หัวข้อ: คั่วพริกไม่ให้แสบตา

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ paula

คั่วพริกไม่ให้แสบตา

คั่วพริกไม่ให้แสบตา

วันหยุดหาซื้อพริกป่นมาหลายอาทิตย์แล้ว พริกป่นห้างเวียดนามขาดตลาด
    นำเข้าจากประเทศไทย ปุ้ยซื้อพริกป่นของไทยจ้า พริกป่นจากจีน บ่กล้าซื้อ คั่วพริกไม่ให้แสบตา
    รอมาหลายอาทิตย์บ่มาจักเทือ เลยต้องคั่วพริกเองเคยเห็นแม่คั่วพริกบ่ให้แสบตา
    จำได้ก็เลยนำวิธีนี้มาลองเบิ่ง บ่แสบตาอีหลีจ้า แต่บ่มักตำพริก คัดจมูก จาม

วิธีคั่วพริกไม่ให้แสบตา
    ก็เติมเกลือสัก 1 ช้อนชา คั่วพร้อมพริกแห้ง บ่แสบตาจ้า ความชุนก็ฉุนลดลง
    ลองเด้อจ้า บางท่านก็ทราบดีอยู่แล้ว วิธีชาวบ้านแบบง่ายๆ

ขอบคุณภาพประกอบทางเนท

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ commo
    ใส่เกลือแล้วกะเหยาะน้ำปลาจักหน๋อย ผงซูรสนิดนึง หย๋ำใส่ข้าวฮ้อนๆ ตีตะหมาดคุ้ยจะแม่นแซบคัก ลองเบิ่งเด้อเอื้อย อิอิอิ....

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ บ่าวหัวเขียง
    คั่วพริก....คันบ่แสบตา///เขาสิว่าเป็นปอป เด้เอื้อย...555

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    อ้าวคั่วพริกกะต้องใส่เกลือยุหละน้อขาซั่นมันแสบซุแนวบ่ฮู้มันเข้าไปได้แนวได๋บุ๊

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ คนจนผู้ยิ่งใหญ่
    สารคามคือหม่องอยู่
    ใสละคือบ่มีข้าวขั่ว หัวหอม

โอ้ ขอบคุณพี่ปุ้ยหลายๆค่ะ สำหรับเคล็บลับมาอยู่หลายปีแล้วยังกล้าคั่วพริกเลยค่ะ ฮ่าๆๆ
    พอดีทางร้านเอเชียมีขายแบบเพิ่นคั่วเองป่นเองค่ะ เลยบ่ง้อพริกป่นกระปูก
    LET IT BE...

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    ถูกต้องแล้วครับ เกลือถูกสร้างมาเพื่อให้แก้ความเผ็ดของพริกครับ เวลาพริกเข้าตาหลายคนสิแล่นหาน้ำ ไปลืมตาในน้ำ ก็ถูกต้องเช่นกันแต่ไม่ถูกต้องที่สุด และอาจจะไม่หายครับ

พ่อแม่ผมแนะให้หยิบเกลือเข้าปากแล้วกลืนกินครับ อาจจะเค็มมากไปนิด แต่รับรองหายครับ เสร็จแล้วจึงค่อยทำขั้นตอนต่อไป คือ ลืมตาในขันน้ำครับ

เหตุผลเพราะอวัยวะของคนเรา (ตา หู จมูก ลิ้น กาย+ใจ)จะต่อเชื่อมกันครับ สังเกตเวลาหยอดตาจะขมคอ เวลาสืบขี้มูก กะสิลงคอซะก่อนจั่งค่อยคากออกมาเป็นขี้กาเทอะครับ...บางเทือขี้ค้านคากกะกลืนกิน กะเค็ม ๆ มัน ๆ แซบดีครับ.....5555
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย พล พระยาแล; 28-12-2012 at 08:29.

Tags for this Thread