หัวข้อ: ภาษาภูไท มื้อละคำเด้อคับ

ศึกษาหาความรู้

ความเยือกเย็น ภาษาภูไท มื้อละคำเด้อคับ

ฝากโตนำแหน่เด้อคับ ทมเฮ้ามาเป็นสมาชิกเหม่อ ของบ้านมหา มื้อนี้กะสิเอาภาษาทางบ้านผมมาฟะคับ มื้อนี้กะสิเสนอคำว่า
    "มุดมัด" ตามความหมายแล้วคำนี้ หมายถึง อาการหยุดหงิด อารณ์ไม่ดี ไม่อยากให้ใครเข้ามาใกล้ อาจเกิดจากอากาศร้อน หรืออาราณ์เสียจาเรื่องบางอย่าง ยกตัวอย่างเช่น อย่าเฮ้ามาเค้อข่อย ข่อยฮ้อนมุดมัด เอาะไปไกๆข่อยไป๊ แปลว่า อย่าเข้ามาใกล้ฉันฉันร้อน และกะลังหงุดหงิด อารณ์ไม่ดี ออกไปไกลฉันเลยนะ (เมียมักจะพูดกับผัว)
    คาวหน้าสิเอาคำอื่นมาฟะอิเด้อคับ :l- :l- :l-

แมงกะเบื้อ แปลว่าผีเสื้อคับ

ศึกษาหาความรู้
    "มุดมัด" ทางบ้านข่อยเอิ้น หุนหวย เด้

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ tatato_kaka
    หัวโค้ยทะลอก แปลว่า หัวเข่าทะลอก

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ๛หนุ่มบ้านไกล๛
    บล็อก
    8
    เยี่ยม ครับ อิอิ หนุ่มเขมรอย่างผม ได้ความรู้อีกคำนึง "มุดมัด"

ออร กุน เน้อบาท - ขอบคุณครับ

คำว่า"มุดมัด"แปลว่าหนหวยดอกติ...ได้ยินเฒ่าศรีทนได้เว้าดู๋อยู่...หนหวยหยังน้อเฒ่าเอ้ย ปานนี่หละจังถามข่าวคืน พึ่งเข้าใจแหม๋ อิอิ

อีกคำยามเพิ่นโทรหาเฮาบ่ติด...เพิ่นสิมักถามว่า"โอ้...ยังอยู่บ้อเฒ่า ว่าแม่นตายดับชื่อแล้ว"พะนะ
    บ้านข่อยเอิ้นตายดับแนวเด้อเฒ่า...5555+++
    คนที่กล้าจะพ่ายแพ้เท่านั้น...ที่จะประสบความสำเร็จอย่างยิ่งใหญ่

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ กาฬสินธุ์ถิ่นไดโน
    ขอบคุณครับ ฮู้ความหมายแล้ว พอดีมีญาติเป็นภูไทครับได้ยินเราเถียงกันกับผัว ล่ะว่า มุดมัด นิล่ะครับ บ่ฮู้ว่ามันคือหนหวยตั๋วนิ

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ วัฒนชัย หาริโร
    มะขิต กะแปลว่า พริก เด้อครับ
    มิ นิแปลว่า บ่ เด้อ
    ม้ง นิแปลว่า ข้องใส่ปลาเด้อครับ

ว่าที่เขยภูไทรายงาน อิอิ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ หนุ่มสารคาม
    sriracha chonburi
    คืองามแท้ ทางบ้านผมเพิ่นวา คือสวยแท้
    ภาษากลุ่มอาเซื่ยนหละ แปลเบิ่งก่อนนะ