หัวข้อ: เมือยามบ้าน ปีใหม่ ยโสธรครับผม

Hybrid View

คำตอบที่แล้วมา คำตอบที่แล้วมา   คำตอบถัดไป คำตอบถัดไป
    แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หยก ยโสธร
    ซ.ลาซาล บ้านเกิด อ.คำเขื่อนแก้ว

พบปะพูดคุย เมือยามบ้าน ปีใหม่ ยโสธรครับผม

ย้อนไป เดือนมกรา 55 พี่น้องผม มีโอกาศได้เมือยามบ้านทางยโสธร ... ปี 56 หว่างหั่น บ่ได้เมือ ย้อนวาไปบ้านศรีภรรยา อยู่มัญจาคีรี ขอนแก่น ได้ยินตะคะเจ้าวา "ได้เมียแล้ว บ้านเจ้าของสิได้เมือตะยามปันมูล เด้บักหล่า" ว่าซั่น ซงสิแมนความเพินเว่าหึได๋บุ เมือยามบ้าน ปีใหม่ ยโสธรครับผม

แลงมื่อแรกที่มาฮอดบ้าน กะเอิ้นตุ้มพี่น้องทางบ้าน หาแนวกินแลงซั่นแล้ว ...
    ก่อนอื่นต้องหาแนวงันสาก่อน เครื่องเสียงเจ้าของนี้ล่ะ หลอยเงินเมียซื้อเมี่ยนไว้ พอได้เปิดงันไทบ้าน ยามมีบุญมีงานสั่นดอกครับ แนวมักเนาะ

เมือยามบ้าน ปีใหม่ ยโสธรครับผม

เมือยามบ้าน ปีใหม่ ยโสธรครับผม

แนวกินแลงมื่อนั่น กะได้เป็ดมาลาบ 2 โต สำหรับซุมเข้เหล้า สำหรับซุมแม่บ้าน กะได้บักหอยแครง ปลาหมึก กุ้ง กับยำวุ้นเส้น ให้เพิน บรรยากาศตอนเฮ็ดแนวกิน ฮอดตะบ่ได้ถ่าย ย่อนยากตะนำแก้วน้ำชา เมือยามบ้าน ปีใหม่ ยโสธรครับผม

โดนๆได้กินข้าวฮ่วมพี่ ฮ่วมน้อง ฮ่วมพ่อ ฮ่วมแม่ มีแฮงใจยาวๆ แต่กะกินบ่ค่อยได้ปานได๋ดอกข้าวกะดาย มันโพดน้ำชา ตรา 285 เมือยามบ้าน ปีใหม่ ยโสธรครับผม เมือยามบ้าน ปีใหม่ ยโสธรครับผม
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย หยก ยโสธร; 07-02-2013 at 02:41.

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หยก ยโสธร
    ซ.ลาซาล บ้านเกิด อ.คำเขื่อนแก้ว
    ตื่นเช้ามามื่อใหม่ กะซวนพี่น้องลงทงแล้วครับ ขั่นเมือบ้านบ่ได้ออกไปทงไปนา กะคือจั่งเมือบ่ฮอดบ้านนี่ล่ะ

อั่นไปทงกะบ่ได้ไปคือบ้านคือเมืองเพินเด้ ขนเครื่องเสียงไปนำพร้อม เทิงขนเทิงถืกอิแม่จ่ม "ให้เมิงยากตะนำแนวเล่นยุหั่นเด้อ เครื่องสูบน้ำกับลังใส่ปลา เป็นหยังจั่งบ่มาหาแต่งเอา" วาซั่น

แนวกินมื่อนั่นกะได้ส่าง (บ่อ) หน่วยยุนานั่นล่ะครับ สูบน้ำออกแล้ว เก็บเอาปลากะได้พอสู่พี่สู่น้องกิน บ่หมานปานได๋

ได้ปลามาแล้ว กะพากันขึ้นมาเฮ็ดแนวอยากแนวกินยุเถียงนาครับ นาท่งนี้ แม่ใหญ่พาเอิ้น "นาโนนบักขาม" ย้อนมันมีต้นบักขามใหญ่ ขนาด 5 คนโอบ ตั้งเจิ้นเทิ่นยุ

แนวกินมื่อนั่นกะหลายแนวครับ เผาปลา ต้มปลาค่อ ก้อยปลาสลิด แป๊ะซะปลาค่อ ตำบักหุ่ง ขั่นบ่ได้ถ่ายมาเบิดซูแนว ย่อนยากตะนำขวดเลาเหล็ก มื่อนั่นเบิดแปดขวดพี่น้องผม

ต้นบักขามใหญ่ที่ว่า ขนาด 5 คนโอบครับ จักตะยามได๋ แม่ผมเกิดมากะเห็นโลด

นี่ล่ะครับ ที่มาของรูปประจำโต เสื้อขาวยุคอผมเอาไว้ห่อหน้าเด้อ หลายคนท้วงว่าผ้ากันเปื้อนเบาะ วาซั่น

แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย หยก ยโสธร; 07-02-2013 at 01:33.

สรุปแล้วมื่อนั่น หลายคนได้นอนเมือในรถอิแต๊ก ส่วนผมเมือแนวได๋จำบ่ได้คือกัน ย่อนโพดบักเลาเหล็ก ตู้ลำโพงมื่อใหม่จั่งได้มาเมี้ยนเอา

มาพี่น้อง สิพาเลาะเบิ่งนาผม คิดฮอดบรรยากาศเก่าๆเด้เนาะ สมัยตะกี้นอนทง แลนว่าวหางกบ มาคือมีความสุขแท้

กกสะแบงต้นนี้ล่ะ ว่าวผมค้าง ได้ให้พ่อใหญ่ต่อยลงให่

ต้อนต่งปลาครับ อีพ่อเฮ็ดไว้แต่คราวเกี่ยวข้าว

:,1- :,1-

โพสเรื่อยเปื่อยตามประสาคนคิดฮอดบ้าน กะว่าจักสามสิบต้นๆ วาสิเมือยุบ้านเฮาพุ่นล่ะ ที่ทางเฮือนซานกะมีพร้อมเบิดแล้ว ตอนนี้พึ่งซาวกว่าๆ กะขอใช้ชีวิตในดงคอนกรีต จักคราวสาก่อน

ขอบคุณบ้านมหา สำหรับพื้นที่นำเสนอ ขอบคุณพี่น้องที่เข้ามาซอมเบิ่ง เล็กๆน้อยๆ จากทีมงานครับ

:l- :l-

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ณัฐ ภูไท
    โอ้ยๆๆๆเป็นตะม้วนคักลงท่งสะปลาว่าแม้นงานบุญเนาะไปกันหลายคักดีเนาะมีเครื่องเสียงอีกตะม้วนอยู่ครับจ่ามปลาค้อกะเป็นตะแซ่บยุคักๆๆๆ:b-b:b-b:b-b:*-:*-

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หนุ่ย..บ่าววีโก้
    เป็นตาม่วนน้อครับพ่อ..เเม่..พี่น้องมาโฮมมาตุ้มกันกินข้าว

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวเอส
    หนุ่มอุบล คนพิบูล
    ...

เบิ่งแล้วกะคิดฮอดบ้านน๊อครับ

ปลายมีนาว่าสิกลับไปเยี่ยมคือกันล่ะ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ " แคน ชัยภูมิ "
    สุดยอดเลยครับ....เห็นรูปแล้วบ่ต้องบรรยายเลย....ได้บรรยากาศและกลิ่นอายของวิถีชิวิตอิสานบ้านเฮ้า....ขนานแท้ :*-:*- :l-:l-:l-

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ ชายกลาง
    เป็นตาม่วนคัก ... เสียดายบ้านอยู่ไกลกันโพด บ่ซั่นสิตอดใส่กันคือสิม่วน

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ จ่าเหลือง
    เห็นภาพ แล้วอบอุ่น ครับ รวมพี่ๆน้องๆ นานทีปีหน ม่วนๆ ครับ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ กะทิสด
    ...ตาม่วนคักน้อ...มักกกคับ