หัวข้อ: พจนานุกรมภาษาอีสาน

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ บ่าวห้วยละโอง
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ แมงงอดน้ำ
    หึย จะแม่นไปสรรหามาเน๊าะ คือบ่ไปหาคำว่า พึ่งวึ่ง มานำแน
    พึ่งวึ่งกะเพ้อเว้อ มันน่าสิใช้คือกันเนาะ พึ่งวึ่งนี่คงสิเป็นตาย้านคัก แต่เพ้อเว้อนี่สิพอเป็นตาเบิ่งยุ

อ้ายพลแม่นหยังอ้ายสวดโจ้โก้สิบ่เฮ็ดจู่นพู่นยุติอ้าย

พจนานุกรมภาษาอีสาน

เอ๋ๆๆยังขาดอีกอั่นๆคำว่าตะเง็น**พจนานุกรมภาษาอีสานเพราะมีหลายท่านที่บ่เข้าใจกับคำว่าตะเง็นยุ....แปลๆๆ
    ....มะลิมมะลอยนำเด้อ พจนานุกรมภาษาอีสานเอ๋ แปลๆๆพจนานุกรมภาษาอีสาน:l-

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ ข้าวต้มมัด
    ขอบคุณค่ะส่ำหรับสาระดีๆ ที่นำมาให้อ่าน แต่งผญ๋าใช้คำรากศัพย์ของภาษาอีสานแทบทั้งสิน ยิ่งโบราณคักๆยิ่งม่วนจ้า

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ บ่าวห้วยละโอง
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ สาวหนองหาน
    เอ๋ๆๆยังขาดอีกอั่นๆคำว่าตะเง็น**เพราะมีหลายท่านที่บ่เข้าใจกับคำว่าตะเง็นยุ....แปลๆๆ
    ....มะลิมมะลอยนำเด้อ เอ๋ แปลๆๆ:l-
    ตะเง็น นี่บ่รุเด้อครับพี่เจี๊ยบ
    ตะเว็น นี่จังแม่นพระอาทิตย์

มะลิมมะลอย กับ มะลำมะลอย นี่แม่นไปบ่มีจุดหมายปลายทางบ่มีจุดยืนของตัวเอง ไปเรื่อยๆ

พจนานุกรมภาษาอีสาน

พจนานุกรมภาษาอีสานพุ้นน่ะ มาตอบโลดเนาะ เฉลย คำว่าตะเง็นกะ แปลคือกันกับคำว่าตะเว็นแหละครับพจนานุกรมภาษาอีสานพจนานุกรมภาษาอีสาน เอ๋ๆๆ มีโจทย์ถามอีก ไปหาคำว่า**จบเจื่อ มาแน แปลว่าหยัง
    ปล.ดีเจก้อฟแห่งฮักบ้านฯฝากถามมาพจนานุกรมภาษาอีสาน:l- ขอบคุณ น้องเอ๋ บ่าวห้วยละโองมากๆครับผม...:l-

จบเจือ นี่พอดีหือบังเอิญครับ
    นัดกันไว้หน้าเซเว่นจบเจือได้พ้อกัน คะเจ้ากะว่าครับ แต่จักหน้าเซเว่นไส5555

Membership renewed สัญลักษณ์ของ บ่าวเขียว
    คนอีสานล้านเปอร์เซ็น
    บล็อก
    5
    ผมขอฝากไว้นำแหน่เด้อครับ พจนานุกรมภาษาอีสาน

Membership renewed สัญลักษณ์ของ บ่าวเขียว
    บล็อก
    5
    สรรหามาหลายอีหลีครับอ้าย
    ผมขออณญาติรวบรวมไปไว้ในพจนานุกรมภาษาอีสานเด้อครับเด้อ

บล็อก
    5

บ้านมหาโพสต์ คิดฮอดหลายไม่ได้แวะมานาน

กระทู้นี้เมื่อหลายปีก่อนผมเข้ามาอ่าน ไม่น่าเชื่อว่าหลายปีผ่านไปกะยังไม่มีใครมาตอบเลย กะเลยถือโอกาสแวะมาเยี่ยมเยือน ไผยังเล่นเว็บบ้านมหาอยู่กะทักทายกันแหน่เด้อพี่น้อง อย่าสิเงียบหลายมันเป็นตาย้าน

Tags for this Thread