บักม่วงกะหล่อน พี่น้องกะฮู้จักเบิดทุกคนแล้ว
ผมถ่ายรูปเก็บไว้ ขอเอามาเป็นข้อมูลไว้ให้เบิ่งให้ศึกษา เพื่อประโยชน์เล็กๆ น้อยๆ สำหรับผู้สนใจ อีกหน้านึงครับ

โดยส่วนโตผม บักม่วงกะหล่อน บักม่วงป่า คนละอย่างครับ เอามาเทียบกับบักม่วงเบาทางภาคไต้
บักม่วงเบาภาคใต้เพิ่นสิเนื้อนวลหลายออกสีเหลืองส้ม ผมกะบ่มั่นใจว่าแม่นอันเดียวกันบ่

แต่ซือภาษาอังกฤษ กะใช้ซือคือกัน บ่คิดหยังหลายเนาะครับพี่น้อง เอิ้นจังได๋กะได้

มะม่วงป่าทุกชนิด (Mangifera spp.)
มะม่วงป่า, Mangifera caloneura Kurz
มะม่วงป่า (Mangifera gracilipes)
มะม่วงเบาปักษ์ใต้ Mangifera caloneura Kurz
มะม่วงกะล่อน. Mangifera caloneura
มะม่วง, Mangifera indica L. ANACARDIACEAE (มะม่วงทั่วไป)

บักม่วงกะหล่อน มะม่วงกะล่อน

บักม่วงกะหล่อนต้นนี่อายุเกินห้าสิบปี สวนนาไทบ้านผมได้เก็บกินมาแต่น้อย

ต้นและใบ ถ้าเบิ่งคักๆ ใบบักม่วงกะล่อนสิต่างจากใบบักม่วงป่าอยู่เล็กหน่อย

ดอก ช่อดอก บักม่วงกะล่อนสีเขียวอ่อน ออกดอกช่วงปีใหม่

หน่วยน้อย ช่วงใกล้สงกรานต์

หน่วยใหญ่และสุก ช่วงเดือนพฤษภาคม

ใน เมล็ด

ต้นน้อยครับ

หน่วยสุกบ่ได้ถ่ายรูปไว้ ผมสิหามาตื่มให้ครับ

ขอบคุณบ้านมหา