หัวข้อ: ต้มปลาทูสด

Threaded View

คำตอบที่แล้วมา คำตอบที่แล้วมา   คำตอบถัดไป คำตอบถัดไป
    ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ หนุ่มนานครพนม

รอบยิ้มพิมใจ ต้มปลาทูสด

ช่วงนี้อากาศกะเปลี่ยน ดุเนาะครับ หนุ่มนากะเลยจัดเมนู แก้หนาว ฮ้อน และกะฝน ใว้ชดแก้หวัดฮ้อนๆโล่งๆ ครับ ต้มปลาทูสด มีแม่ค้ารถกับเข่ามาส่งฮอดหน้าบ้านเลย

ต้มปลาทูสด

รายละเอียด ครับ
    1.ปลาทูสด 4 โต
    2.บักขามเปี็ยก โปรดระวังให่ดี ใสทีละหน่อย ตอนใสกะซิมเบิ่ก่อนเด้อ ส้มโพดแล้วเอาคืนหยากๆ 5555
    3.ข่า หัวสิใคร ใบหมาก กูด กะเอาครับให้พอดี
    4.หอม 4หัว
    5.กระเทียม 1หัว
    6.ต้นหอมผักชี 4-5ต้น กำละ 10 บาท ขายแพงอิหลี
    7.ผักชีใบเลือย
    8.หมากนาว 1 หน่วย
    9.บักเผ็ก ขี้หนู 20 เม็ด
    10.บักเขือเคีย 5 หน่วย
    เครื่องปรุงกะมี
    1.น้ำ 1 ลิด กะเอาพอซด
    2.น้ำปลาแดก บ้านเฮาท้อนั้น 2 ทัพพี
    3.ขาดบ่ได่ครับเกลือ 1 ช้อนแกง

เมนูนี้ห้ามผงนัว, รสเลว ดี ,น้ำปลา บ่อต้องครับ
    วิธีเฮ็ดตามฮูปเลยครับ
    ต้มปลาทูสด
    ต้มปลาทูสด

1.คั่ว หัวสิใคร, หอมแดง , ใบหมากกูด, กระเทียม, บักเผ็ด, ใส่เกลือนำจัก หน่อย ให้ออกกลิ่นหอม
    ต้มปลาทูสด

2.ต้มน้ำไห่เดือด เลยครับ เอาแนวที่คั่วลงไปยกเว้นบักเผ็ด คัดออกใว้ก่อน

ต้มปลาทูสด

3.น้ำฮ้อนเดือด แล้วกะใส่ปลาทู หมากเขือเคีย ลงไป
    ต้มปลาทูสด

4.บักเผ็ด หอม ผักชีใบเลื่อย กะเตรียมใว้
    ต้มปลาทูสด

5.กะปลาสุก กะลืมบ่ได่เด้อครับน้ำปลาแดก จากบ้านเฮา
    ต้มปลาทูสด

6.ซิมเบิ่งครับขาดหยั่งกะเติม เอาแล้วแต่มัก สุดท้ายกะใส ผักที่เตรียมใว้พร้อม ลุย
    ต้มปลาทูสด

ออกมาแล้ว ผู้ถ่ากินจ่มว่าคือเถิงแทะ ค่าแต่ถ่ายฮูปครับ 5555
    ต้มปลาทูสด

ขอบคุณเวปบ้านมหาครับ ส่งเสริมควมแซบนัว
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย หนุ่มนานครพนม; 31-01-2013 at 20:36. เหตุผล: รูปบ่ขึ้นครับ

Tags for this Thread