หัวข้อ: ..ปลาส้มแบบมั่ว ๆ จากครัวภูธร..

มิสบ้านมหา 2010
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ เขมราฐ
    กลางท่งเมืองเขมฯ

..ปลาส้มแบบมั่ว ๆ จากครัวภูธร..

แม่ครัวจำเป็นเข้าครัวอีกแล้วค่ะ พี่น้องเพิ่นไล่มองได้ปลาตะเพียนมาให้ 10 กว่าโต เฒ่าแม่บ่อยู่
    น้องเขมฯเลยได้เข้าครัวเอง ปลาตะเพียนก้างหลายเฮ็ดหยังกะกินยากน้องเขมฯ
    เลยลองเฮ็ดปลาส้มเบิ่งค่ะ แต่หั่งจักสิเป็นปลาส้ม หรือปลาแดกดอกค่ะ
    บ่เคยเฮ็ดจักเทื่อ ..ปลาส้มแบบมั่ว ๆ จากครัวภูธร..

..ปลาส้มแบบมั่ว ๆ จากครัวภูธร..

ปลาตะเพียนน้อย ขอดเกร็ดคัวเอาไส้ออก ล้างให้สะอาด บั้งถี่ ๆ เตรียมไว้ค่ะ

ส่วนผสม เกลือ ข้าวเหนียวนึ่งแซ่น้ำ กระเทียม (ใช้ความรู้สึกกะเอาค่ะว่าจะใส่หลายซ่ำได๋..ปลาส้มแบบมั่ว ๆ จากครัวภูธร..) แล้วกะปลาตะเพียน

เอาส่วนผสมทั้งหมดคลุกเคล้าให้เข้ากัน
    คั้นให้เกลือกระเทียมข้าวเหนียวเข้าในเนื้อปลา
    ก่อนคั้นกะล้างมือแหน่เด้อค่ะ
    ใส่ถุงมือกะดีหลายค่ะ ยัดข้าวเหนียว กระเทียมใส่ท้องปลาให้เต็ม

วางเรียงใส่ภาชนะมีฝาปิดมิดชิด ก่อนปิดเอาข้าวเหนียวที่เหลือโฮยอีกชั้นหนึ่ง
    บ่ได้แม่นสูตรหยังดอกค่ะ เหลือเสียดาย..ปลาส้มแบบมั่ว ๆ จากครัวภูธร..

ปิดฝาให้สนิท ทิ่มไว้จัก 2-3 มื่อค่ะ แล้วเฮามาเปิดเบิ่งพร้อมกันว่าจะเป็นปลาส้ม หรือปลาแดก ..ปลาส้มแบบมั่ว ๆ จากครัวภูธร..

ฝ่ายกิจการพิเศษ สัญลักษณ์ของ กำพร้าผีน้อย
    รัตนาธิเบศร์..ใกล้แยกแคราย

แนวมักตั๊วนี่...สิลองเฮ้ดเบิงยุ เทื่อกินได้..

ทอดมาให้เรียบร้อย..ปลาส้มนี่ของแม่ครัวติ๋ม เบิ่งซื่อๆกะแซบ...55

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ฮักณ.ทุ่งใหญ่
    ผมกะมั๊ก มักครับอ้ายดุลย์ ปลาส่มหนิแหมครับ ซื้อขะเจ้าในนวนครสมัย 3 4 ปีที่แล่ว น่าจะโตละ 20 บาทหนิหละครับ ข้าวเหนียวฮ้อน ๆ ปลายตาลเลยครับอ้าย (วาแล่วกะ ให่กินนำจักโตแนเด้อจ้า น้องหลิน)อิ อิ

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง
    มิสบ้านมหา 2011
    สัญลักษณ์ของ ผู้ก่อการรัก
    HappyLand ดินแดนแห่งความสุข, Thailand
    กิ๊ดดดดดดดดดดดดดด อยากกินอ่ะ น้องหลิน ของพี่มักแบบส้มๆ นิดนึงเด้อจ้า
    แล้วกะโรยหอมซอย หรือหอมเจียว บีบมะนาว กิ๊ดดดดดดด ข้าวหอมมะลิร้อนๆ อร่อยหลายย
    ล้มแล้วฟื้นยืนสู้ชูช่อใหม่ เพราะต้นยังสดใสผลิใบเขียว
    ลุกขึ้นต้านลมฝนต้นเป็นเกลียว รากยึดเหนี่ยวซับซ้อนกับพื้นดิน

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ sompoi
    บล็อก
    23
    เหว๋ยคือใจตรงกันแท่ะน้องหลิน มื้อนี้พี่กะทอดปลาส้มคือกัน แต่ว่าบ่ได่เฮ้ดเองดอก ซื้อเขามาน้องเอ้ย ขอบใจสำหรับสูตรหลายๆจ้า คั่นดัดแปลงเอาสูตรนี้เฮ็ดแหนมหมูสิได่บ่หือ? บ่เคยเฮ็ดจักเทื่อได่ยินแต่เพิ่นว่าใส่ผงหมักแหนมหมูเอาจั่งแซบ พะนะ แต่ว่าอยากทำกินเองโดยบ่ต้องพึ่งของซื้อจากร้านเบิ่งเนาะค่ะ บางทีบ่ได่ออกไปหาซื้อมาไว่ รู้สูตรทำเองกะสิสะดวกไปอีกอ่ะหน๋า..
    มองต่าง..อย่างปลง

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ Boom69
    Khon kaen ThaiLand
    บล็อก
    4
    ป๊าดดดดดดด ได้สูตรแล้ว บาดทีเนี่ย ......ขอบคุณหลายเด้อค๊า ...

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ บักขามป้อม
    บล็อก
    5

พบปะพูดคุย

เบิ่งกรรมวิธีแล้ว น่าสิเป็นปลาส้มอยู่ดอกจ้าน้องหล่า
    แต่ว่าแม่นสิออกมาเป็นปลาแดก กะให้เอื้อยกินนำแหน่เด้อ
    มักเบิดหั่นล่ะ เทิงปลาส้มเทิงปลาแดก อิอิ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ อ้ายเขียว
    กินดิบ ดิบ กะแซบคักเด้อครับสิบอกให้

สมาชิกที่ยังไม่ยืนยันอีเมล์
    บ้านละเอาะ ต.จีกแดก จ.สุรินทร์
    บล็อก
    1
    เป็นตาแซบเนาะ หัดเฮ็ดเอาก่อนบ้อ.........เบิ่งโตอย่างแล้ว

ครีเอทีพ โปรดิวเซอร์ สัญลักษณ์ของ บ่าวข้าวจี่
    บล็อก
    7
    ..ขอปลาส้ม..จักโตแนครับ..หมดไปน้อ..อิอิ

Tags for this Thread