หัวข้อ: ..ตำบัว..

ฝ่ายกิจการพิเศษ สัญลักษณ์ของ กำพร้าผีน้อย
    รัตนาธิเบศร์..ใกล้แยกแคราย

ดวงดาว The Star ..ตำบัว..

..มีเมนูแซบมาฝากพี่น้อง..คือ..ตำบัว..บัวที่ใช้ตำคือใช้ส่วนรากของบัว หรือที่บ้านผมเพิ่นเอิ้น..หัวบัว..
    หัวของบัวชนิดนี้เป็นชนิดเดียวกันกับบัวที่เฮาใช้ดอกมาไหว้พระหรือทำพิธีต่างๆชื่อบัวหลวง บางพื้นที่กะเอิ้นว่าบัวหนามเพราะลำต้นเป็นหนาม..
    สมัยเป็นเด็กน้อยเลี้ยงควายกะหารายได้พิเศษโดยการไปหาจกหัวบัวนี่หละมาขาย..ได้มื่อละกะต่า มื่อดู๋กะได้เป็นหาบ.
    .เมนูตำบัวนี่ที่บ้านถือว่าเป็นเมนูปกติครับ เพราะมีให้อยากให้กินอยู่ตลอด วัตถุดิบกะหาได้ง่าย..

มีวัตถุดิบสำหรับเมนู..ตำบัว..ตามนี้ครับ

หัวบัว/หัวหอยต้มสุกหั่นเป็นชิ้นเล็กๆ/มะขามเปียก/แม่เป้ง/น้ำปลาร้า/พริกป่นหรือพริกสดสีแดง/หอมแดง/ผงชูรส

..นำหัวบัวมาหั่นเป็นชิ้นไม่ใหญ่มากเพื่อให้ใส่ครกได้และตำง่าย..เสร็จแล้วก็ตำ..ไม่ต้องให้แหลกมาก..

..ตำบัว..

..ตำบัว..

..จากนั้นก็ปรุงรสโดยใส่พริกป่น/หอมแดงซอย/มะขามเปียก/น้ำปลาร้า/ผงชูรส..ตำให้เข้ากันแล้วชิมดู..ถ้ารสชาติถูกปากแล้วก็ใส่แม่เป้ง/หัวหอย..ตำให้เข้ากัน..แค่นี้เป็นอันเสร็จ..ได้เมนูระบายท้อง/แก้ง่วงแซบๆมา 1 จาน..55

..ตำบัว..

..ตำบัว..

.มีคนมาพิสูจน์ฝีมือ..เป็นไผพี่น้องกะเบิ่งเอาเอง..หลอยมาแต่ยามได่กะบ่จัก..ตำบัวแล้วพอดี..กะเลยให้เพิ่นชิมก่อน เพราะเมนูนี่ผมบ่ได้เฮ็ดกินเองมา20กว่าปีแล้ว..55

..ตำบัว..

..ตำบัว..

บอกให้เพิ่นเอาหัวบัวที่เหลือกลับไปตำสู่ผุอยู่เฮือนกิน.เพิ่นหละหักหัวบัวกินดิบๆเล่นเสย..เออ..แซบตั๊วหละ..รสชาติมันๆดีพะนะ..55

..ตำบัว..

..หลังจากกินตำบัว..ย่านเพิ่นแสบท้อง.กะเลยเลี้ยงข้าวปุ้นที่ป้าแม่บ้านเพิ่นเฮ็ดไว้ถ่า
    เป็นข้าวปุ้นน้ำยาลูกผสมระหว่างน้ำยาป่ากับน้ำยากะทิ..คือน้ำยาใส่กะทินิดหน่อยให้เข้มข้น ..แซบครับ..ได้สูตรมาจากพี่น้องทางบุรีรัมย์..งานนี้เจ้าบ้านปล่อยไทแขกลุยเองเลย..555

..ตำบัว..

..ตำบัว..

..ตำบัว..

..ตำบัว..

.ขอบคุณเวบบ้านมหาดอทคอม.... .ขอบคุณอ้ายพลที่มายามถึงหม่องทำงานและพี่น้องที่เข้ามาเบิ่งครับ..
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย กำพร้าผีน้อย; 25-04-2011 at 23:43. เหตุผล: แก้ไขคำผิด

ท่องเวบ สัญลักษณ์ของ pui.lab
    โสดไม่มีใครเอา หรือว่าเราไม่เอาใคร
    บล็อก
    9
    โอ๊ะ เป็นตาแซบแท้อ้าย ตำให้กินแน๊เด้อ ใส่มดอีกแล่ว อิ อิ อิ

อ้ายพลมาคือกินหลายแท้จ้า บ่จุกติ้ 555555+
    บ้านมหาดอทคอม เว็บไซต์ส่งเสริม ศิลปะ วัฒนธรรมไทย ศิลปิน ความรู้ออนไลน์
    st1: มิตรภาพและรอยยิ้ม กับดีเจคนไกลบ้าน st1:

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ๛หนุ่มบ้านไกล๛
    บล็อก
    8
    เกิดมากะเพิ่ง เคยเห็นนี่ละ ตำหัวบัว เมนูแปลก อยากลองชิมเบิ่งเด้ เอามาชินแหน่คับอ้าย

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    ฮ่า ๆ ขอบคุณพ่อพราหมณ์ยางตลาดครับ ที่เลี้ยงดูปูเสื่อเป็นอย่างดี

พ้อโรงทานแล้วบาดเนี่ย ยามเงินเบิ๊ดสิมายามดอก

ไปมือเปล่า แต่ขากลับมีของติดไม้ติดมือกลับมากินนำ ....คุ้ม 5555

เกิดจากท้องพ่อท้องแม่มากะบ่เคยกินดอก ตำบัวน่ะ นับว่าเป็นบุญปากขะน้อย..

ศิลปิน นักแสดง สัญลักษณ์ของ kitty
    ตำบัว เพิ่งเคยเห็นจ้า ป๊าดดดด อ้ายดุลย์ เมนูนี้บ่ได้เฮ็ดกินมา 20 ปีแล้ว ยังจำได้ยุเนาะ มีแม่เป้งนำ เป็นตาแซบแท้ นายแบบผุเพิ่นชิมแหมะ เป็นตาเผ็ดแท้จ้า

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ พ่อบักเบนซ์
    บ้านหนองทุ่ม เมืองพล ขอนแก่น ...City
    บาดหน้านายสิไปยามเด้อครับผม เฮ็ดให้กินนำแน้ครับ พึ่งเคยได้ยินนี้หละ ตำบัว เกิดมากะบ่เคยเห็นบ่เคยกินจักเทือคือกันครับ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ฮักณ.ทุ่งใหญ่
    ผมกะเพิ่งได้ยินหนิหละครับ ตำบัว แต่วากะทรงสิแซบยุครับ โดยเฉพาะขนมเส่น ป๊าดดดดดดดด เป็นตาอยากกินนำแทร่ (เว้าแล่วกะอิจฉาอ้ายพล)เผื่อนำจักสองจานแนเด้อ ครับอ้าย

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ พงศ์น้อย ส กสิน
    ผมไม่รู้ ผมนอนนา
    บล็อก
    5
    5555 สำพอบ่มีคนมาฮ่มหมากมี่น่อ ไปลักลี้ตำกินสองคนบำรุงกระสุนหึได่บุ เฮ็ดปานเลี้ยงคนเหมิดคุ้ม 55 กินสองคน ไม่เรียกเลย 55

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ อ้ายเขียว
    เห็นแล้วส้มปากเด้อ้าย สุดยอดเมนูแล้ว หากินอยากครับเมนูนี้ หาซื้อทางได๋น้อครับหัวบัว

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ จ่าเหลือง
    ป้าด ที่ ดีเจ พล พญานาค ผุบริหารคุ้ม สามเสน มา เผิ่นให้ นั้งกิน เทิงโต๊ะ แต่ว่า เมนูนี้ เกิดมา 38 ฝน นะตะเคยได้ยินเด้อ ฮ่าๆๆๆ