หัวข้อ: วิธีป้องกัน และกำจัดมอดในข้าวสาร

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์
    เคยเห็นอยู่ครับอ้ายเซียงสีฯ แต่ของผมเกิดจาก รวงข้าวเปลือก
    เก็บมาจากนาทางภาคกลาง เก็บใส่ถุงแซวผ่านไปสักสิบวันจะมีแมลงผีเสื้อตัวเล็กๆ บินให้เห็น คล้ายแมงหวี่แต่สีเทาๆ แกะเมล็ดข้าวเปลือกดูมีหนอนอย่างว่าครับ

การป้องกันไม่ให้มอดบินมาหาข้าวสารคงทำยากมั้งครับพี่ติ่ง แต่การป้องกันแบบอื่นทำได้โดยการ ป้องกันที่ต้นเหตุ คือ

หนึ่งไม่นำข้าวสารมาจากบ้าน และสองเมื่อได้ข้าวสารมาให้ทำการแบ่งแจกเพื่อนพี่น้องคนรู้จักให้หมดทั้งสี่ถุงปุ๋ย แค่นี้ปัญหาเรื่องมอดก็จะหมดไป อิอิ

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ lukhin_inter
    อิสานใต้ ประเทศไทย
    มีปัญหาคือกันจ้าเรื่องมอด..ย้อนว่าครอบครัวคนน้อยข้าวหลาย อิอิ
    กินกะบ่ทันมอดกะมาจ้อย ลองสังเกตเพิ่นกะบ่ได้มาจากที่อื่นนะมอดนี่เพิ่นเป็นพวกเกิดเอง
    พวกโอปาติกะ...ผุดมาจากในเมล็ดข้าวสารเคยแกะถ่ายภาพจากเมล็ดกะเจอเลยเด้อ
    พอเห็นจุดดำ ดำ แกะเบิ่งมอด...เห็นเอื้อยหน้าบ้านเพิ่นเอาข้าวที่มีมอดเทใส่พรมแมะ
    (พรมกะแบบสะอาด สะอาดน๊อ)ตากแดดฮ้อนเปรี้ยงๆ ปรากฏว่ามอดถึงแก่ชีวิตหมด
    ตอนแรกลองตากบนพาสติกกะบ่ตายเหมิดนะ แต่พรมเมื่อโดนแดดดูดความร้อนไว้
    เบิ่งซงมอดคงสิอ่วมอรทัย..ฮ้อนบ่ไหวแล้วเพิ่นกะพากันถึงแก่ชีวาวายหมดเลย.......
    ข้าวเอื้อยเพิ่นหลายเพิ่นทดลองให้เบิ่ง.....เห็นตามแม่นแท้ ตายเกลี้ยง
    อุปสรรคเป็นได้ทั้งบันไดให้ก้าวขึ้นไป...หรือ
    เป็นภูผาที่ขวางกั้น...ขึ้นอยู่กับว่าจะมองมุมไหน

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ ฅนเมืองยศ
    ผมใช้วิธีนี้ครับ เอาข้าวสารไสในถังแบบมีฝาปิด(ถังพาสติก)แล้วเอาไปไว้ในกะละมังโดยเอาโฟมรองก้นถังนำ แล้วเทน้ำลงในกะละมัง(เฮดแบบกันมดขึ้นตู้กับข้าว)ไสน้ำสูงแค่ก้นถัง ห้ามก้นถังจุมน้ำเดี๋ยวข้าวเนา ไสเกลือลงไปนำกันยุงมาไข่ กับกันน้ำเนา อีแม่สีข้าวให้ตั้งแต่สงกรานต์ปีทีแล้วปานนียังก็บอมีมอดเดะหระ ข่อยกินยังบอเบิดยุ

เอาวิธีของผมไปลองใช้เบิ่งเด้อครับ เอาข้าวสารใส่ถังไปตากแดดละกะเอากะลามะพร้าวหรือวัสดุอีหยังกะได้ที่เป็นสีดำ เน้น เป็นสีดำ ที่คล้ายๆกับกะลามะพร้าวงมใว้บนข้าวสาร เพราะว่ามอดมันบ่มักแดดจ้ามันกะสิไปหลบอยู่ในกะลาหรือวัสดุที่เฮาวางใว้บนข้าวนั้นผมเอามาจากการ์ตูนศรีทนนชัยครับ อาจจะได้ผลบ่มากกะน้อย

จากเด็ก อุบล น้องใหม่เด้อครับแนะนำแน่

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ สายลม
    ลองมาทุกวีธีแล้วละจ้า มีวิธีเดียวคือ แจกไทยบ้านเพิ่นไปกินให้หมดส่า หมอดจั่งกินนำบ่ทัน

Moderators สัญลักษณ์ของ สหายพง
    ผมมากับรถผ้าป่า
    วิธีสุดท้านนี้มอดกินนำบ่ทันอิหลีเด้อจ่อยตายแท้มอดมึงบาดนี้

Tags for this Thread