หัวข้อ: วรรณกรรมอิสาน เอิ้นว่า "เทียบเคียง" ลองอ่านลองเขียนนำกันครับ ซ่อยกันอนุรักษ์แน่

ฝ่ายเทคนิคและโปรแกรม สัญลักษณ์ของ บ่าวโจ่โล่

วรรณกรรมอิสาน เอิ้นว่า "เทียบเคียง" ลองอ่านลองเขียนนำกันครับ ซ่อยกันอนุรักษ์แน่

วรรณกรรมอิสาน - คำก่าย
    มีสระเดียวเรียงกันอย่างน้อย 3 คำ เอ้นว่า "เทียบเคียง"

(ต้นฉบับครับ)
    ตามตาดห้วยเทียวท่องทางตีน หลิงสาขาง่างามเงาเงื้อม
    คีรีนั้นอยู่เกษิมแสนภาค พื้นฮาบเผี้ยนผาล้านล่วงสบาย...
    ...........................................................................

อันนี้ลองให้พี่น้อง พิจารณากันเบิ่งครับ ผมว่าเขียนอยากคือกันเนาะ

ตามโตน้อง..........เทียวท่องทานเดิน..............เอิ้นห่ำหา...................หล่าแลงเลยล่วง
    ลมจับไข้.............หนาวในเหนื่อยแน่..............แต่ว่าใจต่อน้อง..........นางนาถนี่แน่นอน
    คิดฮอดเจ้า..........เฮาแฮ่งฮ่ำฮอน..................อ้ายตะลอนนำหา........ค่าคำคนเค้า
    เทียวหาเจ้า.........จนเยาเป๋เปียกป่อน.............นอนกะนอนบ่ได้..........ใจเจ้าจ่องจำ

เหลียวแนมฟ้า..........ขี้ฝ่าใหลหลอล่อง..........แต่ว่านวลนาถน้อง..........ตี้ไปลี้อยู่ใส
    คันแม่นได้...............ผ้อเผิ่นผิวพรรณ............อัศจรรย์นอเฮ้า................ได้ซ่วงเซาซิซมซื่น
    โอ๋น้อหล้า...............หนีจากนาน้องนี่.............ไปเป็นปีแล้วเจ้า...............ทางเป็นหม่องหม่นหมอง
    ไกลจากน้อง............ลมหนาววิดวี่หวี่.............หรือเจ้าหนีจากอ้าย...........หายห้วงให้หว่งหา....แล้วบ้อ

อย่าคิดนะว่าเธออยู่ในโลกนี้คนเดียว หนทางไม่เปลี่ยวขนาดนั้น ยิ้ม ๆ ไว้ซิก็อุปสรรคต้องฝ่าฟัน ยังไงเธอก็จะมีฉันคอยห่วงใย

สื่อบันเทิงที่นำมาให้รับชม รับฟังเป็นเพียงตัวอย่างเท่านั้น หากท่านชื่นชอบ สื่อใด โปรดซื้อสินค้าลิขสิทธิ์

ฝ่ายเทคนิคและโปรแกรม สัญลักษณ์ของ บ่าวโจ่โล่

Re: วรรณกรรมอิสาน เอิ้นว่า "เทียบเคียง" ลองอ่านเบิ่งครับ ผมของเขียนเล่น ๆ

จะขอส่ง ความคิดถึง คำนึงหา
    ฝากแทนตา แทนตัว ให้ไปถึง
    อยากให้รู้ บางครั้ง ยังรำพึง
    ว่าคิดถึง สุดใจ รู้ไหมเธอ

เพียงแค่คิด หัวใจ ก็ไปถึง
    เฝ้าคำนึง ถึงเธอ เพราะความเหงา
    แอบสร้างภาพ เหม่อมอง เมฆหลายคราว
    ว่าเหมือนเรา นั่งเรียง เคียงคู่กัน

สุดปลายฝัน แม้หวัง วาดเอาไว้
    แต่ทำไม ยิ่งไป ยิ่งไกลห่าง
    รู้สึกกลัว ที่ไกล เพราะเส้นทาง
    จะยิ่งห่าง ยิ่งไกล จากใจเธอ

........................ฝากไปกับเพลง ไมค์ ภิรมพร (ที่พึ่งคนไกล)
    http://www.baanmaha.com/forums/index...c,14023.0.html

อย่าคิดนะว่าเธออยู่ในโลกนี้คนเดียว หนทางไม่เปลี่ยวขนาดนั้น ยิ้ม ๆ ไว้ซิก็อุปสรรคต้องฝ่าฟัน ยังไงเธอก็จะมีฉันคอยห่วงใย

สื่อบันเทิงที่นำมาให้รับชม รับฟังเป็นเพียงตัวอย่างเท่านั้น หากท่านชื่นชอบ สื่อใด โปรดซื้อสินค้าลิขสิทธิ์

Re: วรรณกรรมอิสาน เอิ้นว่า "เทียบเคียง" ลองอ่านเบิ่งครับ ผมของเขียนเล่น ๆ

ในหัวใจ เย็นชา อบอุ่นขึ้น
    เหมือนความชื้น ทำพื้นหญ้า ให้กล้าเขียว
    นั้นเกิดเพราะ ว่าเธอ เพียงคนเดียว
    เข้ามาซ่อม ใจที่เหี่ยว มีเรี่ยวแรง

จากที่เคย ชินชา กับความเหงา
    มีเธอเข้า มาฟื้นฟู ความเปล่าเปลี่ยว
    เหมือนกองไฟ ไล่ความหนาว ที่ซีดเซียว
    เธอคนเดียว คือผู้สร้าง กำลังใจ

จากวันนี้ จะยืนสู้ เพื่อเราสอง
    จะก้าวมอง ไปข้างหน้า อย่างอาจหาญ
    ขอทิ้งเหงา ความขมขื่น ของวันวาน
    เหลือเพียงหวาน กับวันนี้ ที่มีเธอ

d-friend
    Guest

Re: วรรณกรรมอิสาน เอิ้นว่า "เทียบเคียง" ลองอ่านเบิ่งครับ ผมของเขียนเล่น ๆ กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ บ่าวโจ่โล่
    วรรณกรรมอิสาน - คำก่าย
    มีสระเดียวเรียงกันอย่างน้อย 3 คำ เอ้นว่า "เทียบเคียง"

ตามโตน้อง..........เทียวท่องทานเดิน..............เอิ้นห่ำหา...................หล่าแลงเลยล่วง
    ลมจับไข้.............หนาวในเหนื่อยแน่..............แต่ว่าใจต่อน้อง..........นางนาถนี่แน่นอน
    คิดฮอดเจ้า..........เฮาแฮ่งฮ่ำฮอน..................อ้ายตะลอนนำหา........ค่าคำคนเค้า
    เทียวหาเจ้า.........จนเยาเป๋เปียกป่อน.............นอนกะนอนบ่ได้..........ใจเจ้าจ่องจำ
    8) สุดยอดเลยอ้าย. สอน แน่หน่า อยากแต่งเป็น ครูบ่เคยสอนแนวนี้ เคยบ่ฮู้ว่าแต่งจั๋งได๋

กลอนมาม่วนแท้น้อจ้า :)
    หัวใจอยู่กลับความเหงาและเสียงเพลง   สาวน้ำพอง สะเอื้อน

sexyboy
    Guest

สู้ดยอด. อ้ายบ่าว...........ม่วนๆเอาไปอีก 1 แต้ม Re: วรรณกรรมอิสาน เอิ้นว่า "เทียบเคียง" ลองอ่านเบิ่งครับ ผมของเขียนเล่น ๆ

................................................................................เทียบเคียง...............................................................................................................

ฟ้าฮ้องป้าง.............................. ทางบ้านบ่าวบัวบาน ใจหนุ่มเมืองอิสาน..................... คือฮิ่งฮอนฮวยฮ้อน
    เถิงยามนอนกะหลงเพ้อ.............. นอนละเมอมิมิดหมี่ คิดฮอดเจ้าอีหลี...........................จั่งได้จาปากเว้านำเจ้าจ่มจนจาม
    อันหยามได๋เด้หล่า.......................เห็นหน้ามลมวลมิดหมี่ บ่ได้ตีหน้าเศร้า...........................พอได้เบ๋ปากเว่าแซวเจ้าจั่งแจ่มใจ
    คันแม่นบ้านเฮาได้.......................บ่ไกลเกิ่งเกินกัน อ้ายสิขันอาศาเทียว......................เดินดงดิบดับดิ้น

.............................................................................................

นักปราชญ์เมืองอีสาน
    ศิลปินนักแต่ง ผญา
    สัญลักษณ์ของ ศรีสะท้าน

คึดฮอดเจ้าเจียระจากจำจร จิตออนซอนหน่วงหนาวในเนื้อ
    เฝือแฝงฝั่นสัมพันธ์เพพราก ทุกข์ยากฮ้ายฮมฮ้อนแฮ่งฮน
    ศรีท่องด้นดั้นดุ่งเดินเดียว เหลียวหาไผบ่อพบพานพายพุ้น
    ทางสุดกุ้นกงกรรมเกิดแก่ คือดังคนผู้แพ้พานพ้อพ่ายเพ...นั้นแหลววว

....ของข่อยมันสิเอิ้นว่าเทียบเคียงได้บ่อนอท่าน บาดนี้ มาคือกลายสามพยางค์แล้วนอ...อิ อิ อิ อิ
    วรรณคดีล้ำลำนำเอื้อนเอ่ย เขยภาษาพากษ์เว้าลาวพื้นกล่าวไกล

บ่เป็นหยังครับ อ้ายทิด ขอให้เกิน 3 ผ้ายาง กะขึ้นไปกะยังหว่า......ปูได้เหมิดหนั่นหล่ะ

สายลมพัดผ่านอ้าย.......แลงงายเช้าค่ำ.......มาคือซ่างพัดย้ำ.........เย็นเยือกยืดยาว
    หนาวทั้งกายใจนี้...........สาวคนดีเว้าออ่ย....ย่านมาตั๋วไว้จ้อย.........ใจเจ้าจั่งจากจร
    ลมวอนวอนพัดเข้า........ย่านลมลวงพัดไส่....พัดเอาใจนางน้อง.....หนีหน้าหน่ายแหนง
    คิดฮอดแลงงายเซ้า........คิดบ่เซาจักเทื่อ.......เจ้าอย่าลืมฮักอ้าย......คนเค้าคอยคู่เคียง

Tags for this Thread