หัวปลีง้ามงามจ้าได้มาหัวหนึ่งคิดไว้ว่าสิต้มจิ้มแจ่วกะบ่อยากหาแจ่ว กะเลยสิอยากแกง แต่ว่าเมนูนี้อิ๊ทจำบ่ได้ แม่เฮ็ดให้กินจนเคยตัว แม่จะชอบบ่นว่าเฮ็ดไว้ฝึกไว้ออกบ้านออกเฮือนไปสิได้เฮ็ดให่ลูกให่ผัวกิน

อันนี้เท่าที่จำได้จ้า
แกงปลาดุกใส่หัวปลี

เครื่องปรุง
ปลาดุกตัวเขื่องๆหนึ่งตัว หั่นเป็นแว่นๆ บ่หนาบ่บางเกินไป

หัวปลีหนึ่งหัวก็พอจ้า ผักสิหลายกว่าปลา

ได้แล้วกะหั่นแช่น้ำไว้ตลอดเวลา

แล้วก็ตั้งหม้อแกงของเราได้เลยค่ะ
วิธีแกงจ้า ต้มน้ำให้เดือด พอน้ำเดือดใส่หัวปลีลงไปจะไม่ทำให้หัวปลีดำค่ะ
ต้มให้หัวปลีเปื่อยแล้วใส่เกลือ น้ำปลาร้า ใส่พริกแกง แล้วใส่เนื้อปลาลงไป
อย่าคนเพราะจะทำให้คาวปลา ปล่อยให้ปลาสุกแล้วค่อยปรุงรส
เป็นอันเสร็จพิธีจ้า

ขอบคุณเวบบ้านมหาดอทคอม ที่มีพื้นดีดีให้น้องอิ๊ทได้แบ่งปัน