หัวข้อ: ถั่วแปป

Moderators
    บล็อก
    2

ถั่วแปป

ลูกสาวใหญ่เมือบ้านเทือก่อนแม่พวงพะยอมเฮ็ดขนมถั่วแปปใส่กล่องให้เอากลับหอพักไปนำจ้า
    เอื้อยพิมสิมักเฮ็ดอาหารแต่น้องฝนมักเฮ็ดขนม อยู่หอพักลูกเฮ็ดอาหารกินเองจ้า แต่ยามเมือบ้านสิให้แม่เฮ็ดให่กินเพราะโดนๆยังสิได้เมือจ้า

ถั่วแปป

ส่วนผสม

ถั่วทอง ๑ ๑/๔ ถ้วย (แช่น้ำค้างคืน)
    แป้งข้าวเหนียว ๒ ๑/๒ ถ้วย
    น้ำตาลทราย ๓/๔ ถ้วย
    มะพร้าวขูดขาว ๑ ถ้วย นำไปนึ่ง
    งาขาวคั่วให้เหลืองหอม ๑/๔ ถ้วย
    น้ำร้อน ๒/๓ ถ้วย
    เกลือป่น

วิธีทำ

1. นำถั่วที่แช่น้ำค้างคืนนึ่งในลังถึงนาน ๑๐-๑๕ นาที
    ใส่เกลือป่น
    แบ่งถั่วออกมาประมาณครึ่งหนึ่งคลุกเคล้าในมะพร้าวขูดที่นึ่งแล้ว
    ถั่วอีกครึ่งหนึ่งที่เหลือเอาไว้เป็นไส้
    2. เทแป้งใส่ในภาชนะ ค่อยๆเทน้ำร้อนลงไป
    ใช้มือนวดแป้งให้เนียนไม่ติดมือ
    แต่ระวังอย่าให้แป้งแฉะ
    ๓.ปั้นแป้งเป็นก้อนกลมๆ
    เส้นรอบวงประมาณ 1-1นิ้วครึ่ง
    4. ตั้งหม้อต้มน้ำจนเดือด ใส่แป้งลงไป
    ใส่ใบเตยมัดเป็นก้อนลงไปกลิ่นจะได้หอม
    แป้งจะลอยตัวขึ้นมาเมื่อสุก
    5. ตักขึ้นใส่จาน ใช้ก้นชามสแตนเลสกดแป้งให้แบน วางลงในถาดที่ผสมถั่วและมะพร้าวขูดขาวไว้
    6. ตักถั่วที่ยังไม่ได้คลุกมะพร้าวใส่ลงเป็นไส้ ประมาณ ๑ ช้อน
    จับริมทั้งสองด้านของแผ่นแป้งประกบเข้าหากันบีบให้ติดกันจนแน่น
    คลุกแป้งให้ติดกับมะพร้าวขูดและถั่ว วางเรียงใส่จานไว้
    โรยน้ำตาลคลุกงาขาวคั่วเวลารับประทาน

ถั่วแปป
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย พวงพยอม; 22-03-2013 at 06:41.

Moderators
    บล็อก
    2

แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย พวงพยอม; 22-03-2013 at 08:45.

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ sompoi
    บล็อก
    23
    มักคือกันค่ะพี่ ขนมประเภทถั่วเหลืองนะจ้า เต้าส่วนกะมัก
    แต่ว่ายามเฮ็ดนิล่ะจ้า มันยากคัก ขอบคุณสำหรับวิธีทำค่ะ
    มองต่าง..อย่างปลง

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    จนกว่าสิได้กินเนาะบ่อแม่นง่ายๆ ยอมรับใจความตั้งใจอิหลีครับ สุดยอดครับ...
    ผมมีแต่ซื้อเขากิน พึ่งฮู้ว่าขั้นตอนมันยากปานนี้

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ suny
    ภูมิลำเนา มหาสารคาม ทำงาน ประจวบ
    จังแม่นเป็นแม่บ้านแม่เรือนคักเนาะครับ เห็นแล้วกะน่ากินอีหลี มักยุครับขนมถั่วแปป แต่ยังบ่เคยเฮ็ด มีแต่ซื้อกิน

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    ปร๊าดๆๆๆโทมันบ่ง่ายคือตอนกินตั้วหนิแหมอย่าไปว่าคะเจ้าว่าขายแพงเถ
    เฮ็ดยากคักกว่าสิได้กินแหมะาะซั่น

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ เซียงเหมี่ยงเมืองสุรินทร์
    สุรินทร์, ร้อยเอ็ด, และ สปป.ลาว
    เป็นขนมที่เซียงเหมี่ยงฯ มักคัก ครับ ตอนกินง่าย ๆ แต่เห็นวิธีเฮ็ดแล้ว อย่าติแพง คือ ลุงใหญ่ ว่านั้นล่ะครับ...
    อั่นให้เซียงเหมี่ยงฯ ถามแหน่ครับ แม่นเป็นหยังจั่งเอิ้นว่า ขนมถั่วแปบ ครับ สงสัยมาโดนแล้ว...
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย เซียงเหมี่ยงเมืองสุรินทร์; 22-03-2013 at 17:00. เหตุผล: เพิ่มข้อความ...

Moderators
    บล็อก
    2
    สวัสดีจ้า

น้องส้มป่่อย :) ถั่วทองหรือถั่วเขียวซีกเลาะเปลือก เอามาเฮ็ดขนมได้หลายอย่างน้อจ้า
    เช่นเต้าส่วน เม็ดขนุน เอื้อยมักคักจ้า

น้องคนตระการ :) เวลาเอื้อยได้เฮ็ดขนมสิมวนดีจ้า สรรหาแนวมาเฮ็ดไปถวายเพลอยู่วัด ได้บุญนำจ้า
    ตอนนี้สั่งซื้อถ้วยมาเฮ็ดขนมถ้วยอยู่จ้า

คุณ suny :) บ่ปานนั้นดอกจ้า อาศัยมักเฮ็ดไปตามประสาแม่บ้านต่างแดนทอนั้นน้อจ้า

คุณลุงใหญ่ :) ราคาแพงแน้ก็อุดหนุนแม่ค้ากันไปน้อจ้า เพราะว่าเฮ็ดหลายขั้นตอนอยู่เด้อจ้า

น้องเซียงเหมี่ยง :) เอื้อยสันนิษฐานว่า ได้มาจากชื่อเถาไม้คือ "ถั่่วแปป"จ้าเพราะลักษณะขนมยามปั้นจะคล้ายกันกับถั่วแปปจ้า

ถั่วแปบ, ชื่อไม้เถาชนิด Dolichos lablab L. ในวงศ์ Leguminosae ดอกสีม่วงฝักแบน ๆ
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย พวงพยอม; 22-03-2013 at 22:39.

ส่งการบ้านถั่วแปบค่ะ เมนูขนมไทยวันหยุด ขอบคุณหลายๆสำหรับสูตรค่ะ

LET IT BE...

Moderators
    บล็อก
    2
    สวัสดีจ้าน้องหน่อย

เอื้อยดีใจหลายจ้าที่เฮ็ดขนมแล้วมีคนอยากเฮ็ดนำ มีอีหยังเฮาก็แบ่งปันกันได้ซำพี่น้องน้อจ้า
    ฝีมือระดับน้องหน่อย เฮ็ดหยังก็เป็นตาแซ่บทุกอย่างน้อจ้า