หัวข้อ: ย้อนรอย โบม

ฝ่ายกิจการพิเศษ สัญลักษณ์ของ กำพร้าผีน้อย
    รัตนาธิเบศร์..ใกล้แยกแคราย
    ..อยู่เฮือนกะมีครับ แต่เดี๋ยวนี่สงสัยเพิ่นบ่ใช้แล้ว..

.ผู้ได๋หน้าใหญ่ เพิ่นมักสิล้อว่า หน้าโบม ...

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ คนบ้านเดียวกัน
    เกษตรวิสัย ร้อยเอ็ด
    เคยเห็นยุครับตอนเป็นเด็กน้อย ตอนนี้บ่ค่อยเห็นแล้วครับหายาก

Membership renewed สัญลักษณ์ของ ไม่สวยแต่เร้าใจ
    ยุเฮือนมีอยู่อันนึง อันใหญ่หลาย เทิงหนักนำ ตอนเป็นเด็กน้อยเฮ็ดโบมหล่นทับเจ้าของจนเล็บออก สูนหลาย ว่าสิเอาดังไฟยุ โบมอันนี้ตกทอดมาตั้งแต่สมัยปู่ สมัยก่อนต้นไม้คือสิมีแต่ต้นใหญ่ ๆ โบมจังได้อันใหญ่ สุมื้อนี้หาใหญ่ ๆ แบบนี้คือสิบ่ได้แล้ว เสียดายเด้เนาะ ไคยุบ่ทันได้เอาดังไฟ บ่จังซั่นคือสิเสียใจแฮง ของเก่าควรค่าแก่การอนุรักษ์
    คนไม่มีหัวใจ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวผู้ดี
    เคยส่ายข้าวใส่อยู่ครับ ตอนอยู่นาผู้เดียว ตอนเหลือบ่อบุนิครับ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ สาวเมืองกะสิน
    อยู่บ้านกะเอิ้น "โบม" คือกันเด้อจ้า สะออนไม้โบม เป็นไม้แผ่นใหญ่ๆ
    เกิดมากะเห็นแล้ว ตอนนี้กะยังบ่ทันเปลี่ยนใหม่อยู่จ้า อนุรักษ์ไว้ๆๆๆเน๊าะ
    "โบม" เอิ้นม่วนตั้วหล่ะอ้ายพล

ซุมื้อนี้ เห็นแต่คะเจ้าเอากระสอบปุ๋ยส่ายข้าวแมะอ้ายพล แต่ป็นเด็กน้อยพ่อแม่เผิ่นบ่ทันแยกเฮือนจากเฮือนใหญ่ เคยเห็นยุครับอ้ายพล กว้างจักเมตรหนึ่งได้มั้ง นึ่งข้าวทีละ2หวด ส่ายข้าวกะทีละ2หวด ย้อนคนในเฮือนหลาย:l-
    :heart: คันเจ้าได้ขึ่ช้างกั้งห่มเป็นพระยา อย่าสุลืมชาวนาผู่ขี่ค.ว.ยคอนกล้า :heart:

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ GROOPPY
    อยู่บ้านยังใช้ยุครับ ตั้งแต่เกิดมาละครับ ฮู้จักความมากะเห็นโลด ครับ ผูกพันกันห่างง คนกับโบม แต่ขาดกันบ่ได้ เด็กน้อยหลายคนสุมื้อนี้ บ่รู้จักกะมีครับ แล้วกะ บ่เคยใช้ ใช้บ่เป็นกะมีครับ เล็กๆๆน้อยๆๆ อยากให้ สอนเด็กๆๆอยู่ครับ ภูมิปัญญา วิถีชีวิต แต่เก่าแต่หลังบ่อยากให้ถิ่มหนี ครับ

ฝ่ายเทคนิค และถ่ายทอดสด สัญลักษณ์ของ อาวอ้วนเมืองยศ
    มีแต่ผุเฒ่าตั่วแถวนี่ คันแมนเด็กน้อยรัุ่นใหม่สิบ่จักเด้โบมนิ เบิดหมานกะสิแมนกระด้งซ่ายข้าวเด้อ
    รุ่นล่าสุดนี่เนื่องจาก การใช้ชีวินมันพัฒนาไปหลายแล้ว กะสิซ่ายข้าวใส่กระสอบปุ๋ยเด้อ อัั่่นน่วยใส่
    ข้าวสารมาแต่บ้านนั่นหละ เอามากลับทางในออกมา ซ่ายข้าวแล้ว กะแมนตากเก็บใว้เด้อรุ่นใหม่นี่

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    เฒ่าตะหมู่ขะน่อยนี่ล่ะเนาะ อาวทิดอ้วนเนาะ

อยุ่เฮียนกะยังใช้อยู่คับ

ตะเป็นเด็กน้อยย่านคักยามไห่โดนๆ เพิ่นสิตั๋วว่า " คันไห่โดน ผีเป้าคอนโบมสิมาหา" มิดจั๊ด

ย่านๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆ ย่าน ผีเป้าคอนโบม เอิ้กๆๆ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ แหลวแดง

รอบยิ้มพิมใจ

โบมอันนี้อี่แม่เลาเว้าให้ฟังว่าหาบข่วมภูผาแดงตั้งแต่ทางมัญจามาแก้งคร้อ ตอนพ่อใหญ่พาย้ายบ้านตั้งแต่อี่แม่เป็นสาวสำน้อยพุ้นว่าซั้น ถือว่าเป็นมรดกตกทอดมาเลยเด้หนิ สิเก็บรักษาไว้ต่อไปคับผม ภูมิใจที่ยังได้ไซ้โบมส่ายเข่าอยู่คับ อั่นหมกปลาซิวถือว่าเป็นของแถมกะแล้วกันเนาะคับอ้ายพล อิอิ

Bump:
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ ไม่สวยแต่เร้าใจ
    ยุเฮือนมีอยู่อันนึง อันใหญ่หลาย เทิงหนักนำ ตอนเป็นเด็กน้อยเฮ็ดโบมหล่นทับเจ้าของจนเล็บออก สูนหลาย ว่าสิเอาดังไฟยุ โบมอันนี้ตกทอดมาตั้งแต่สมัยปู่ สมัยก่อนต้นไม้คือสิมีแต่ต้นใหญ่ ๆ โบมจังได้อันใหญ่ สุมื้อนี้หาใหญ่ ๆ แบบนี้คือสิบ่ได้แล้ว เสียดายเด้เนาะ ไคยุบ่ทันได้เอาดังไฟ บ่จังซั่นคือสิเสียใจแฮง ของเก่าควรค่าแก่การอนุรักษ์

ขอแสดงความเสียใจนำเด้อคับที่เฮ็ดโบมทับเล็บเจ้าของ อิอิ ขอแสดงความดีใจที่ยังบ่ทันได้เอาดังไฟคือกันคับ เสียดายๆๆ
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย แหลวแดง; 25-07-2010 at 19:56.

Tags for this Thread