ภาพทุ่งนาหน้าเกี่ยว โดย พล พระยาแล

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล

Picpost ดูรูปภาพ ภาพทุ่งนาหน้าเกี่ยว โดย พล พระยาแล

ช่วงนี้เป็นช่วงฤดูเก็บเกี่ยว หลายพื้นที่ก็ใช้แรงงานคน หลายพื้นที่ก็ใช้แรงงานรถ แต่ก็ยังใช้แรงงานคนขับอยู่ดี...อิอิ

ทุกวันนี้ชาวนาทางอีสานบ้านเฮา ทำนาเหมือนทางภาคกลาง ใช้รถเกี่ยวข้าว เอาข้าวไปขายให้โรงสี กำเงินกลับบ้านมาซื้อข้าวสารกิน....ภาพทุ่งนาหน้าเกี่ยว  โดย พล พระยาแล

นาส่วนมากก็จะเป็นนาหว่านเพื่อลดต้นทุนและขั้นตอน แต่ก่อนกว่าจะหาคนเกี่ยวข้าว มัดเป็นฟ่อน หาบขึ้นลาน นำมากองทำเป็นลอมข้าว หาวันดีคืนดีนวดข้าว หาวันดีคืนดีเอาข้าวใส่ยุ้งข้าว หาวันดีคืนดีนำข้าวใหม่ออกไปสีเป็นข้าวสาร ภาพทุ่งนาหน้าเกี่ยว  โดย พล พระยาแล

ทุกวันนี้วันเดียวจบ....ขายข้าวเปลือก ซื้อข้าวสารกิน ต่อไปยุ้งข้าว (เล้า) ก็จะเหลือเพียงตำนาน เอาไว้ถ่าเก็บไหปลาแดกอิแม่ข่อย...555 ภาพทุ่งนาหน้าเกี่ยว  โดย พล พระยาแล

ภาพทุ่งนาหน้าเกี่ยว  โดย พล พระยาแล

ภาพทุ่งนาหน้าเกี่ยว  โดย พล พระยาแล

มีบ้างที่ใช้แรงงานคน เพราะบางพื้นที่ใช้รถเกี่ยวไม่คุ้ม หญ้าเยอะกว่าข้าว :l-

เคยเหยียบบ่ครับ ปานตะปูห้าเอาโลด บักหนามแท่ง...โอ๊ะ หนามบักเบ็น ลองเบิ่งเด้อถ้าบ่เคย ภาพทุ่งนาหน้าเกี่ยว  โดย พล พระยาแล

บ่แมนแม่คะนิ้งเด้นี่ ใยแมงมุมถึกน้ำหมอก ภาพทุ่งนาหน้าเกี่ยว  โดย พล พระยาแล

บ่ได้ปลาจักโตดอก มีแต่ปู

ได้แล้วแนวกินสวย ขั่วกุดจี่ มีบ่บุ บ่แมนพากันบินหนีแล้วบุ

เคยดึงดอกมันออกมาดูดกินน้ำหวานอยู่.....ชื่อว่าหยัง...(ต้องถามเซียงสีผีเป้าเด้อ)

หาเบิ่งยากเด้อ โค่นปอ มัดยามมื่อเซ่าใส่น้ำหมอก ถ้ายังบ่หนักพอกะหดน้ำเอาโลด..ภาพทุ่งนาหน้าเกี่ยว  โดย พล พระยาแล

อนุรักษ์ไว้เด้อ หาเบิ่งยาก ต่อไปอาจสิบ่ได้เห็นกะได้....ภาพทุ่งนาหน้าเกี่ยว  โดย พล พระยาแล
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย พล พระยาแล; 13-11-2012 at 13:43.

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    ภาพสุดท้ายนี้แม่นบ่อ เรือนหอพลพระยาแล ว่าสิไปอยู่ตอนเกษียน ...

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์
    ขอบคุณครับอ้ายพล เข่าทางบ้านอ้ายกะงามบ่ค่อยครับ

แต่น้อยผมมักเบิ่งลอมเข่าลานนั่นลานนี่ ไผสิฝีมือกว่ากัน
    ผมซ่อยพ่อโยนมัดเข่าและกะซอมเบิ่งเพิ่นเรียงมัดเข่า เป็นลอมแล้วกะตาสะออนครับ
    ยามตีเข่ากะแข่งกันทดสอบความแม่น โดยซิดมัดเฟียงให้เสียบปลายไม้คันหลาว

จากนี่ไปสิได้ให้หาละผมว่า

สู่มื้อนี่บ่ต้องหาใบเกล็ดลิน ใบคูณ ใบยอ ไปเสียบประตูเล้าให้ยากเนาะครับ เข็นเข่าโรงสีเลย

โค่นปอผมนึกว่าสิบ่มีโอกาสเห็นอีกแล้ว ขอบคุณอ้ายหลายๆ ที่เอารูปมาให้เบิ่ง

ผมโชคดีอยู่ครับที่ได้เกิดมาแล้วเห็นพ่อใส่ปอ ได้รับจ้างพ่อตัดปอ แซ่ปอ ลอกปอ เหม็นเบิดอยู่ฮั่น สุดท้ายกะแล่นขึ้นรถสองแถวไปตลาดขายปอนำพอ

Moderators สัญลักษณ์ของ สหายพง
    ผมมากับรถผ้าป่า
    สงสัยเลากลับบ้านไปขายข้าวมะลิบ้อนี้อ้ายเผื่อนำเด้อครับ

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    ได้บ่หลายดอกพง หักค่าแรงงานแล้วกะเหลือประมาณ 2 แสนนี่ล่ะ....(หนี้ ๆ)..555

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    อ้ายพลตั๋วน้องอีกแล่ว หนามบักเบ็นเด้คับ บ่แม่นบักหนามแท่งเดะ ใบหนามแท่งสิมีขนๆคับ ใบบักเบ็นบ่มีขน

ส่วนดอกทางใต้ ซือวา ฉัตรพระอินทร์ ครับ ยามต้นมันแห้ง เคยเอามาถือเป็นอาวุธวิเศษ สู้กันกับหมู่ม่วนคัก

วาแม่นเป็นตะบ้านผม บ้านอื่นกะเป็นติ เอาน้ำหดโค่นปอ 555 ยามไปขายร้านมันกะฮู้ว่าเอาน้ำหด มันกะหัวดี ให้จอดรถถ่าจนบ่ายให้น้ำเหยออก จั่งเอาไปชั่ง สุคนสุใช้หัวเนาะคับเว่ามากะดาย

ลอกปอแช่ ลอกง่ายแต่เหม็น ลอกปอแห้งบ่เหม็น แต่เจ็บมือ เลือกเอาสิลอกวิธีได๋ครับ อิอิ
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย เซียงสีผีเป้า; 13-11-2012 at 11:29.

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ paula
    อ้ายพลนิ ถ่ายทุกอย่าง ใยแมงมุงก่าถ่ายมา

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ pcalibration
    เมืองฉะเชิงเทรา(แปดริ้ว)
    บล็อก
    1
    เปลี่ยนบรรยากาศ...หนีจากความจำเจวุ่นวาย
    จากห้องสี่เหลี่ยมแท่งคอนกรีต..ไปหามองโลกทัศน์ที่ไกลๆ...
    ไอหมอก ควันไฟ กลิ่นหอมข้าวใหม่ ชื่นใจจริงๆ
    แตกต่างกันมากมาย..กับควันไอจากท่อไอเสีย..มีแต่ความรู้สึกเพลี้ยเพลีย555

ขอบคุณเซียงสีผีเป้าครับ
    พอดีมาอยู่กรุงเทพโดนกะเลยบ่ค่อยถนัด สรุปว่าหนามบักเบ็น วะติครับ

หนามบักเบ็น

บักหนามแท่ง
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย พล พระยาแล; 13-11-2012 at 13:48.

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ suny
    ภูมิลำเนา มหาสารคาม ทำงาน ประจวบ
    ข้าวงามคักเนาะครับเห็นแล้วเป็นตาสะออน คือสิหมานอยู่เนาะปีปีเจ้าของนา เห็นภาพแล้วคิดถึงบรรยากาศสมัยอยู่บ้านยามนี้หาเกี่ยวข้าวกินต้มไก่นำนาพี่นาน้องก่อนแหล่วผม ของจะของเกี่ยวหลังหมู่จังให้เพิ่นไปซ่อย ซุมื้อรถอย่างเดียวเนาะครับตามสมัย แล้วกะสบายนำ เห็นโค้นปอแล้วคิดฮอดลำปอเนาะเอามาอ่อยไฟยามหนาวดอกว้าจังติดง่าย

Tags for this Thread