หัวข้อ: ไก่อิสานเขียว...

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    ช่างภาพอิสระ
    สัญลักษณ์ของ ดอกมันปลา

ไก่อิสานเขียว...

จากการที่น้องหล่าได้เมือบ้านเอาบุญบั้งไฟเมื่ออาทิตย์ก่อน
    ผู้เฒ่าเพิ่นกะเลยถามว่าอิหล่าอยากกินหยังบ่ กะเลยตอบไปว่า
    อยากกกินนึ่งไก่ เพิ่นกะเลยไปหาจัดการมาให้ แต่เพิ่นว่าเมนูนี้เอิ้นว่า
    "ไก่อิสานเขียว" เด้อพะนะจ้า

ส่วนประกอบ กะมี ไก่บ้าน พริกไทย กระเทียม ตะไคร้ ใบมะกรูด ใบกระเพรา พริกแกงเผ็ด เกลือ นำปลา ชีอิ้วขาว...คลุกเคล้าให้เข้ากัน

จากนั้นกะนำไก่ที่เฮาปรุงเรียบร้อยลงไปใส่ในหม้อนึ่ง(หม้อนึ่งที่ใช้นึ่งข้าว)โดยบ่ต้องใส่น้ำลงในหม้อ
    จากนั้นกะนำหม้ออีกใบที่มีขนาดเท่ากับปากหม้อหนึ่งมาวาง แล้วกะเอาข้าวเหนียวปิดปากหม้อนึ่งเพื่อบ่ให้ไอน้ำข้างในหม้อออกมาได้จ้า
    เอาไปตั้งไฟค่อยเอาน้ำใส่ในหม้อที่อยู่ด้านบนจ้า..

ผลงานที่ได้กะสิมีหน้าตาออกมาเป็นอย่างที่เห็นจ้า..บอกได้คำเดี๋ยวว่าแซบสุดๆๆๆๆๆจ้า

พอเทลงอาวุธกะเตียมพร้อมจ้า....กินกับข้าวเหนียวฮ้อนๆๆๆๆจ้า

เล็กๆๆน้อยๆๆจากทีมงาน คุ้มสายไหม สายสัมพันธ์ จ้า..
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย พล พระยาแล; 06-07-2011 at 16:40. เหตุผล: แก้คำผิดค่ะ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ เอ๊ะจ้า
    เป็นตาแซบแท้น้องหล่า ว่างๆเฮ็ดให้เอื้อยกินแหน่เด้ออิอิ

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ บักขามป้อม
    บล็อก
    5

กระพริบตา

เป็นตาแซบจ้าน้องหล้า
    บ้านเอื้อยเอิ้นไก่ใต้น้ำตั้ว
    แม่นแท้ไก่บ้านแม่ไข่แห่งแซบคัก
    :l-

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ ไก่โต้ง
    แชบครับเมนูนี้ อยู่บ้านเฮ็ดกินประจำ แต่อยู่บ้านผมเอิ้น "น้ำใต้ต่อน"

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ไผ่หวาน
    บล็อก
    14
    ขอบคุณหลาย ๆค่ะ เคยนึ่งตะเิิทิงน้ำ สิลองนึ่งใต้น้ำเบิ่งค่ะ
    แต่ถ้าหม้อบน ขนาดทอกับหม้อนึ่งกะคือสิบ่ไ้ด้อุดข้าวเหนียวเนาะค่ะ *__*

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    ช่างภาพอิสระ
    สัญลักษณ์ของ ดอกมันปลา
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ ไผ่หวาน
    ขอบคุณหลาย ๆค่ะ เคยนึ่งตะเิิทิงน้ำ สิลองนึ่งใต้น้ำเบิ่งค่ะ
    แต่ถ้าหม้อบน ขนาดทอกับหม้อนึ่งกะคือสิบ่ไ้ด้อุดข้าวเหนียวเนาะค่ะ *__*
    ต้องอุดคือเก่าจ้าเอื้อยเพื่อบ่ให้ไอน้ำที่อยุ่ข้างในออกมาได้จ้า....

@เอื้อยเอ๊ะ..เดี่ยวไปเฮ้ดสู่กินเด้อจ้ามื้อได๋ว่างๆๆจ้า
    @เอื้อยขามป้อม อ้ายไก่โต้ง แต่หล่ะหม่องกะเอิ้นบ่คือกันน้อจ้า แต่ว่าอย่างหนึ่งที่คือกัน คือความแซบน้อจ้า

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ บ่าวห้วยละโอง
    ยุบ้านนั่นเอิ้นกลั่นไก่น้อครับ หม้อข้าลบนใส่น้ำแข็งแห่งดีเด้อครับบ่ต้องเปลี่ยนน้ำ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หนุ่มห้วยสีทน
    เมนูนี่ คือกันกับกลั้นไก่น้อ ผิดกันนิดหน่อย ข้าน้อยกะเฮ็ดกินดู่อยู่เด้อ เมนูกับแกล้ม

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ แหลวแดง
    เป็นตาแซบหลายคับผม แห่งผู้เฮ็ดให้กินเฮ็ดด้วยใจ อยากให้ลูกหลานได้กินแนวดีๆแซบๆ แห่งสุดยอดคับผม

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ aobab1980
    ถ่ากินอยู่เด้อน้องหล่า มื้อใดสิมีบุญน้อออออออออออออออ อิอิ