หัวข้อ: บ้านคนอีสาน ชื่ว่าอะไร

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์

บ้านคนอีสาน ชื่อว่าอะไร

ผมได้อ่าน กระทู้ "ไม้สะหยัว" คือส่วนไดของบ้าน ของเอื้อยแมงสะดิ้ง
    กะมีอ้ายพี่ เข้ามาตอบกันเป็นที่เข่าใจ เอิ้นคือกัน บ่คือกันกะแล้วแต่บ้านไผบ้านเพิ่นสิเอิ้น กะถึกเบิดเนาะครับ
    แต่ปัญหาที่ผมคิดกะคือ ผู้ที่เคยได้เลื่อยไม้ ไปซื้อไม้เฮ็ดบ้าน เคยเบิ่งเพิ่นเฮ็ดบ้าน อ่านแล้วกะเข่าใจง่าย
    แต่ผู้เกิดใหม่บ่โดนปานได๋ ยุคที่ไม้เบิดป่า บ้านไม้กลายเป็นบ้านปูน กะสินึกออกยากจักหน่อย และบ้าน(ไม้) หลังหนึ่งกะประกอบด้วยส่วนต่างๆ
    หรือไม้ชิ้นต่างๆ มากมาย เฮ็ดจั่งได๋ สิฮู้กันเบิด สำหรับผู้อยากฮู้เนาะครับ
    ผมกะอยากซอยตอบคำถามของท่านผู้นั่นทั้งหลาย แต่กะติดตรงที่ภาษาบ้านผมกับภาษาบ้านพี่ๆ กะสิคือกันแน่ บ่คือกันแน่ และผมเองกะฮู้จักส่วนต่างๆ ของบ้านบ่ดีพอ
    ผมกะสิขอตอบเป็นรูปภาพกะแล้วกัน ผมสิวาดรูปคล้ายๆ บ้าน ให้เบิ่ง เป็นคล้ายโครงสร้างบ้านพื้นฐาน พยายามเฮ็ดให้เห็นภายในโตบ้าน และใส่หมายเลขกำกับไว้ให้
    เป็นบ้านบ่ทันแล้ว ขาดอีกหลายส่วน จั่งค่อยแก้ไขเพิ่มเติมไปเรื่อยๆ เนาะครับ ผมกะเพิ่งลองวาดเทือแรก เหตุผลเพราะอยากมีแนวมาฮ่วมนำพี่น้องบ้านมหา
    กะเลยขออนุญาตท่านผู้เข้ามาอ่านมาชม ขอโพสท์ ก่อน แล้วจั่งคอยแนะนำ ติชมบอกผมมาว่าขาดเกิน ผิดถึกหม่องได๋ ผมสินำไปแก้ไข
    แล้วกะขอเชิญพี่น้องอ้ายพี่ เข้ามาใส่ซือส่วนต่างๆ ของบ้านตามหมายเลขให้ผมแน่ แล้วผมสิ อัพเดทเป็นรูปคือตัวอย่างให้ครับ

ตัวอย่างเป็นการการเอิ้นส่วนต่างๆ ของบ้าน ตามภาษาที่ทางบ้านผมเพิ้นเอิ้นกัน ได้กลับบ้านผมกะสิสอบถามและนำมาแก้ไขให้ถูกต้องอีกเทือนึง

ตัวอย่างที่สอง นี่กะเอิ้นตามพี่น้องทางเมืองตะลุง เมืองแปะ เพิ่นเอิ้น บ่ทันเรียบร้อย หนุ่มเมืองแปะกะเข่ามาเพิ่มหรือแก้ให้เด้อครับ แล้วผมสิอัพรูปให้ใหม่

และขอเชิญพี่น้องอีสานทุกท่าน อ้ายหนุ่มตระการ มาใส่ซือทางบ้านอ้ายนำเด้อ
    อ้ายกะเม็งสะเร็น ภาษาทางสุรินทร์ กูย ส่วย กะขอเชิญเด้อครับ
    ทางเมืองเลยเอิ้นว่าจังได๋ พี่น้อง ย้อ ภูไท ไทยโคราช เชิญมาให้ความรู้ซึ่งกันและกัน รวมทั้งอีสานทุกมุมโลกครับ มาเว่าซือบ้านสู่กันฟัง

ความรู้บ่หลายแต่กะอยากมีส่วนร่วมนำเสนอ ผิดพลาดกะขออภัยให้เด้อครับ
    ภาพยังน้อย เบิ่งยาก สิแก้ไข ขออภัยอีกเทือหนึ่ง
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย พล พระยาแล; 21-09-2012 at 19:47. เหตุผล: แก้คำผิดครับ

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    แต่ละพี้นที่อาจสิเอิ้นบ่อคือกันเนาะครับ บางที่กะเอิ้นสลับกัน
    แต่ก่อนกะเคยไปรับจ้างเฮ็ดเฮือนซ่อยเฒ่าพ่ออยู่ ตอนนั่นพึ่งมีกบไฟฟ้าเข้ามาไหม่ๆ
    ก่อนนั่นกะไช้กบมือ จนกว่าสิแล้วแต่ละหลัง

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    ดีครับเอามาให้เด็กน้อยผุเกิดใหม่ใหญ่ลุนได้ฮู้จัก

คันคนสมัยตะกี้กะสิมีคำเว่าเกี่ยวกับสะยัว อยู่คำหนึ่งคือคำว่า ใส่สะยัว

ใส่สะยัว ในที่นี้บ่ได้หมายถึงการสร้างหลังคาบ้าน แต่หมายถึงท่าทางการยืนเอามือเท้าเอวทั้งสองข้าง บางคนจะเรียก ค้ำแอว เช่น

- เอิ้นอ้ายเอ๋ คนตระการ มาฟักลาบซ่อย มาฮอดแล่วผั่นมาใส่สะยัวเบิ่ง ( เรียกพี่เอ๋คนตระการ มาช่วยฟักลาบ แต่พอมาถึงแทนที่จะช่วยกลับมายืนเท้าเอวมองดูอยู่เฉยๆ )

- อิพ่อบอกให้ไปปั้นคันแทอัดป่องน้ำขาดโสก พอไปฮอดแล่วเป็นสีขี่คร้านกะเลยยืนใส่สะยัวเบิ่งจักคราวกะเลยเมียบ้าน

ข้อ 13 บ้านผมเอิ้น คอสอง ครับ เห็นบางคนเพิ่นเอิ้น อะเส

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์
    ขอบคุณพี่ๆ ที่ให้แรงเชียร์และกำลังใจครับ

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    โอ้ว เป็นช่างเขียนแบบก่อสร้างบ่ครับ แต่ละพื้นที่เอิ้นบ่คือกันครับ

แต่จริง ๆ แล้ว ถ้าจะให้เหมือนกัน จะต้องใช้ภาษากลางครับ จั่งสิเข้าใจ เช่น

แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย พล พระยาแล; 21-09-2012 at 19:40.

ขอบคุณครับอ้ายพล
    ผมเป็นช่างไฟฟ้าธรรมดา ในโรงงาน ที่รังสิตครับ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ pcalibration
    เมืองฉะเชิงเทรา(แปดริ้ว)
    บล็อก
    1
    การเอิ้นกะสิแตกต่างกันไปตามแต่ละท้องถิ่นคือที่เผิ่นหว่ามาแล้ว
    คนรุ่นหลังกะคงสิบ่จำเป็นต้องไปฮู้ลึกนอกจากเพื่อการศึกษาท่นั่น
    เพราะรูปแบบการสร้างบ้านกะเปลี่ยนแปลงไปตามยุคสมัย อีกอย่าง
    ทรัพยากรป่าไม้ก็เริ่มมีน้อยลงไป และราคาแพงมากๆๆๆๆๆ

Super Moderator สัญลักษณ์ของ ไก่น้อย
    บล็อก
    8
    ประสพการณ์เฮดเฮือนไก่น้อยกะได้ความรู้จาการเอิ่นชื่อ ส่วนต่างๆของบ้านหลายขึ้นจ้า เช่น
    คาน
    ไม่ระแนง
    กระเบื้องจะฟูลอย น้ำเต้าน้อยจะถอยจม เมฆจะหล่นฟ้าปลาจะกินดาว ลาวจะครองเมือง ::)

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวฮำแหล่
    บล็อก
    1
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ เซียงสีผีเป้า
    ดีครับเอามาให้เด็กน้อยผุเกิดใหม่ใหญ่ลุนได้ฮู้จัก

คันคนสมัยตะกี้กะสิมีคำเว่าเกี่ยวกับสะยัว อยู่คำหนึ่งคือคำว่า ใส่สะยัว

ใส่สะยัว ในที่นี้บ่ได้หมายถึงการสร้างหลังคาบ้าน แต่หมายถึงท่าทางการยืนเอามือเท้าเอวทั้งสองข้าง บางคนจะเรียก ค้ำแอว เช่น

- เอิ้นอ้ายเอ๋ คนตระการ มาฟักลาบซ่อย มาฮอดแล่วผั่นมาใส่สะยัวเบิ่ง ( เรียกพี่เอ๋คนตระการ มาช่วยฟักลาบ แต่พอมาถึงแทนที่จะช่วยกลับมายืนเท้าเอวมองดูอยู่เฉยๆ )

- อิพ่อบอกให้ไปปั้นคันแทอัดป่องน้ำขาดโสก พอไปฮอดแล่วเป็นสีขี่คร้านกะเลยยืนใส่สะยัวเบิ่งจักคราวกะเลยเมียบ้าน

ข้อ 13 บ้านผมเอิ้น คอสอง ครับ เห็นบางคนเพิ่นเอิ้น อะเส

ส่างมาป่อง (เก่ง) คักแท้...อ้ายเซียง...
    สุดยอดดดดดดดดดดด....

:l-