หัวข้อ: ..แกงหน่อไม้ไล่ฮ้อน ๆ จากครัวภูธรจ้า..

มิสบ้านมหา 2010
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ เขมราฐ
    กลางท่งเมืองเขมฯ

..แกงหน่อไม้ไล่ฮ้อน ๆ จากครัวภูธรจ้า..

หว่านปุ๋ย หลกหญ้าข้าวหว่าน เหมื่อยหลายค่ะพี่น้อง ขึ้นจากงานนา
    เข้าดงหาหน่อไม้ไหล่มาแกงใส่ผักแขยงอ่อน
    ฮ้อน ๆ หอม ๆ คือจะเข้าท่าเน๊าะค่ะ

..แกงหน่อไม้ไล่ฮ้อน ๆ จากครัวภูธรจ้า..

ได้มาแล้วหน่อไม้ไหล่ ขนหลาย เทิงคายเทิงคันคัน.....แกงหน่อไม้ไล่ฮ้อน ๆ จากครัวภูธรจ้า.. ข้ามขั้นตอน
    ตอนบู๋ป่าไหล่เน๊าะค่ะ เทิงคาย เทิงฝนตกริน เทิงฮิ้นเจาะ
    บ่มีอารมณ์เก็บภาพค่ะ..แกงหน่อไม้ไล่ฮ้อน ๆ จากครัวภูธรจ้า.. (เอาใจยากแหน่เด้อค่ะกับศิลปิน)
    มาฮอดบ้านแดดออกเฉย....แกงหน่อไม้ไล่ฮ้อน ๆ จากครัวภูธรจ้า....แกงหน่อไม้ไล่ฮ้อน ๆ จากครัวภูธรจ้า..

เลือกเอาหน่อ อวบ ๆ ขาว ๆ งาม ๆ ถอดเสื้อผ้าเพิ่น
    จักงาม ๆ บางหน่อกะผ่าเป็นซีกเอาโลดค่ะ เป็นลูกโดด ..แกงหน่อไม้ไล่ฮ้อน ๆ จากครัวภูธรจ้า..

ต้มจักน้ำหนึ่งกะพอค่ะ จืดคักบ่ค่อยแซ่บต้องให้มีรสขมเหลือนำนิดหนึ่ง

ระหว่างต้มหน่อไม้ กะตำยานางถ่า แต่กี้เคยสงสัยว่าเป็นหยังแกงหน่อไม้ต้องใส่ยานาง
    บาดได๋แท้เป็นภูมิปัญญาแต่พ่อแต่แม่ หน่อไม้เป็นของร้อน ยานางมีสรรพคุณเป็นยาเย็น
    แกงใส่เพื่อลดความร้อนของหน่อไม้....:l-

ข้ามขั้นตอน ตอนแกงนำค่ะ คิดว่าทุกคนต้องเฮ็ดเป็น
    มาเด้อค่ะซดแกงหน่อไม้ไหล่ฮ้อน ๆ ยามกลางเว็น
    ตำหมากหุ่งเผ็ด ๆ เข้ากั๊น เข้ากัน

ขอบคุณพื้นที่แบ่งปันค่ะ บ้านมหาดอทคอม
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย เขมราฐ; 22-08-2011 at 10:53.

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ นู๋น้อย
    เมืองชลบุรี(เช่านอน) สีเกด(หม่องเกิด
    บล็อก
    31
    นี่กะคือกัน เฮ็ดให้ตะคึดฮอดบ้าน ออยยย ให้กินนำแหน่จ้า

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    เมนูนี่น่าอร่อยแท่ๆ มาเด้อเอาติ๊บเข่ามานำแหน่หละ 55

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ Boom69
    Khon kaen ThaiLand
    บล็อก
    4
    ตะแซ่บ....แท้หน้อ สาวภูธร

อิจฉาด้ คนได้กินแกงหน่อไม้ไล่ นี้หน้อจร้า...

Banned

บล็อก
    4
    แกงหน่อไม้ ฮ้อนฮ้อน ออนซอนเน๊าะ
    เจ้าไปเซาะ มาเอง เก่งแท้หล่า
    มาให่เอื้อย กินนำ พอเป็นยา
    ด่นแล้วหนา บ่อได้กิน แกงหน่อไม้

แซวเล่นจ้า..เฮ็ดกับเข่าเก่งเน๊าะ...

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    เป็นตาแซบๆๆๆ หน้าตาผ่าน แต่รสชาติผ่านบ่บุ๊ บ่ได้ซีมนำ อิอิอิ

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์
    ช่างภาพอิสระ
    สัญลักษณ์ของ ฅนภูค่าว
    นครโคราช บ้านเกิดกาฬสินธุ์
    ซดฮ้อนๆนำจักบาดแน ขอเข่าเหนียวนำจักปั้นแนน้องหล่า... แซบบบบบหอมผักกะแยง

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ น้องไอซ์
    ออยยย นี่กะอยากมีตะแนวเป็นแซบแทะ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ kapoo
    บ้านผมแกงไส่กุดจี่นำ แซ่บขนาด

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ บักขามป้อม
    บล็อก
    5

พบปะพูดคุย

หอมผักกะแยงฮ่วยๆ มานำลม
    ว่าแม่นสาวบ้านได๋แกงหน่อไม้
    บาดได๋แท้แม่นสาวแนวตะเข็บชายแดนนี่เอง
    จักถ้วยแหน่หล่า ยังบ่ อิอิ