หัวข้อ: มือใหม่หัดเล่นพิณ

Noppy_
    Guest

มือใหม่หัดเล่นพิณ

ไห่ถามแน๊คับ เล่นพิณ มันต้องใซ้ เอฟเฟกคือกีตาร์บ่ คับ :D

ทีมงานกลองยาวบ้านมหา สัญลักษณ์ของ มือพิณน้องใหม่

Re: มือใหม่หัดเล่นพิณ

การเล่นพิณเหรอครับ มันกะขึ้นอยู่กับสถานการณ์นำ แล้วกะแนวเพลงที่เล่น
    เอาจั่งซี้เด้อครับ ถ่าสมมุติว่าสิเล่นพิณอยู่กับลายเพลงที่เป็นแนว ออกไปทางลายโปงลางอิสาน บ่ควรที่สิใช้เอฟเฟกต์อิหยังให้มันมากมายเพราะว่า เฮาสิเน้นความเป็นธรรมชาติให้หลายที่สุด แต่ว่าถ้าหากเฮาสิใช้เสียงเดิมๆเลยกะสิบ่คืออีกหล่ะ กะเลยต้องใช้แหน่เพื่อเฮ็ดให้เสียงน่าฟัง
    ถ่าสมมุติว่า เล่นในแนวสไตล์ออกไปทางหมอลำซิ่ง อืมอันนี่ส่วนมากแล้วเขากะสิมักใช้เอฟเฟกต์กันค่อนข้างอลังการณ์เลยทีเดียวเช่นพวก Flenger phaser reverb chorus โอ้ยอีกหลาย จึงสิเฮ็ดให้เสียงน่าฟัง
    อีกแนวหนึ่งแนวเพลงและเพลงฝรั่ง อั่นนี่กะใช้เอฟเฟกต์แบบอลังการไปเลย ในที่นี่หมายถึง ใช้อั่นได๋กะได้ให้คือของจริงมากที่สุด ผุลางคนอาจสิสงสัยว่า เอ๊ะ แล้วพิณเฮานี่มันสิไปเล่นเพลงสไตล์ฝาหรั่งได้จั่งได๋ .... อย่าลืมเด้อครับพิณนี่กะสามารถที่จะเล่นคอร์ดได้คือกัน แต่ว่าบางคอร์ดกะสิถืกจำกัด..... โอ้ยยเว่าหลายสิล่วงเอาเป็นว่ามื่อหลังสิมาตั้งกระทู้เรื่องคอร์ดให้กะแล้วกัน ขอว่างๆสาก่อน

จากที่กล่าวมาทั้ง เบิดนี่ ทั้งนีทั้งนั่นกะขึ้นอยู่กับความต้องการของคนเล่นนำ บ่จำเป็นเสมอไปดอกครับว่าต้องเป็นตามที่ผมเว่ามา

อ้างอิง.... อาจารย์ มือพิณสายฟ้า
    สื่อบันเทิงที่นำมาให้รับชม รับฟังเป็นเพียงตัวอย่างเท่านั้น หากท่านชื่นชอบ สื่อใด โปรดซื้อสินค้าลิขสิทธิ์

Noppy_
    Guest

ขอบคุณหลายๆคับอ้าย ผมเล่นแนวหมอลำซิ่งเด้อคับ ซิไปหามาแต่ไสน้อหลายปานนิ่
    ฝาก Mod ซ่อยลบกระทู้อีกอันแน่คับ หลายอันหลายเดี๋ยวสิงง

หนุ่มมะพร้าวห้าว
    Guest

คุณ +♪มือพิณน้องใหม่+
    เขาเก่งอยู่แล้ว ................ ว่าแต่เล่นลำซิ่ง เขาตั้งสายแบบพิณธรรมดานี่บ่อครับ ( มลม )

boomskr007@thaimail.com
    Guest

ขอโน๊ต ลายลำเพลิน เเนครับดีตจังได๋นอ พีอายเอย :) Re: มือใหม่หัดเล่นพิณ

บ่าวสารคาม
    Guest

Re: มือใหม่หัดเล่นพิณ กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ boomskr007
    ขอโน๊ต ลายลำเพลิน เเนครับดีตจังได๋นอ พีอายเอย :) Re: มือใหม่หัดเล่นพิณ

ที่โพสไว้ก่ามีเด้อ ลองเปิดเมิ่งดีๆ แต่มันมีแต่ลาย 55+ เสียงบ่มี เจ้าไปเล่น อ่านลายบ่เป็นคือสิงงคือกั๋น จังได๋ก่าลองปรึกษามือพิณน้องใหม่เพิ่นเด้อ

หนุ่มมะพร้าวห้าว
    Guest

ใช้ก็ได้ ไม่ใช้ก็ได้ Effect น่ะ ..... ถ้าต้องการเสียงหวานๆ แปลกๆ ก็ใช้

ตู้แอมป์บางอันก้มี Effect ในตัว

ใช้แล้วไม่ผิดกติกา และไม่ผิดกฎหมายเท่าที่รู้

แต่อยู่ที่คนเล่นว่าอยากใช้มันไหม แค่นั้น

พิณที่บรรเลงตามท้องตลาดก็มีบ้าง แต่น้อยคนที่ใช้

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวเมืองขอนแก่น
    ซักมื่อนึง บ่าวเมืองขอนแก่น ก่าสิเก่งคื่อกัน...::)

judo_me
    Guest

พบปะพูดคุย แนะนำเวปไซร์น้องใหม่สำหรับผู้มีใจรักในเสียงพิณ

เวปไซร์เพื่อการเผยแพร่พิณอีสาน ของ ครูโสโชค ครูภูมิปัญญาพื้นบ้านอีสาน ปี 48
    www.sochokpin.com

ส่วนพี่น้องคนได๋ที่อยากฝึกเล่นพิณเข้ามาเบิ่งทางนี้เลยครับ
    http://cid-66e775a1b195ccce.spaces.live.com/
    :g::)แนะนำเวปไซร์น้องใหม่สำหรับผู้มีใจรักในเสียงพิณ