หัวข้อ: แมงกี่นูนเหลี่ยม

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์

แมงกี่นูนเหลี่ยม

แมงกี่นูน หรือแมงอีนูน แมลงในจำพวกนี้มีหลายชนิดมาก เปิดดูชื่อภาษาฝรั่ง ภาษาไทย มักจะเรียกเหมารวมกัน
    มาดูที่คนอีสานเราคุ้นเคยกันนะครับ ที่เรารู้จักกันดี เช่น กี่นูนแดง กี่นูนแดงหม่น กี่นูนแดงช้างหรือแดงใหญ่ กี่นูนหม่นน้อย กี่นูนทองตัวเขียวใหญ่ กี่นูนเหลี่ยม
    และพี่น้องบ้านมหาเห็นและนำมาโพสท์บ่อยแล้ว ส่วนมากเป็นตอนลงกะทะ และ อยู่ในจาน
    กลับบ้านช่วงแรกนา ตอนประมาณหนึ่งทุ่ม ได้ยินเสียงวื่นๆ ที่ต้นคูณริมบ่อน้ำ พ่อบอกว่าเสียงแมงกกินูน ก็เลยเอาไฟฉายไปส่องดู และก็กดชัตเตอร์เดาๆ ไป

นี่เป็นแมงกี่นูนเหลี่ยม ตัวขนาดเล็กกว่าปลายก้อย ตัว ปีก สีดำน้ำเงินม่วงปนกัน กินไบไม้ ที่ผมจำไดเคยเห็นและเคยไปไต้ คือ ต้นยอป่า ต้นมะขาม และป่าบักงาครับ
    ที่ต้นคูณเพิ่งคยเห็นกับตาเป็นครั้งแรก "คือบ่ไต้มาคั่วแน่ละพอ" ผมถามพ่อ " โอ้ยมันเวาอ้าย" พ่อตอบ

มาดูชีวิตที่น่ารักยามค่ำคืนของเขาครับ

กำลังกินอาหาร

เหลี่ยมยาบๆ เต็มต้นคูณ

ดอกคูณสวยและอร่อย

กินกันเป็นครอบครัว

ครอบครัวเล็กๆ อีกครอบครัวหนึ่ง

บางตัวก็มัวแต่เล่นไม่สนใจกิน

กินจนเหลือแต่ก้าง

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ sompoi
    บล็อก
    23
    " โอ้ยมันเวาอ้าย"
    อั่น เถ่าพ่อเล้าเว่าหยังนิน้องหล้า แปลให้เอื้อยฟังแนะ ฮ่าๆๆ..
    มองต่าง..อย่างปลง

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์
    อั่น เถ่าพ่อเล้าเว่าหยังนิน้องหล้า แปลให้เอื้อยฟังแนะ ฮ่าๆๆ..

ขอบคุณเอื้อยส้มป่อยครับ

"มันเวา" แปลว่า ในท้องมันว่าง บ่มีเนื้อมีหนัง มันบ่อ้วนบ่พี บ่เป็นตากิน นั่นน่าครับ

หย่ำไปกะสิมีแต่เปลือกติดแข่วดำเล่นซือๆ

อาจสิเป็นเพราะ เป็นช่วงแรกที่เขาขึ้นจากดินมากินอาหาร(ใบไม้อ่อน) กะเป็นได้
    หรือเชิญผู้ฮู้บ้านมหาซอยตอบแน่เด้อครับ

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    กินได้ใช่ไหมคะเนี่ย ปกติจะกินแต่คั่วแมงกุดกี่ตามกองขี้ควายน่ะค่ะ ไม่รู้จริง ๆ ค่ะ มาอยู่ไทยโดน...55

ครับแมงจินูนอยู่ตามใบคูณ ต้นสนใบน้อย ๆ บ้านเฮากะจับเต็มอยู่ครับ ไปไต้แล้วกะเอามาขังไว้ให้มันขี้ออกซะก่อน (คายเหยื่อ) มันจั่งบ่ขมใบไม้ที่มันกินเข้าไปครับ

ที่ขังไว้ในคุถังที่มีน้ำนั่น เพื่อบ่ให้มันไต่หนี หรือบินได้ เพราะว่าขาและปีกมันเปียกครับ บางตัวว่ายน้ำบ่เป็นกะจมน้ำตาย....หลูโตนหลายกะจั่งว่า ตื่นเซ่ากะเลยเอามาขั่วกินซะดอก ย่อนหลูโตนมัน...555

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ sompoi
    บล็อก
    23

ขอบคุณเอื้อยส้มป่อยครับ

"มันเวา" แปลว่า ในท้องมันว่าง บ่มีเนื้อมีหนัง มันบ่อ้วนบ่พี บ่เป็นตากิน นั่นน่าครับ

หย่ำไปกะสิมีแต่เปลือกติดแข่วดำเล่นซือๆ

อาจสิเป็นเพราะ เป็นช่วงแรกที่เขาขึ้นจากดินมากินอาหาร(ใบไม้อ่อน) กะเป็นได้
    หรือเชิญผู้ฮู้บ้านมหาซอยตอบแน่เด้อครับ

โอ่ว ..

ขอบใจน้องหล้าสำหรับคำอธิบายเด้อจ้า
    บ่ฮู้กะถามไปตามกะเยิมนิละเนาะ บ่ย่านอายดอก ย่านแต่โง่นิล่ะ เอิ้กกก...
    มองต่าง..อย่างปลง

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ อีหยังสิปานนั้น
    มันกินใบคูน เคยคั่วยุคับ สิออก ขมๆจักหน่อย
    คั่นมันกินใบขาม รสซาต แซ่บ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ เขย ตระการ
    เคยไปไต่ยู่ครับสมัยเป็นเด็กน้อย ม่วนๆคัก
    มันแน่นสายพันธุ์เดียวกันบ่ครับกับที่อยู่นำต้นโก

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ คุณฉุยเลย
    พระนครศรีอยุธยา
    ตอนเด็กน้อยกะ ไปไต้เอาแถวต้นหมากขาม ต้นแค แล่วกะขังใส่ถังไว้คืนหนึ่งเช้ามากะคั่วใส่เกลือ แซบครับ กินแล้วกะเปลือกติดแข่วคือที่อ้ายเว้านั่นล่ะ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    ถ้าย่านมันเวา(เหว่า)กะปล่อยให้มันกินอิ่มสาก่อนกะได้เดี๋ยวมันกะสิอ้วนดอก

ขอบคุณที่ทุกท่านเข้ามาชม และทุกน้ำใจที่แบ่งให้ครับ
    ผมเองก็มีความสุข ที่ได้น้ำเรื่องที่พบเห็นมาแบ่งปันให้พี่น้องได้รับรู้
    ข้อมูลไม่ครบถ้วนสมบูรณ์ ก็ขออภัยด้วยนะครับ ผมจะหามาเพิ่มเติมให้

ที่ลุงใหญ่ว่า "ให้มันกินอิ่มก่อน" หมายถึงให้มันกินหลายๆ มื้อก่อน จนมันอ้วนมันพี แม่นบ่ครับ
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย หนุ่มลาวสาวขะแมร์; 16-10-2012 at 17:13.