หัวข้อ: "ด่วน" ช่อยกันอนุรักษ์ฮักษาภาษาถิ่น ไทยลาวอีสาน

ไทเฮา
    Guest

"ด่วน"ช่อยกันอนุรักษ์ฮักษาภาษาถิ่น ไทยลาวอีสาน

แมนอีหลีบ่อ?

คเจ้าว่า ตอนต้นๆเข้าวงการ นักฮ้อง ลูกทุ่ง หมอลำเฮาฮ้อง ลำเป็นภาษาถิ่นอีสานได่อย่าง ม่วนงาม แต่พอโดนไป พอดังพอรวยขึ้น ภาษาบ้านเฮาในเพลงในลำ ค่อยๆหายไป เหลือแต่ภาษาไทยภาคกลางในเพลง เรื่องแบบนี้เกิดขึ้นตลอด และกำลังเกิดขึ้น กับ นักฮ้องคนงามสาวอุบล ต่ายอรทัย, หนุ่มอุดร ไมค์ พิรมณย์พร เป็นต้น, รวมไปถึงวงโปงลางสะออน พู้นนำ

ฮักแพง

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ จำปา
    กะคง ฮักแพง แล้วกะต้อง แบ่งปัน หั่นหล่ะค่ะ ใช้เทิงสองภาษาเพื่อคนฟังจะได้เข้าใจ เพราะคนฟังกะบ่แม่นมีแต่คนอีสาน คนไทยทั้วประเทศเผิ่นได้ฟังเข้าในนำ
    ตามความเห็นส่วนโตดอกหว้า อิอิ

ศิลปิน นักแต่งผญา สัญลักษณ์ของ หญ้านาง
    ความเห็นส่วนโตเด้อจ้า

เผิ่นกะคงบ่ได้ตั้งใจดอกจ้า เพราะการไปอยู่กรุงเทพฯ บางครั้งกะต้องใช้ภาษากลางในการสื่อสาร ติดต่อการงาน เวลาเผิ่นร้องเพลงคนฟังกะหลายภาค ขั้นสิใช้ภาษาอีสานจนเบิดซุคำ เทป ซีดี กะคงสิขายบ่ได้
    เห็นอ้ายบ่าวไมค์ เลากะเว้าอีสานเด้ะหล่ะจ้า เวลาเว้ากับแฟนเพลง ต่ายเว้ากับหมู่กะภาษาอีสานล้วนๆเด้หล่ะจ้า ( ถ้าเป็นนำเพลงคงเป็นนำคนแต่งเพลงให้ฟังง่ายขึ้นนำจ้า โทษนักร้องบ่ได้ดอกจ้า )

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ ลุนนี ศรีเกษ
    ศรีสะเกษ กรุงเทพ จอมเทียนชลบุรี
    บล็อก
    1
    เพิ่นมีข้อบังคับยุข้อหนึ่งนำเดอจ้า อาจสิบ่อค่อยมีคนฮู้หลายปานได๋ คือการอัดเพลงลงแผ่นครั่งโบราณ จนเป็นซีดีกะตามซ่าง กฏกะคือต้องออกเสียงรเรือ ลลิงสิต้องชัดเจน(เฉพาะเพลงเดอจ้าบ่อแท่นหมอลำ) คันบ่อซั่นเซนเซอร์บ่อผ่าน เพลงสองแง่สองง่ามกะต้องออกเสียงชัดเจนคือกันจ้า ไปซอมเบิ่งเดอ เหตุผลข้อนี้กะเป็นเหตุให้เพลงอีสานเพี้ยน(เว่าลาวปนไทย) นักฮ้องบ้านเฮาทุกคนต้องฝึกหันลิ้นอย่างหนักกว่าสิผ่านได้แต่ละเพลง ถามบ่าวข้าวจี่เบิ่งดู๋

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ บ่าวจีดส์
    เห็นนำอยู่ครับ...ภาษาท้องถิ่นเฮาเป็นภาษาที่มีเสน่ห์ ภูมิใจที่ได้เว่าครับ แต่ก้อคือ หญ้านาง ว่านั่นแหละครับมันก้อแล้วแต่โอกาส สำหรับผมก้อภูมิใจน้าหมู(พงษ์เทพ กระโดนชำนาญ)ครับ ในฐานะที่เป็นคนโคราช เห็นแกออกสื่อทีไรแกก้อพูดแต่ภาษาโคราชตลอด

Tags for this Thread