หัวข้อ: ..ห้องสมุดหนอนแก้ว ณ ชายแดน..

Threaded View

คำตอบที่แล้วมา คำตอบที่แล้วมา   คำตอบถัดไป คำตอบถัดไป
    มิสบ้านมหา 2010
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ เขมราฐ
    กลางท่งเมืองเขมฯ

..ห้องสมุดหนอนแก้ว ณ ชายแดน..

อีกหนึ่งกิจกรรมค่ะพี่น้อง ที่น้อง

เขมราฐเชิญพี่น้องบ้านมหามาร่วมเฮ็ดสิ่งดี ๆ ให้สังคมนำกัน กับการหยิบยื่นโอกาส

ให้กับเด็กน้อยตามแนวตะเข็บชายแดน โดยการร่วมสร้างศูนย์การเรียนรู้เสริม

พัฒนาการให้เด็กน้อย ความเป็นมาของโครงการนี้มาจากความบังเอิญล้วน ๆ ค่ะ คือ

ยามว่างเว้นจากการเฮ็ดไฮ่ใส่นาแล้ว น้องเขมราฐกะนอนเว็นอยู่บ้านซื่อ ๆ ค่ะ แล้วมี

เด็กน้อย แถวละแวกบ้านมาเล่นนำพอดีมีหนังสือนิทานอยู่ 2-3 เล่มเลยชวนเพิ่นมาหัด

อ่านนำกัน แล้วเด็กน้อยกะมักค่ะ ชวนกันมาหลายขึ้น ด้วยความที่อยู่บ้านบ่มีเด็ก

น้อย เฒ่าแม่เลยบ่คุ้นกับการมีเด็กน้อยมาเล่นอยู่เฮือน เพิ่นล่ะว่า “มึงกะพาเขาไปอยู่

หม่องมันบ่มีคนเป็นหยัง” น้องเขมฯกะเลยหัวใสเกิดไอเดียเฮ็ดห้องสมุดขึ้นค่ะ พอคิดได้

แล้วความคิดมันกะบ่หยุดแค่ห้องสมุด อยากให้หม่องนี้เป็นศูนย์รวมเด็กน้อย อยากให้มี

ทั้งหนังสือนิทาน ของเล่นเสริมพัฒนาการ มุมศิลปะ และอื่น ๆ

แล้วเห็นว่า ศาลากลางบ้าน เหมาะที่สุดเพราะว่ามีบริเวณกว้างขวาง มีห้องสำหรับเก็บ

หนังสือ ปล่อยไว้กะฮกเฮื้อ บ่ค่อยได้ใช้ประโยชน์ แต่ต้องปรับปรุงก่อนนิดหนึ่งกะคือ

จะใช้ได้แล้วค่ะ

สภาพศาลากลางบ้านที่บ่ทันได้ปรับปรุงค่ะ งานนี้เด็ก ๆ ห่าวหลายค่ะ

พี่หลินพาเฮ็ดหยังร่วมไปนำทุกเทื่อชื่นใจแฮงค่ะกับความกระตือรือร้นของเพิ่น

น้องเขมฯเลยปรึกษาหารือกับพ่อผู้ใหญ่ พ่อผู้ช่อย

แล้วกะคณะกรรมการหมู่บ้าน ม.12

เพิ่นกะเลยบอกว่าให้นัดประชาคมชาวบ้านว่าเพิ่นเห็นดีเห็นงามนำบ่

แล้วกะยินยอมบ่ถ้าจะใช้ศาลากลางบ้านหม่องนี้เป็นห้องสมุด

ปรากฏว่าใทบ้านเพิ่นเห็นดีนำทุกคน เพื่อลูกหลานของเพิ่น แล้วกเพิ่นกะนัดแนะกันว่า

จะซ่อยกันปรับปรุงมื่อได๋ กะได้ขอสรุปว่าเป็นวันอาทิตย์ที่ 8 มาซ่อยกันปรับปรุงซ่อม

แซมซ่อยกัน พ่อผู้ใหญ่กะประกาศหมากอะโหล..ป่าวประกาศให้เพิ่นมาลงแรงซ่อยกัน

พอเพิ่นนัดแนะกันแล้วฝ่ายแม่ครัวกะนัดแนะเรื่องอาหารการกินพร้อมเลยค่ะ เฒ่าแม่รับหน้าที่แม่ครัวใหญ่เองเลยค่ะ :l-

น้องเขมฯชื่นใจกับความพร้อมเพรียงเฮียงหน้าของใทบ้าน

**เดี๋่ยวมาต่ออีกค่ะ...

ค่ะ
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย เขมราฐ; 29-06-2011 at 08:28.

Tags for this Thread