หัวข้อ: น้องเขมพาเิิบิ่งประเพณีบุญข้าวประดับดิน

มิสบ้านมหา 2010
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ เขมราฐ
    กลางท่งเมืองเขมฯ

น้องเขมพาเิิบิ่งประเพณีบุญข้าวประดับดิน

น้องเขมกลับเมือยามบ้านค่ะ ถูกช่วงบุญข้าวประดับดินพอดีเลยเอามาสู่พี่น้องเิบิ่งค่ะ

ก่อนมื่อยายข้าวประดับดินจะมีการห่อข้าวต้ม ข้าวหนมเด้อค่ะ แต่มื่อห่อข้าวต้ม

น้องเขมมีภาระกิจสำคัง โอ๊ะ สำคัญ เลยบ่มีรูปมาฝาก มีแต่ตอนเฒ่าแม่กับน้า

เพิ่นกำลังเฮ็ดห่อข้าวน้อย

น้องเขมพาเิิบิ่งประเพณีบุญข้าวประดับดิน

อันนี่คือกระทงใส่แนวกินแนวอยากที่จะให้บรรพบุรุษที่เพิ่นล่วงลับไปแล้วค่ะ
    คนอีสานมีความเชื่อว่าใน 1 ปียมโลกจะเปิดให้คนที่ล่วงลับไปแล้วมารับเอา
    แนวกินแนวอยาก ซุมลูกหลานกะเย็บใบตองใส่ของกินให้แนวนี่ล่ะค่ะ
    เพิ่นจะใช้ทั้งหมด 9 กระทงค่ะ แล้วการเย็บ และการกลัดไม้กลัดห้ามกลัดทางขวาง
    เพิ่นผู้มารับจะไขกินบ่ได้ว่าซั่นค่ะ

อั่นนี่กะเป็นแนวอยากแนวกินที่จะใส่ในกระทงค่ะ ในตอนหัวค่ำแต่ละบ้านเพิ่นกะจะ
    เอามาแบ่งมาปันกันค่ะไผ๋มีหยังกะเอามาแลกกันค่ะ เบิ่งเอาโลดเด้อค่ะมีหยังแหน่กะดาย
    หลายคักค่ะน้องเขมสาธยายบ่เบิดค่ะ น้องเขมพาเิิบิ่งประเพณีบุญข้าวประดับดิน

คำหมาก กอกยา ขาดบ่ได้เลยค่ะ ต้องมี

บาดนี่กะมาหั่นลงในกระทงค่ะอีกอย่างที่ขาดบ่ได้กะคือ เกลือ ปลาแดก
    หน่อไม้ส้มเด้อค่ะ

นางแบบ(สายเดี่ยว) กิตติมศักดิ์ค่ะ ฮ่าๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆ ตอนนั่นประมาณ 3 ทุ่มกว่าค่ะ

ห่อข้าวน้อยพร้อมแล้ว เพิ่นกะจะเอาไปยายในวัดตอนกลางดึกเด้อค่ะ
    บ่มีรูปตอนไปยายดอกค่ะ เฒ่าแม่เลาไปเอง น้องเขมนอนถ่าอยู่บ้าน

ปล. ถ้าพี่น้องท่านได๋มีลำกลอน วิญญาณแม่ ของแม่มนฤดี พรมจักร
    ขอความอนุเคราะห์เอามาลงประกอบให้น้องเขม จะเป็นพระคุณอย่างยิ่งค่ะ
    ขอบพระคุณล่วงหน้าเด้อค่ะ

[WMA]http://www.freewebs.com/thai999/winyanmae.wma[/WMA]

วิญญาณแม่- มนฤดี พรหมจักร

หากไม่ต้องการฟังเสียงเพลง คลิกปิดเสียงนะครับ
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย เขมราฐ; 06-08-2010 at 09:07. เหตุผล: เพิ่มเพลงตามคำขอครับ

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ ธิดายาเย็น
    ขอบคุณน้องหล่าเขมราฐที่นำภาพประเพณีและสาระความฮู้มาฝากพี่น้องบ้านมหาเฮาเสมอ..ทางบ้านเอื้อยกะได้เฮ็ดอยู่คือกันจ้า เอื้อยกะบ่ได้ไปหยายนำเพิ่นดอกเฮ็ดซ่อยเพิ่นซื่อๆจ้า..เอื้อยเคยได้อ่านและได้ฟังอยู่ ลำกลอนวิญญาณแม่ น่ะจ้าฟังแล้วเป็นต้องน้ำตาไหลทุกเทื่อเลย..สงสารวิญญาณแม่มาถือตะกร้าเฝ้าถ่าให้ลูกเอาแนวกินมาส่ง..แต่กะถ่าแล้วถ่าอีกกะบ่มีแม้แต่เงาของลูกน้อย..หรือลูกสิลืมแม่แล้วบ่น้อลูกแม่เอ๋ย..

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ เเมงสะดิ้ง
    บล็อก
    24
    ขอบคุณหลายๆ จ้าน้องเขมสำหรับภาพประกอบ
    บ่แมนมืออาชีพ...กะอดสาฟังไปก่อนเด้อจ้า
    ฟังตอนซ้อมนี่ล่ะ...ส่วนเวอร์ซั่นเต็มๆ
    ต้องรอทีมงานบ่าวกันต์เด้อจ้า อัดเสียงกับเพิ่นแล่วจ้า
    ขอเป็นแฮงน้อยๆ พอได้ซ่อยกันสืบสานเนาะ

Sarapan :: MVI_0003-1.flv video by toursweden - Photobucket

Sarapan :: MVI_0004-1.flv video by toursweden - Photobucket
    สะดิ้งคือน้องได้ยินเสียงฆ้องกะแล่นตำ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มเหงาคนไกลบ้าน
    มาคิดฮอดบ้านแท้น้อบาดนี้ คิดฮอดเฒ่าแม่เด้น้ครับ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ แหลวแดง
    เบิ่งแล้วคิดฮอดบ้านจ้าน้องเขม แม่นอันเดียวกับบุญข้าวสากบ่จ้า บ่เข้าใจปานได๋ จำได้แต่ว่าตอนเด็กน้อยได้ไปยาดข้าวสากที่เพิ่นห้อยไว้นำกกไม้หั่นแหม หรือว่าเป็นคนละบุญกันน้อ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ริมฝั่งหนองคู
    อยู่บ้านผมเอิ้นบุญข้าวสาก คือกันบ่อน้อ บ่อแน่ใจ (ศรีสะเกษ) ขอขคุณหลายครับ

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ ตรี ศรีเมืองใหม่
    หนุ่มอุบล คนศรีเมืองใหม่
    น้องหลิน กระทู้นี้เอาไป 5 ดาว จ้า เป็นการอนุรักษ์ศิลปะวัฒนธรรมท้องถิ่งอิสานบ้านเฮา
    :welcome3"...ศรีเมืองใหม่แดนธรรมประเสริฐ ถิ่นกำเนิดหลวงปู่มั่น ลือลั่นสวรรค์ภูหล่น ยลสวยหินผานางคอย ลอยล่องแก่งจุการ งามตระหง่านเสาธงวงกลมใหญ่...">>>>> www.muangmai.ob.tc

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ลูกอิสาน
    ขอบคุณน้องเขม หลายๆๆๆเด้อจ้าได้ความรู้อีกแล้วเอื้อย เคยแต่ได้ยินว่าบุญข้าวประดับดิน
    เอาข้าวน้อยไปย่ายเห็นแม่เฮ้ดก่ะบ่ได้สนใจ อิอิ เอาประเพณีอิสานมาฝากพี่น้องอีกแหน่เด้อจ้า

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ ชายหล่ามาดามศรี
    เหตุการณ์นี้จำได้ดี คิดฮอดตลอดเวลาพะนะ

เนื่องจากแถวบ้านเพิ่นสิเอามาห่มโฮมกัน

ไผมีแนวกินแนวได่กะสิเอามารวมกัน นึ่งกอย นึ่งมัน หมากสีดา

ตำหมากหุง กบทอด หลาย ๆๆๆ ว่าแม่นมีสุแนวเอาโล้ด

ตอนเพิ่นห่อกะหยิบกันพร้อม มาดามศรีกะตีมือไปพร้อมปานไล่แมงวัน 555

สุดหลายที่เหลือกะเป็นหน้าที่ของผีบ่เคยพ้อข้าวประดับดินคือเด็กน้อย นั่งถ่ากินของเหลือ

จากที่เอามาห่อข้าวน้อย 5555 งานนี้อิ่มเทิงผีเทิงคน เด้อพี่น้องเว่ามาแล้วกะคิดฮอดขนาด

ตอนไปยายข้าวน้อย ผู้เฒ่าเพิ่นว่าถ้าอยากเห็นให้ก่องก้นเบิ่งพะนะ

เฮ็ดมาแล้วกะคือบ่เห็นเด่ละ 5555 แบบว่าแต่น้อยมึนแฮงใหญ่ว่าคักกว่าเก่า ...

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    ผมเมือบ้านมื่อวันที่20นั่นกะได้หย่างเข้าไปในวัด ได้เห็นเข้าสากที่เพิ่นเอาไปยายไว้ ยังบ่อทันแห้งเลย....

Tags for this Thread