หัวข้อ: ผัดหน่อครับ(ไม้รวก)

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ สุดสาคร

ผัดหน่อครับ(ไม้รวก)

เว่าพื่นวาหน่อไม่ฮวกยู่จ.ชัยภูมิ อ.ภักดีชุมพล นี่กะบ่ออึดครับ มีหลายหน่อครับ เช่น หน่อไม่ไผ่ป่า(มีหนามครับ) หน่อไม้บง หน่อไม่ซาง หน่อไม่เปาะ หน่อไม่เลี้ยง หน่อไม่ไฟ โอ้ยหลายหน่อครับ
    ถ้าอยากกินกะเอากะต่าไปหาบเอาโลด แต่ว่ายูสมุทรปราการ กะ 4 หน่อ 30 บาท แพงเติบ กินคือเก่าครับอยาก..
    พอดีเลิกงานมา คิดอยากผัดหน่อไม้รวก หรือ หน่อไม่ฮวก ภาษาอีสาน เลยแวะตลาดซื้อมา
    เขาต้มมาแล้วกะหั่นเป็นชิ้นตามใจชอบ ถ้าแมนยูบ้านผมกะสิเลือกเอาแต่ตงยอดของหน่อ(ใบอ่อน)มันมาผัดจังแซบหลาย
    หน่อไม่รวกต้ม ไข่ไก่ ใบหาระโพ โหระพา
    เครื่องปรุง น้ำมันพืช น้ำปลา ผงชูรส ซอสหอย ซอสปรุงรส น้ำตาลใส่หรือบ่อใส่กะใด่ ตำกระเทียมกับพริกลงไปผัดให้หอม ตามด้วยหมู(เพิ่มคุณค่าทางอาหาร) หน่อไม้ ไข่ไก่ ปรุงสรตามใจชอบ ซิมเบิงถ้าบ่อแซบนั่นของปลอม ถ้าแซบแสดงว่าของแท้ :l-ใส่ใบโหระพาเพิ่มความหอม
    ส่วนมากจะกินกับข้าวจ้าว มื่อนี่ลองกับข้าวเหนียว บ่อใด้กินโดนเติบแลัว มาเด้อครับ
    ส่วน ข้างๆกะ ยำบักม่วงใส่ปู คุณหมอหนึ่งบอก ก้อยบักม่วงพะนะ(มันสิเข่ากันบ่อน้อ) เอ้าลองเบิง
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย สุดสาคร; 27-09-2012 at 23:26. เหตุผล: เพิ่มรูป

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ณัฐ ภูไท
    อือมันกะเป็นตะแซ่บยุหั่นเด๋เบิ่งหน้าตาอาหารแล้วกะคือสิเข่ากันดีอยู่ดอกกินกับข้าวเหนียวกะดีเคยเว้าบ่แม้นติว่ากินเพื่ออยู่ บ่แม้นอยู่เพื่อกินคันเฮาคึดอยากกินแนวได๋ที่เฮาหมักคึดอยากแซ่บเมิดนั้นหละเพราะว่าเฮาเป็นคนกินเด้สิบอกให่:*-:*-:*-

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ suny
    ภูมิลำเนา มหาสารคาม ทำงาน ประจวบ
    เบิ่งสูตรแล้วกะเป็นตาแซบอยู่ครับ เดี๋ยวไปหาแนวกินแลงก่อนซั่น ...ขอบคุณ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ มะเหมี่ยว
    สุดประจิมที่ริมเมย
    แนวกินแบบง่ายๆตามใจปากเนาะจร้าาาาา...........เห็นแล้วกะคึดหิวเข่าเด้บาดนี่

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    ครับเป็นเมนูที่ง่ายๆและเฮ็ดกินเองได้กันทุกคนบ่มีลิขิทธิ์