หัวข้อ: ลาบหมาน้อย ฝีมืออีแม่

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หยก ยโสธร
    ซ.ลาซาล บ้านเกิด อ.คำเขื่อนแก้ว

ลาบหมาน้อย ฝีมืออีแม่

สวัสดีครับ พี่น้องบ้านมหา มื่อนี้บ่าวหยกมีโอกาศได้เอาแนวกินทางบ้านเฮามานำเสนออีกเนมูนึง นั้นกะคือ "ลาบหมาน้อย"
    กลับบ้านปีใหม่เห็นเครื่อหมาน้อยที่อีแม่เพินปลูกไว้ข้างเฮือนกำลังงาม เลยคึดอยากกินลาบหมาน้อยฝีมืออีแม่ กะเลยแอ่วเพินเฮ็ดให้กิน
    เป็นสูตรทางยโสธรเด้อ ถ้าเฮ็ดบ่คือกันกะถือว่าแลกเปลี่ยนสูตรกันเนาะครับ

มาครับ เตรียมวัตถุดิบ เครื่องเปรุง
    - ใบหมาน้อย ข่าอ่อน หัวซิงไค ปลาสำหรับตำป่น หอมแดง ต้นหอม ผักชีจีน น้ำสะอาด
    - เกลือ น้ำปลาแดก ผงนัว พริกผง น้ำปลา

นี้ล่ะครับ เครือหมาน้อยอีแม่เพินปลูกไว้ ปลูกไว้ข้างแอ่งน้ำหม่องล้างถ้วยแฮงงามครับ ย่อนเครือหมาน้อยมักดินชุ่ม

มีนี้ให้อีแม่ลงมือเฮ็ดให้กิน เก็บมาจัก 2 กำมือ ล้างให้สะอาด คั้นใส่น้ำสะอาดจัก 3-4 ถ้วย แล้วกรองเอากากถิ่ม
    ถ้าคั้นให้น้ำข้นแฮง กะสิเป็นวุ้นไว บ้านผมเอิ้นมันเป็นโต

พอได้น้ำหมาน้อยแล้วกะพักไว้ก่อนครับ ปล่อยไว้จั่งซี่ข้ามมื่อกะบ่เป็นวุ้น แต่ถ่าใส่เครื่องปรุงลงไปแล้ว บ่เกิน 5 นาทีเป็นวุ้นเลย
    ผมกะยังบ่ฮู้ว่าเป็นย่อนหยัง ผุได๋ฮู้บอกผมแนเด้อครับ

หันมาต้มป่นครับ ปลาดุกนา ปลาเข็ง ได้มาจากไปส่อนส่างก่อนหน้านี้ล่ะครับ แบ่งขังใส่ใหไว้ถ่าป่น
    ต้มป่นใส่น้ำปลาแดก ใส่เกลือลงไปนำ

พอปลาสุกกะแกะเอาแต่เนื้อ ตำป่นคือป่นปลาทั่วไปนี้ล่ะครับ ใส่หอมแดงสด พริกป่น ต้นหอม ผักชีจีน ผงนัว น้ำปลา
    แต่สิปรุงรสให้เข้มข้น(เผ็ด,เค็ม)กว่าป่นธรรมดา กะว่าเวลาเอาป่นลงในน้ำหมาน้อยนัวพอดีบ่ต้องปรุงหยังเพิ่ม แล้วๆกะตักใส่ชามไว้

ซอยข่าอ่อน หัวซิงไคบางๆ ถ้ามีบักเขือเหลืองกะซอยใส่นำเด้อครับ แต่มื่อนั้นผมหาบ่ได้

เครื่องครบทุกอย่างแล้ว หาถ้วยออกมาเตรียมไว้ มือถือช้อนถ่า เพราะว่าทางบ้านบ่นิยมกินแบบเป็นวุ้น กะต้องฟ้าวแนจักหน่อย
    พร้อมแล้วนับ 1 2 3 แล้วเทป่นปลาที่ปรุงเข้มข้นไว้ลงไป ลาบหมาน้อย ฝีมืออีแม่ ตามด้วยข่าอ่อนกับหัวซิงไคที่เฮาซอยไว้ลงไป แล้วฟ้าวคนให้เข้ากัน

ตักแบ่งใส่ถ้วยแล้วลงมือซดทันที ถ้วยไผถ้วยมันบ่ซั่นช้อนมันสิตำกัน มีเวลาบ่ถึง 5 นาทีครับ หมาน้อยสิเป็นวุ้น
    ทางบ้านบ่นิยมกินตอนมันเป็นวุ่นครับ เพราะว่ามันสิแยกน้ำแยกเครื่องออกจากกัน ทางบ้านเพินเอิ้นคายเครื่อง บ่แซบ
    ฟ้าวหลายฮอดบ่มีเวลาถ่ายเอาฮอดวงพาข้าว รูปกะดาย ที่เห็นในภาพนี้ถ่ายหลังจากปรุงเครื่องไปบ่ถึงนาที เร่มสิจับกันเป็นวุ้นแล้ว

มาเบิ่งแนวกินตื่มครับ กะมีป่นปลา แบ่งออกไว้ถ่าจ้ำ

ป่นแมงขี่เต่าใส่แมงดา พ่อลุงเพินเอามาต้อน

ทอดปลาแห้ง กับซิ้นหลอด

ลากันด้วยภาพนี้น้อครับ ตำบักม่วงส้ม เอาไว้พ้อกันอีกในกระทู้หน้า

ขอบคุณบ้านมหาสำหรับพื้นที่นำเสนอ สุขซำบายดีทุกท่านครับ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ pcalibration
    เมืองฉะเชิงเทรา(แปดริ้ว)
    บล็อก
    1
    โอ้...ขอบคุณครับบ่าวหยก...
    หมาน้อยเป็นสมุนไพรยาเย็นชนิดหนึ่ง
    คำเตือน..ปาณาติปาตาเวระมะนีสิกขาปะทังสะมาทิยามิ

เป็นการกระทำเพื่อยังชีพไม่ได้มีการโกรธแค้นเกลียดชังซึ่งกัน สัพเพสัตตา อเวราโหนตุ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ Boom69
    Khon kaen ThaiLand
    บล็อก
    4
    คงสิแซ่บ ตามคำบรรยายภาพเนอะจ้า ลาบม๋าน้อยว่ะสั้น

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    เป็นตาซดอิหลีเน๊าะเป็นอุ้มลุ้มอยู่พ่ะน่ะ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ มาลัยศรี
    บล็อก
    1
    เห็นตำบักม่วงแล่วน้ำลายแตกหย่าวโลด ยอมรับว่าบ่เคยกินเทื่อลาบหมาน้อยนี่ อยากลองยุค่ะ ขอบคุณที่นำมาให่เมิ่งค่ะ

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    แซบซำไดน่อ คล้ายๆลาบเทาเนาะ
    บ่อทันเคยลองจักเทื่อ บ่อว่าสิเป็นหมาน้อย หรือหมาใหญ่ 555

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ มะเหมี่ยว
    สุดประจิมที่ริมเมย
    จะแม่นเพิ่นบ่อึดแนวหยากแนวกินเนาะ