หัวข้อ: ลาบปู

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวบาน

ลาบปู

เฒ่าแม่เลาฝากปูเป็น ๆ มาหั่ยเลาวาเลาขุดมาเองกะมือพะนะแกะและเเยกตองกับตัวออกจากกันอาจสิโหดหน่อยหนึ่งแต่กะเป็นวิถีของบ้านเฮา

ลาบปู

ลาบปู

และกะแยกมันกับตอกออกจากกันแบบนี้หละครับ

ลาบปู

หลังจากนั้นก้อตำแต่วาบ่าวบานใช้วิธีลัดครับเข้าเครื่องบดเลยครับ

ลาบปู

จากนั้นกะกรองเอาน้ำด้วยเศษผ้าขาวบางและที่กรอง

ลาบปู

ลาบปู

หลังจากได้น้ำมาแล้วเป็นขั้นตอนสำคัญครับขั้นพลาดสิกินบ๊ได้เลยมันสิหัดดิน อันี้เป็นภมูปัญญาชาวบ้านเฒ่าแม่เพิ่นสอนมา คือหากเอาน้ำทั้งเหมิดไห้หงินสามเทื่อโดนแต่ละเทื่อให้ทิ่งไว้สิบนาทีรินเอาตะน้ำข้างบนและช่วงก้นหม่อหั่นทิ่มเพราะเพิ่นวาดินมันสิตกตะกลอนอยู่หั่นเฮ็ดขั่นตอนนี้กลับไปกลับมาสามเทื่อเพราะขั่นเฮ็ดบ๊ดีมันสิหัดดิน

ลาบปู

หลังจากน้ำกะนำน้ำที่ได้และมันปูมาต้มเคี่ยวจนแข่นแค่นเสียดายขั่นตอนนี้บ่าวบานบ๋ได้ถ่ายฮูปไว้หั่ยเบิ่งขอบรรยายขั่นตอนว่าเคี่ยวจันน้ำสิแค่นแล้วจะเตรียมน้ำเย็นไว้เอาปูที่เคี่ยวไว้ไปลงเฮ็ดหั่ยเย็นอย่างฉับพลันกะสิได้เนื่อปูแค่นมาไส่ข้าวคั่วบักพริกหอมผักชีแชบหลายครับปีหนึ่งแจ่งคอยสิได้กินปูมัน ๆ แซบๆๆ

ลาบปู
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย บ่าวบาน; 10-03-2012 at 13:11.

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ ใบไม้สีชมพู
    ของมักเลยจ้า เป็นตาแซบเนาะจ้า

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ นู๋น้อย
    เมืองชลบุรี(เช่านอน) สีเกด(หม่องเกิด
    บล็อก
    31
    น้าน เอามาแลกกินเด้อ กับหมกปลาแดก ฮ๋าๆๆ ของโปรดเลยเด้หนิ อิปูนา แต่ว่ามีผักหลายๆกินกับ เมนูนี้ บ๊า..สุดยอดปลายพร้าว ปลายตาลเลนใด๋ บ่าว อิอิ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวบาน
    อยากจัดหั่ยมันไฮโซสมกับลงเวปอยู่จ้าแต่ว่าบ่าวบานเฮ็ดแช่แข็งไว้อยากกินค่อยเอามาอุ่นแล้วปรุงกินรูปกะเลยบ๋งามคือหนูน้อยเฮ็ดปานได๋ แต่ว่าตั้งใจเฮ็ดคับแซบหลายปีหน้าพู้นเด้อสิได้กิน

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ kaohom
    ตาแซ่บเนาะจ้า กินกับข้าวสวยฮ้อนๆ กับผักสดหลายๆ โอ๊ยเว่ามาแล้วหิวข้าว อิอิ

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ นู๋น้อย
    เมืองชลบุรี(เช่านอน) สีเกด(หม่องเกิด
    บล็อก
    31
    บ่าวบานอยากจัดหั่ยมันไฮโซสมกับลงเวปอยู่จ้าแต่ว่าบ่าวบานเฮ็ดแช่แข็งไว้อยากกินค่อยเอามาอุ่นแล้วปรุงกินรูปกะเลยบ๋งามคือหนูน้อยเฮ็ดปานได๋ แต่ว่าตั้งใจเฮ็ดคับแซบหลายปีหน้าพู้นเด้อสิได้กิน

กู้ดไอเดีย แช่แข็งไว้กินดนๆ มนต์สเน่ห์ของแนวกินอิสานบ้านเฮากะคือการปรุงตามมีตามเกิด การหากินแบบพื้นบ้านหาเช้ากินแลงได้หลาย แปรรูปไว้กินมื้อหน้า พ่อแม่สอนให้เฮ็ดแบบนี้จ้าบ่าวบาน บ่ต้องจัดให้มันไฮโซหยางดอก นู๋น้อยกะตามสภาพคือกัน รสชาตของอาหารบ่ได้ขึ้นอยู่กับความสวยงามเสมอไป แต่ถ้าอาหารดูดีและแซบมันกะ เริดดไปเลยจ้า :l-

จะถ่ากินนำเด้อปีหน้า ลาบอิกะปู

สงกรานต์นี้ละ จัดหนัก..ที่บ้านเฮา พานะ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    น่ากินๆบ่าวบานกะมีฝีมือคือกานสิว่าบ่บอกเด้อมาๆแซบนำบ่าวบานครับ