮ่อไว่ไห้มันอุ่นๆจังสิบห้ามือครับ แล่วกะแกาะเบ่ง บางเทียเฮาบ่ฮูแกาะมาแล้วยังเป็นโตกีโกท้องดำกินกะบ่ได่ เอาถิ่มซึๆครับ ขอบคุณสำหรับฮูบที่ชวนคิดฮอดบ้านครับ บ้านโคกกลางนิ่อยูติดกับบ้านโนนสา เชียวแหวบ่น่อ
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย หนุ่มหนองหาน; 02-04-2011 at 08:10.

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หนุ่ม101
    ร้อยเอ็ด แต่ใน กทมพระราม2
    เป็นตาฮักแท่ แต่กินบ่ลงคับ สงสารมัน

Banned

บล็อก
    4
    ขอบคุณเด้อค่า เป็นคนอีสานแต่เพิ่งซิเคยเห็นนี่ล่ะค่ากุดจี่เบ้า น่ากินและน่ากลัว เป็นตามันเน๊าะจ้า..

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ GROOPPY

พบปะพูดคุย

ถ่าอีกจักหน่อย สิเป็น แม่ รูปร่างคล้ายๆๆกุดจี่ แบบนี้ครับ:,1-

จั่งสิเป็นตาแซบครับ แต่เป็นแมงบ้งอยู่ผมละย่าน 5555

ตำเครื่อง พริก ตะไคร้ หอมแดง ใบมะกรูด คั่วใส่กับไขไก่่ แซบอย่าบอกไผครับ :l-

ท่องเวบ สัญลักษณ์ของ pui.lab
    โสดไม่มีใครเอา หรือว่าเราไม่เอาใคร
    บล็อก
    9
    ป๊าดดดดด เบ้ากุดจี่เบ้าใหม่เนาะดีเจลูกหิน

เอาไปทอดกรอบบบบ โฮยซอส ผงมาม่า คงซิแซบเนาะจ้า
    บ้านมหาดอทคอม เว็บไซต์ส่งเสริม ศิลปะ วัฒนธรรมไทย ศิลปิน ความรู้ออนไลน์
    st1: มิตรภาพและรอยยิ้ม กับดีเจคนไกลบ้าน st1:

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ ธิดายาเย็น
    เป็นตะมันดีเนาะจ้า เหลืองๆแนวนี้..โตใหญ่พร้อม..

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    กินเป็นตะโตใหญ่มันครับ โตน่อยกินบ่เป็น แต่ถ้าให้ไปก่นนี่มักหลายครับ ม่วนๆๆๆ

Tags for this Thread