หัวข้อ: ซุปเห็ดไค

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หยก ยโสธร
    ซ.ลาซาล บ้านเกิด อ.คำเขื่อนแก้ว

ซุปเห็ดไค

หวัดดีครับ พี่น้องบ้านมหา มื้อนี้มีโอกาศได้นำเสนอเมนู "ซุปเห็ดไค" วัตถุดิบหลักเป็นเห็ดไคที่เอามาจากทางยโสธร ช่วงออกพรรษาที่ผ่านมา
    แม่เพินเก็บไว้ถ่าตั้งแต่ช่วงเดือนสิงหา ย่อนว่าช่วงนั้นเห็ดออกหลายคัก เพินนึ่งใส่ถุงแบบสูญยากาศแล้วใส่ไว้ในช่องฟิช จั่งเก็บไว้ได้โดน

วัตถุดิบ
    - เห็ดไค
    - พริกสด
    - หอมแดง ต้นหอม หอมเป ผักใบมน

เครื่องปรุง
    - น้ำปลาร้า
    - น้ำปลา
    - ผงนัว

เริ่มกันเลยครับ เอาเห็ดไคที่แช่แข็งไว้ออกจากช่องฟิช ต้มใส่น้ำ+หยอดน้ำปลาร้าให้สุกอีกเทือนึง หรือบ้านเฮาเอิ้นว่าต้มป่นนั้นล่ะครับ
    แล้วตักออกใส่จานพักไว้ให้เย็น บางสูตรเพินจี่เอาครับ

ซุปเห็ดไค

จากนั้นเอาเห็ดมาซอย หรือสับเป็นชิ้น

ซุปเห็ดไค

เตรียมผักหอมสำหรับใส่ซุปเห็ด มีพริกดิบจี่ หอมแดง ต้นหอม หอมเป ผักใบมน

ซุปเห็ดไค

จากนั้นเอาพริกดิบจี่ใส่ครกตำให้ละเอียด ตามด้วยเห็ดที่ซอยไว้ ซอยผักหอมลงไป ปรุงรสด้วยน้ำปลา ผงนัว
    อย่าลืมหยอดน้ำต้มป่นลงนำจัก 2-3 ช้อน ซุปเห็ดสิได้มีน้ำเอาะเจาะ บ่แห้งจนเกินไปครับ

ซุปเห็ดไค

ปรุงรสแล้วกะคนให้เข้ากัน ซิมเบิ่ง ถ้าแซบแล้วกะตักใส่จานเสริฟได้เลยครับ

ซุปเห็ดไค

แนวกินตื่มกะได้ทอดกุนเชียงกับต้มไข่ มาเด้อครับกินข้าวแลงนำกัน

ซุปเห็ดไค

ซุปเห็ดไค

ซุปเห็ดไค

เล็กๆน้อยๆจากทีมงาน ขอบคุณสำหรับพื้นที่นำเสนอครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ คนของหัวใจ
    น่ากินค่ะบ่าวหยก ติดตามมาเกือบทุกกระทู้ มีฝีมือในการทำอาหารปานแม่บ้านน้อค่ะ หายากวัยรุ่นสมัยนี่ทำได้ เมนูบางอย่างพี่กะคือสิบ่ได้ดอกค่ะ อาศัยฝรมือแม่มาตลอดตะน้อยจนเถ่า

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    มาเฮ็ดงายเฮ็ดดายแท้หละบ่าวหยกแหมพากันกินงายเน๊าะหล่า

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์
    ช่างภาพอิสระ
    สัญลักษณ์ของ ฅนภูค่าว
    นครโคราช บ้านเกิดกาฬสินธุ์
    แค่นี้กะแล้วแลง กินเพื่อยู่... :b-b

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ เซียงเหมี่ยงเมืองสุรินทร์
    สุรินทร์, ร้อยเอ็ด, และ สปป.ลาว
    โฮ้ เป็นตาแซบครับบ่าวหยก กับข้าวบ้าน ๆ กินแล้วกะได้หายคิดฮอดบ้านเฮาเนาะ...

ให้อ้ายถามแหน่ครับ อั่นผักใบมน มันแหม่นผักหยังครับ...

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ teerapat

หิว

หิวข้าวแล้วล่ะอยากกินนำเด้เนาะบ่ได้กินนสนแล้ว

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    กิโลละแพงขนาดเห็ดไค เอาย่างไฟ พร้อมกับพริกดิบ หัวหอม กระเทียม ปลาทูนึ่งจักหน่อย เด็ดผักอิออมใส่ ใส่ข้าวคั่ว หยอดน้ำปลาแดก ใส่ผงชูรส บีบบักนาวฮาด กินกับข้าวเหนียว บ๊ะ....ถึกกันดีปานหยัง

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ พล พระยาแล
    กิโลละแพงขนาดเห็ดไค เอาย่างไฟ พร้อมกับพริกดิบ หัวหอม กระเทียม ปลาทูนึ่งจักหน่อย เด็ดผักอิออมใส่ ใส่ข้าวคั่ว หยอดน้ำปลาแดก ใส่ผงชูรส บีบบักนาวฮาด กินกับข้าวเหนียว บ๊ะ....ถึกกันดีปานหยัง
    อ้ายพลบรรยายซะเห็นภาพเลยเนาะ....กินกับเข่าเหนียวฮ้อนบาดเนี่ย

ท่องเวบ สัญลักษณ์ของ pui.lab
    โสดไม่มีใครเอา หรือว่าเราไม่เอาใคร
    บล็อก
    9
    ตาแซบอยู่น้อง เห็ดไค คล้ายๆ เห็ดสหรัฐฯ ดอกตุ้มๆ
    คุณแม่ก็เก่งภูมิปัญญาชาวบ้าน ต้มแล้วก็เก็บในช่องฟิต
    ได้กินเห็ดนาน
    บ้านมหาดอทคอม เว็บไซต์ส่งเสริม ศิลปะ วัฒนธรรมไทย ศิลปิน ความรู้ออนไลน์
    st1: มิตรภาพและรอยยิ้ม กับดีเจคนไกลบ้าน st1:

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หยก ยโสธร
    ซ.ลาซาล บ้านเกิด อ.คำเขื่อนแก้ว
    เอื้อย คนของหัวใจ : ขอบคุณครับ ส่วนมากสิเฮ็ดเป็นแต่แนวกินบ้านเฮา แล้วกะอาหารป่าเป็นส่วนหลาย ตะน้อยมักเฮ็ดแนวกินซอยอีแม่ เลยจื่อได้
    ส่วนกับข้าวไทยสิให้แม่บ้านเพินเฮ็ด ผมบ่ค่อยถนัดปานได๋ครับ

ลุงใหญ่ : อยู่ง่ายกินง่ายครับ พอแล้วคาบยุครับ

อ้าย ฅนภูค่าว : ครับซำนี้ล่ะพอแล้วแลง กินแล้วกะนอน ตื่นมากะว่ากินอีกเนาะ :b-b

อ้ายเซียงเมี่ยง : เว่าพื้นกับข้าวบ้านเฮาบ่ได้ซื้อน้อครับ เมือยามได๋ขนลงมาจนว่าเจ้าของรถจ่ม ซูมื่อนี้มีรถเองแล้วแฮงสะดวก เอามาฮอดถ่านไว้ดังไฟ
    อั่นผักใบมนกะคือ สะระแน่ นั้นล่ะครับ อันเดียวกัน ใบมันกลมๆมนๆ เพินเลยเอิ้นผักใบมน

อ้าย teerapat : มาเด้อครับ แซบๆนำกัน :,1-

อ้ายพล : คิดภาพแล้วเป็นตะแซบยุครับ สูตรเจ้าว่ากะดาย ว่าแต่ ผักอิอ่อม มันเป็นแนวได๋ฮึ

เอื้อยปุ้ย : ขอบคุณครับ เว่าพื้นวิธีถนอมอาหาร อีแม่เพินกะเฮ็ดสูตรเดียวกันกับเฮ็ดน้อไม้ถุงนั้นล่ะครับ
    วิธีเฮ็ดคือ เอาเห็ดมาล้างให้สะอาด เอาใส่ถุงพลาสติกที่สะอาด มัดปากถุงให้แน่น บ่ให้อากาศภายนอกเข้าได้
    แล้วกะสวมด้วยถุงพลาสติกอีกชั้น มัดปากให้แน่นคือกัน แล้วนำถุงเห็ดไปนึ่งให้สุก
    ที่สำคัญคือ อย่าเฮ็ดให้ถุงหั่ว บ่ชั้นสิบ่สามารถเก็บไว้ได้โดน
    พอสุกแล้ว ปล่อยให้เย็น จั่งค่อยเอาเก็บไว้ในช่องฟิช โดนสุดที่เพินเก็บไว้ถ่า 6 เดือนครับ โดยที่รดชาดเห็ดบ่เปลี่ยนแปลง

Tags for this Thread