หัวข้อ: +++...ซุปไบหมากม่วง... +++

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ ฅนภูไท
    บล็อก
    1

+++...ซุปไบหมากม่วง... +++

ไผมีสูตร ซุปไบหมากม่วง รบกวนแหน่ อยากได้สูตรครับ...ผมไปอุบลตอนสงกรานต์ เลยมีโอกาสได้กิน รู้สึกว่าสิแซ๊บหลาย
    แตบ่รู้ว่าเพิ่นใส่อิหยังแหน่ ใช้ใบหมากม่วงหยังซุป ขั้นตอนเฮ็ดแบบได๋แหน่ครับ ขอบคุณล่วงหน้าเด้อครับ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม

Re: +++...ซุปไบหมากม่วง... +++

ที่เคยกินกะคือซุบผักติ้วแหมะครับ ไผซุบผักติ้วเป็นกะเฮ็ดคือกันครับ

แต่ว่าเมืองอุบลอาจสิเฮ็ดคนละสูตร ไผฮู้กะบอกแหน่เด้อครับ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ บ่าวพรรณานิคม

Re: +++...ซุปไบหมากม่วง... +++

ใบหมากม่วงอ่อนยามนี่คือสิหายากยูดอกเนาะ แตวาผักติ้วหนิมียูดอก
    [*] สื่อบันเทิงที่นำมาให้รับชม รับฟังเป็นเพียงตัวอย่างเท่านั้น หากท่านชื่นชอบ สื่อใด โปรดซื้อสินค้าลิขสิทธิ์
    [*] เกี่ยวกับลิขสิทธิ์
    [*] ทำเนียบกองทุนเว็บไซต์ บ้านมหา

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ ฅนภูไท
    บล็อก
    1

ซุปใบหมากม่วงข้อยว่าน่าสิเป็นช่วงเดื่อนสี่เดื่อนห้า ยามใบหมากม่วงป่งใหม่

ดอกติ้ว

ซุปใส่เห็ดกระด้างกะแซบเด้อครับ

บล็อก
    1

ทางอุบลฯ เพิ่นพากินครับ....ครั้งแรกในชีวิตคือกัน....อิอิอิ ติดใจ กำลังหาสูตรอยู่..

เคยกินอยู่จ้า แม่เลาเฮ็ดสู่กิน แต่บ่ได้เบิงว่าใส่หยังแน ทอที่สังเกตุเบิง เพิ่นซอยใบม่วงอ่อนดิบๆหนี่หละ แล้วกะซุปใส่กันกับน้ำพริกปลา(ป่นปลา)คึดว่า อิอิ
    ใบผักติ้วกะซุปคือกันจ้า แต่เพิ่นต้มก่อนจังเอามาซอยแล้วกะซุป อย่ถามสูตรเด้อ เฮ็ดบ่เป็น กินเป็นซื่อๆ อิอิ
    คนที่กล้าจะพ่ายแพ้เท่านั้น...ที่จะประสบความสำเร็จอย่างยิ่งใหญ่

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ มั่วหน่าฮ่าน

เคยกินอยู่ครับ แต่น้อยๆ อีแม่เพิ่นเฮ็ดให้กิน...ซุปใส่หอยขม...(ต้มหอยแล้วแกะโตมันใส่) ...แซบหลาย . . .คึดฮอดแม่เด้ Re: +++...ซุปไบหมากม่วง... +++ Re: +++...ซุปไบหมากม่วง... +++
    ไม่เข้าถ้ำมอง เหตุไฉนจะได้มอง...http://img198.google.co.th/img198/6016/iinjiisjiisj.gif

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ โป้ยก่าย

Re: +++...ซุปไบหมากม่วง... +++ กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ ฅนภูไท
    ไผมีสูตร ซุปไบหมากม่วง รบกวนแหน่ อยากได้สูตรครับ...ผมไปอุบลตอนสงกรานต์ เลยมีโอกาสได้กิน รู้สึกว่าสิแซ๊บหลาย
    แตบ่รู้ว่าเพิ่นใส่อิหยังแหน่ ใช้ใบหมากม่วงหยังซุป ขั้นตอนเฮ็ดแบบได๋แหน่ครับ ขอบคุณล่วงหน้าเด้อครับ
    ข้อยเคยกินคือกัน แต่ว่าวิธีเฮ็ดนั้นข้อยสิลองเดาเบิ่งเด้อจักมันสิแม้นหรือบ่แม้น
    ขั้นตอนแรกเอาใบหมากม่วงอ่อนมาต้มก่อน จากนั้นกะนำมาสับๆ แล้วนำเครื่องปลุงใส่ มีน้ำปลา น้ำปลาแดกอันนี้ขาดบ่ได้มันต้องมีกลิ่นปลาแดกจักหน่อย แล้วกะมีแป้งนัว(ผงชูรส)น้ำหมากนาวหัวหอม แล้วกะขั้วในงาตำให้ละเอียดโฮยหน้า มีใบผักสะละแหน่ปกหน้าอีก สุดท้ายกะข้าวเหนียวฮ้อนๆคุ้ยเลย ฮ้าๆ แซบปานหยัง
    จงเอาชนะในความยาก มิฉะนั้นความยากจะชนะท่าน

บล็อก
    1

จารย์ครับเขาเอาใบหมากม่วงอิหยังมาเฮ็ดครับ ...รึได้ทุกพันธุ์เลยติ...อธิบายให้ฟังแหน่ครับ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ โป้ยก่าย

Re: +++...ซุปไบหมากม่วง... +++ กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ ฅนภูไท
    จารย์ครับเขาเอาใบหมากม่วงอิหยังมาเฮ็ดครับ ...รึได้ทุกพันธุ์เลยติ...อธิบายให้ฟังแหน่ครับ
    แต่ว่าใบหมากม่วงนี้ข้อยกะบ่แน่ใจคือกันเด้อ คิดว่าน่าสิได้ทุกพันธุ์แต่ข้อสำคัญกะคืออย่าให้มันอ่อนเกินไปมันสิฝาดเอาแบบพอดีๆ มันจั้งสิออกมันๆแน่
    จงเอาชนะในความยาก มิฉะนั้นความยากจะชนะท่าน